חוק הגיוס עבר בקריאה ראשונה במליאת הכנסת

חוק הגיוס אושר במליאה היום לפנות בוקר (שלישי) בקריאה ראשונה ברוב של 64 חברי כנסת מול 21 מתנגדים.
כמו כן, אושר גם חוק השירות האזרחי ברוב של 66 חברי כנסת מול 29 מתנגדים. 
חברי הכנסת החרדים הגיבו במחאה.   
שתי ההצעות הועברו לוועדה מיוחדת שמונתה אתמול לשם הכנה לקריאה שנייה ושלישית. הוועדה (שאושרה ע"י רוב של 71 ח"כים שתמכו ו-28 שהתנגדו) תורכב מח"כ איילת שקד ממפלגת הבית היהודי (תתפקד כיו"ר), ח"כ מאיר פרוש ממפלגת יהדות התורה, ח"כ אריאל אטיאס ממפלגת ש"ס, ח"כ עמר בר-לב ממפלגת העבודה, ח"כ צחי הנגבי ממפלגת הליכוד-ביתנו, ח"כ דוד רותם ממפלגת הליכוד-ביתנו, ח"כ עופר שלח ממפלגת יש עתיד וח"כ אלעזר שטרן ממפלגת התנועה. 

חוק הגיוס הוא התוצר של מסקנות וועדת פרי לשוויון בנטל, אולם בנוסח מעט שונה.
הנוסח עוד צפוי להשתנות לפני קריאה שנייה ושלישית. 
כזכור, עיקרה של הצעת החוק היא העובדה שהחל משנת 2017 יחויב כל צעיר יהודי מעל גיל 18 להתגייס לצבא. 

להלן התגובות של חברי הכנסת השונים: 

השר יעקב פרי ממפלגת יש עתיד: "אני בא כנציגם של החיילים ובא כוחם של אנשי המילואים. זו הזדמנות לתקן עוול היסטורי. הגיע הזמן להתאחד. הרפורמה קובעת לראשונה מאז קום מדינת ישראל כי כולם יישאו בנטל. השינוי מעצים את ערך הערבות במדינת ישראל. לא עומדת לנו הזכות להמשיך ולהתפלג. מוקיע את הבריונות מצד גורמים קיצוניים כנגד חיילים חרדים. ממשלת ישראל לא תאפשר זאת ונצא בתכנית למיגור התופעה. רפורמת הגיוס מהווה ציון דרך היסטורי בתולדות מדינת ישראל. לראשונה – כולם ישרתו את המדינה. חובת הגיוס שחלה על החילוני תחול גם על החרדי, ובכך יצטרפו החרדים לשוק העבודה הישראלי. זהו יעד לאומי, כלכלי וחברתי והשינוי מתחיל היום. כמי שלחם למען הארץ הזאת יותר מ-30 שנים. תם עידן ההיבדלות. זוהי רפורמה אחראית ורגישה, מדורגת ומותאמת. דין המשתמט החרדי יהיה כדין המשתמט החילוני. אני מודע לחשש. לא נאפשר מלחמת אחים. באמצעות יישום החוק, החברה הישראלית, אחרי דורות של ניכור, תקלוט לתוכה את הציבור החרדי".

השר נפתלי בנט ממפלגת הבית היהודי: "אם יש סיבה לממשלה הזאת, זה הערב הזה. יש פה בעיה, שאף אחד לא היה מוכן לטפל בה. זאת הזדמנות אחרונה לטפל בשותפות. מטרת החוק היא לאפשר בחקיקה ראשית את השירות האזרחי. 30% מתלמידי כיתה א' כיום הם חרדים. התבונה של הפטור זה הדבר הכי חכם. מרוב רצון שישרתו בצבא מנענו מהם את האפשרות להיכנס למעגל העבודה. רוב החרדים ששירתו הלכו לאחר מכן לעבוד. אני גאה בלימוד התורה, בזכותו כולנו כאן. האם אני שלם במאה אחוז? לא. האם השר לפיד שלם במאה אחוז? לא. אבל אני גאה בממשלה שנוגעת בכל הבעיות המרכזיות במדינת ישראל".

ח"כ יצחק וקנין ממפלגת ש"ס: "יש לכם דאגה גדולה מאוד לציבור החרדי… כנראה מישהו נתלה על הגב של החברה החרדית. אני שירתתי בצבא חמש שנים. ואני אומר דבר יסודי לגבי מדינת ישראל: עם ישראל, כל היום הקיום שלו זאת התורה. אין סיכוי בעולם שעם יכול לשרוד בכזאת מציאות של פיזור בכל פינה בעולם ולשמור על הזהות שלו בלי התורה. אותם אלה שמשתמטים מהצבא אין ספק שצריך לגייס אותם, גם בציבור החרדי. אבל מי שלומד תורה, לא צריך לגייס אותו. יש יותר ציבור חילוני שלא הולך היום לצבא מאשר ציבור חרדי. במהלך השנים האחרונות יש ציבור חרדי שהולך למכללות, אבל כמעט ולא משולב. למה? גם כאשר הציבור הזה יילך לצבא, לא יקבלו אותו לעבודה, בגלל שהוא חרדי. יש פטרונות כלפי הציבור הזה, כאילו הוא אינו עובד. תרומת הציבור הזה לכלכלה הישראלית היא לאין ערוך, הם נופשים פה בארץ ולא בחו"ל. יכולת הקניה של הציבור הזה היא לאין שיעור. אבל יש איזה מנטרה שחוזרים עליה כל הזמן שזה ציבור פרזיטי. אצלנו מעל גיל 27-28 כולם עובדים. יש אפליה מתקנת כלפי המיעוטים הערבים, אין את זה לגבינו. מי שלומד תורה, הערך שלו אינו פחות".

ח"כ איתן כבל ממפלגת העבודה: "עוד לא ראיתי בתי קברות בהם כתוב: כאן נהרגו באוהלה של תורה".

ח"כ איציק שמולי ממפלגת העבודה: "אני מדבר מדם לבי: חבריי ואני נקרענו מה לעשות. תפקידנו כאופוזיציה אחראית וממלכתית לשקול מהי טובתה של המדינה. מודל צבא העם נמצא בקריסה. יש פה בכל זאת קיבוע וחקיקה של מצב של אי שוויון, ומגלגלים חלק מעניין היישום לממשלה הבאה. הדבר הנכון לעשות פה זה לתמוך. למרות דחיית השירות של תלמידי הישיבות לגיל 21 וההסדר המעט עקום לגבי ישיבות ההסדר. עדיין אין שוויון לפי החוק. יישומה האמיתי של הצעת החוק נדחה לשנת 2017. הדבר הנכון לעשות היה להפוך את היעדים ליותר מחייבים. אני רוצה לברך את חברי הכנסת החרדים שגינו בצורה נחרצת את ההתקפות על החיילים החרדים. בעקבות המתווה הזה 30 אלף חרדים ייצאו לתעסוקה; האם אנחנו ערוכים לקבל אותם? אני חושב שלא, עוד נכונה לנו דרך ארוכה. ערך התורה חשוב מאוד, אבל כל צעיר ישראלי צריך לעשות משהו למען המדינה שלו, אם בישרות צבאי ואם בשירות אזרחי".

ח"כ אילן גילאון ממפלגת מרצ: "אני אצביע נגד, כי אתם עצמכם לא באמת בעד החוק שלכם ואין לכם כוונה לקיים אותו. אין בו כנות, ויש בו המון פרצות. במסגרת אחוות האחוקים בממשלה, ויתרו לבני ישיבות ההסדר. החוק הזה הוא לכל היותר זיקוק דינור. האם היום הדבר החשוב ביותר בישראל הוא לגייס אנשים שאינם מעוניינים לשרת? זה סנג'ור מיותר. השוויון בנטל הפך להיות כסות לכל דבר. הבל ורעות רוח. להשקיע מיליארד שקלים בלהכריח ציבור שלם? זה כסף שאפשר לפעול בו למען שוויון אמיתי".

ח"כ אחמד טיבי ממפלגת רע"מ-תע"ל: "הביטוי שוויון בנטל הוא ביטוי מטעה. נטל, כוונתו לשירות צבאי, וכיום זה בעיקר בשטחים הכבושים. אנחנו לא רוצים להיות במקום הזה, וגם המדינה פטרה את הציבור הערבי. הנטל שמרגיש הציבור הערבי הוא נטל כלכלי וחברתי והדרה מתחומי חיים שונים. אנחנו גם נגד שירות לאומי או אזרחי. גם הטענה כאילו השירות מביא דיבידנדים כלכליים אינה נכונה, ולראייה האזרחים הדרוזים. במקום בתי קברות, תבנו להם מפעלים. כאשר באים החרדים ואומרים זו ציפור הנפש שלנו, זה הכי קריטי לנו, חייבים להקשיב ולבוא לקראתם. החוק הזה חשוב ומסוכן".

ראשת האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ' ממפלגת העבודה: "אני אצביע בעד החוק, וכך רוב חבריי לסיעה. יש כאן הגדרה שהיא גם פוליטית וגם אישית של זהות. שירות בצבא הוא לא נטל, הוא זכות. שוויון בנטל הוא הרבה יותר רחב מהמקום המצומצם שהבאתם. גם הזכות לחיות בכבוד ומאבק באי שוויון כלולים בו. החוק הזה קטנוני וחסר תועלת. יישומו, אם בכלל, אמור להתבצע כשאתם כמפלגה עלולים כבר לחדול מלהתקיים. הוא מובא אחרי שמעלתם באמון בוחריכם, הגדלתם את הפערים ומעכתם את מעמד הביניים, חוק אחרי חוק, סעיף אחרי סעיף בספר התקציב. ואת זה עשיתם עכשיו, לא בעוד כמה שנים. החוק לא מטריד אותי, כי הוא לא בעל משקל באמת, אלא השיח הזול של הריב והמדון שהבאתם למדינה. יש לנו אחריות לכונן אתוס מכונן משותף, דבק שיחבר בינינו, לא לאחוז בשפתות השסע. ביצעתם ניצול ציני מכוער של שסעים. אני חוששת שגם הניצוץ הנאור של שירות הצה"ל יכבה ותהיה דה-לגיטימציה. יחימוביץ, אמרה כי תצביע בעד בקריאה ראשונה, "כי יש כאן הגדרת זהות, והזהות שלנו מורכבת. כאן נבדק היחס שלנו ביחס לצבא הגנה לישראל ולשירות בו. משמעות צה"ל לתקומת העם היהודי בארצו, מרחיקת לכת. במעבר משואה לתקומה, מחוסר אונים לשליטה על גורלנו. המשמעות עבור אבי ניצול השואה לעלות לארץ ולהילחם במלחמות,. לעמוד בבתי העלמין ביום הזיכרון לחללי צה"ל. לכן אצביע בעד תוך הסתייגות עמוקה, ונעשה הכל כדי שהחוק ישתנה באופן מהותי".

ח"כ זהבה גלאון ממפלגת מרצ: "לפני שמדברים על שוויון בנטל בואו נדבר על שוויון. הגשתם חוק פחדני. בעוד שלוש שנים או שהפריץ ימות או שהכלב ימות. ישיבות ההסדר, הגולם שקם על יוצרו, גם להם עשיתם שוויון בנטל? זה חוק קואליציוני, שבא לשרת את מפלגת יש עתיד והבית היהודי. לגבי השירות האזרחי, רק לציבור החרדי יש מצפון? ולחילונים אין? מרצ תומכת בחוק שייתן שוויון לכולם- כל אחד יוכל להחליט אם הוא הולך לצבא או לשירות אזרחי או לאומי. יש בחוק הזה יותר חורים מאשר בגבינה שוויצרית".

ח"כ אריה דרעי ממפלגת ש"ס: "אין לי שום אשליה שאוכל לשכנע מישהו שאינו שייך לעולם התורה להסביר למה בן תורה או למה מי שלומד תורה, לא מבין בכלל את השפה הזאת של שוויון בנטל. מי שלא באמת ובתמים יודע מהו לימוד תורה ללא הפסק הוא מרגיש שהוא נושא בנטל, הוא לא מבין בכלל את השיח הזה של הנשיאה בנטל. יש מחשבה אחרת, יש דעה אחרת. קחו והשוו את השירות הצבאי של סיעת ש"ס לכלל הסיעות בכנסת. אין לנו רגשי נחיתות. אנחנו מסתכלים על כל בן תורה כאנשים שהם הסיירת מטכ"ל של מדינת ישראל. האידיאל בעולם החרדי הוא הבן תורה, לא שאנחנו חלילה מזלזלים במי שהולך לצבא או הולך לעבוד. הם חיים בצניעות ואין להם מותרות. האם באמת מטרת החוק היא להכניס את החרדים לעולם התורה והצבא, או ההיפך? בגלל השיח המתלהם והפטרוני שהשר לפיד מוביל, המחנה שוב הסתגר. כל מטרת החוק היא להשאיר את החרדים מחוץ לחברה. אתם לא תשיגו את המתווה, אלא תשיגו את התוצאה ההפוכה".

ח"כ אלי ישי ממפלגת ש"ס: "גדולי ישראל אמרו לי בזמנו, אם אתה חושב שתשנה תפיסת עולמם או שיסתפקו בזה, כי מטרתם לרסק את עולם התורה. אין באמת שוויון בנטל בין סיירת מטכ"ל לגלי צה"ל. אני ביקשתי לפתוח גדוד נוסף של נח"ל חרדי ולהקצות תקציב לשירות אזרחי ולא רצו. באמת אפשר לקלוט את כל החרדים לשוק העבודה? אז בואו נאמר את האמת. הרי הציבור החרדי לא באמת נקלט בצבא ובעבודה. אז מה זה הקשקוש הזה? אבותינו כולם למדו תורה ומסרו נפש על תורת ישראל. לא תוכלו לגייס אף אברך לומד תורה בכוח. הוא יישב בכלא וילמד תורה. הכנסת תוביל בהצעת החוק לקרע בעם ישראל. בלי תורת ישראל אין קיום לעם ישראל. מי שלומד תורה זה למען כלל ישראל. תגייסו בצורה נכונה".

ח"כ יעקב מרגי ממפלגת ש"ס: "אמר לי סגן הרמטכ"ל דאז נווה: קחו את כל אותם חרדים לשירות האזרחי. הצעת החוק הזו תחזיר אותנו אחורה. יכול להיות שהחברה החרדית לא פעלה כדי לקדם את חוק טל אבל גם ממשלות ישראל לא נקיות".

ח"כ אברהם מיכאלי ממפלגת ש"ס: "זה הוא חוק מפלג, שבסוף יגרום לקרע בין האחים".

ח"כ דוד אזולאי ממפלגת ש"ס: "החרדים הפכו להיות שק החבטות. היום הזה ירשם כיום שחור. הפכנו להיות מדינה שרודפת חרדים. בכירים בצה"ל, כולל אלוף, אמרו לי שהם אינם זקוקים לחרדים בעיקר אם הם גויסו בכפיה. הצעת החוק הזוהיא פרי של שנאה".

ח"כ נסים זאב ממפלגת ש"ס: "החוק הזה יהרוס את הצבא כי הוא יהפוך את צה"ל לבית מדרש אחד גדול".

ח"כ מיכל בירן ממפלגת העבודה: "השיח הזה של שוויון בנטל מעורר בי חלחלה. אי אפשר לשלוח משטרה צבאית לעשרות אלפים".

ח"כ מיכל רוזין ממפלגת מרצ:  "אני לא מוכנה להפוך את הרעיון של למות למען המולדת לאידיאל. אני רוצה לחיות למען המולדת. יש כאן תחרות של מי סבל יותר, מי הוא אח שכול. בשם השוויון בנטל החוק מובילים להדרה של נשים".

ח"כ יעקב אשר ממפלגת יהדות התורה: "שר האוצר רוצה קרע בעם. רוצה קיצוניות והקצנה".

ח״כ ישראל אייכלר ממפלגת יהדות התורה: ״היום הזה ייזכר לדורות כיום שבו ממשלת ישראל החליטה להלחם בתורת ישראל. מי שירים ידו בעד החוק לא יישכח ולא ייסלח״.

ח״כ אליעזר מוזס ממפלגת יהדות התורה: ״זו מלחמת תרבות נגד הציבור החרדי. ובמלחמת תרבות שום חוק לא יכול לנצח. הציבור החרדי לא חושש בית הכלא ואי אפשר לשבור את רוחו״.

ח״כ אורי מקלב ממפלגת יהדות התורה: ״אתם רוצים לחלל אותנו. אתם לא מכירים את החוסן של העם היהודי? את הנכונות של הציבור למסור את נפשו למען התורה?״.

ח״כ מאיר פרוש ממפלגת יהדות התורה: ״את 15 באב שהוא יום טוב , הפכתם ליום אבל. גם אם יניחו עליהם אזיקים הם ימשיכו ללמוד תורה״ אמר, והוציא זוג אזיקים בהם אזק את עצמו לדוכן הנואמים. יו״ר הכנסת יולי יואל אדלשטיין, ביקש מח״כ פורוש לרדת מהדוכן ולצאת מהמליאה ואמר ״התנהגות כזו היא פשוט בושה וחרפה. רק הוספת עכשיו עבודה לוועדת האתיקה וקלקלת לחברים רבים שדיברו מדם ליבם ובאופן מכובד״

ח״כ משה גפני ממפלגת יהדות התורה: ״בגלל שפוגעים בתורה פתאום המצב בגולן לא שקט, הכלכלה במצב לא טוב, דרוג האשראי יורד. הכל בגלל אדם ציני כמו יאיר לפיד שלא איכפת לו מעם ישראל. יש אנשים כמונו שמאמינים שבלי התורה אין זכות קיום לעם ישראל. אתם יכולים לחייך את החיוך מדושן העונג שלכם כשאני אומר את זה, אבל שום חוק לא ישנה את אורחות חיינו. אנחנו לא מפחדים״.

ח״כ יעקב ליצמן ממפלגת יהדות התורה: ״שלא תהיינה לכם הפתעות. כמו בעבר, אנחנו נמסור את נפשנו על העניין הזה. איזו בושה זו. על שנאת אדם בונים? כל הפתרונות ל בעיות המדינה טמונות בשנאת חרדים?

שר האוצר, יאיר לפיד ממפלגת יש עתיד: ״אין לי שנאה. לא לחרדים וודאי לא לעולם התורה. הם אמרו לעצמם ששונאים אותם ועשו לעצמם עבודה קלה. בתוכם פנימה הם יודעים שאיש לא שונא אותם . כל מה שאנחנו מנסים לומר הוא שהם טועים במהות ההסכם שבין העם למדינתו. שכל מה שבאנו לומר הוא שאיננו יכולים לחיות עוד עם הסידור הישן. הלילה הזה הוא לא של מלחמה אלא תחילתו של פיוס״.

ח״כ גפני ביקש את אישור יו"ר הכנסת להציע הצעה לסדר אך אמר רק: "אבינו מלכנו קרע רוע גזר דיננו ", ויחד עם חברי כנסת חרדים נוספים קרע את חולצתו כמנהג אבלות.

לידיעה בנושא הוועדה שתכין את החוק לקריאה שנייה ושלישית באתר כנסת ישראל לחץ/י כאן

לידיעה בנושא באתר כנסת ישראל לחץ/י כאן

לידיעה בנושא באתר "וואלה" לחץ/י כאן

לידיעה בנושא באתר "בחדרי חרדים" לחץ/י כאן

לידיעה בנושא אישור מסקנות "ועדת פרי" באתר מכון "על משמר הכנסת" לחץ/י כאן