חוק הדיינים להרחבת ייצוג הנשים בוועדה למינוי דיינים עבר במליאה בקריאה שנייה ושלישית

לאחר דיון לילי שנמשך עד ארבע בבוקר, עבר בקריאה שנייה ושלישית חוק הדיינים של ח"כ עליזה לביא וח"כ שולי מועלם, ויכנס לספר החוקים. 
הדיון במליאת הכנסת על החוק נמשך אל תוך הלילה, לאחר שכל חברי הכנסת החרדים הגישו הסתייגויות לחוק. רבים מהם ניצלו את חצי השעה שעמדה לרשותם על מנת לנאום במליאה ולהתנגד לחוק.
זו היא הצעת החוק הפרטית הראשונה שעוברת בכנסת ה-19.

ע"פ הצעת החוק, לפחות אחת מנציגי הממשלה, הכנסת ולשכת עורכי הדין לוועדה לבחירת דיינים – תהינה נשים. בנוסף, תורחב הוועדה מ-10 ל-11 חברים, כאשר החברה הנוספת בוועדה תהיה טוענת רבנית שתיבחר ע"י שרת המשפטים, כך שבסופו של דבר יכהנו לפחות ארבע נשים בועדה. 

דבריה של ח"כ עליזה לביא- 
"מיד עם בחירתי לכנסת הצהרתי ששניים מן הנושאים המרכזיים בהם אעסוק בפעילותי הפרלמנטרית יהיו החזרת הדת היהודית בכלל ומוסדות הדת בפרט לכלל הציבור הישראלי, וקידום שילוב ראוי של נשים בתפקידים ציבוריים. הצעת החוק הזו, משלבת את שני הנושאים גם יחד.
ארבע נשים בוועדה למינוי דיינים, יהוו את תחילת תיקון האפליה הקיימת היום במערכת בתי הדין הרבניים. גיוון התמהיל האנושי של חברי הועדה למינוי דיינים יוביל למינוים של דיינים מתונים יותר, קשובים יותר, ומעורים יותר בחברה הישראלית של שנת 2013.
בנוסף זהו עוד ציון דרך בהליך הארוך שלפנינו, לשילוב ראוי של נשים בוועדות ציבוריות ובמוקדי קבלת ההחלטות"

דבריה של ח"כ זהבה גלאון-
"עכשיו עברה בכנסת הצעת החוק שלי ושל חברות הכנסת מועלם-רפאלי ולביא למינוי נשים בוועדה למינוי דיינים.
אחרי לילה סוער במליאת הכנסת זה קורה – 33 ח״כים בעד מול 12 מתנגדים, ייצוג נשים לא יהיה סימלי יותר יהייה בדין ולא בחסד."

דבריו של ח"כ אורי אורבך-
"אתמול נשארנו ערים כל הלילה כדי להעביר במליאת הכנסת את החוק של שולי מועלם-רפאלי ממפלגתנו ושל עליזה לביא. על פי החוק יהיה ייצוג חובה של נשים בוועדה למינוי דיינים. למראה ההתנגדות הזועמת של החרדים ובעיקר למשמע הנאומים השוביניסטיים של אחדים מהח"כים שלהם, השתכנעתי אפילו יותר מאשר קודם בנחיצות החוק. חשוב להבהיר להם כי בחירה של נושאי משרה ציבורית היא לא עניין לגברים בלבד, אלא לכלל הציבור. כן, אפילו נשים." 

לקריאת הצעת החוק המלאה לחצ/י כאן

לקריאת דבריה של ח"כ זהבה גלאון בדף הפייסבוק שלה לחצ/י כאן 

לקריאת דבריו של ח"כ אורי אורבך בדף הפייסבוק שלו לחצ/י כאן