חודש לאחר התחקיר אודות האפליה ביקבי ברקן של עובדים ממוצא אתיופי, מתברר כי האפליה במפעל היין ממשיכה להתקיים. ח"כ יעקב מרגי: "אין מנוס מלהחרים אותם".

אתמול, שני 30.07.2018 פורסם כי חודש לאחר התחקיר של אוריה אלקיים אודות האפליה ביקבי ברקן של עובדים ממוצא אתיופי, האפליה במפעל ייצור היין ממשיכה להתקיים.

מסמכים של היקב אשר נחשפו, מעידים כי העובדים עדיין לא יורשו לגעת ביין כל עוד הכשר בד"ץ מוטבע על האריזה.

כזכור, לפני חודש פורסם בחדשות "כאן" כי החלטת מנהלתי יקב ברקן התקבלה לאור דרישת בד"ץ שמעניק כשרות ליין. האחראים במערך הכשרות, הטילו ספק ביהדותם של יוצאי אתיופיה ומשום שההלכה קובעת כי לאדם שאינו יהודי אסור לעבוד בייצור יין, העובדים יוצאי אתיופיה הועברו לתפקידים אחרים ביקב.

 

שר הכלכלה ח"כ אלי כהן (כולנו): "ביזנס זה ביזנס ואפליה לפי צבע עור זאת גזענות. כל יקב שיפעל בגזענות לא יזכה לסיוע ממשלתי כלשהו ממשרד הכלכלה. אנו נבדוק באופן יזום את היקבים שעובדים עם אותם בד״צים שמחרימים יהודים לפי צבע עורם או ארץ עלייתם על מנת לוודא שאנו מחזירים להם באותו מטבע-אפס תמיכה".

 

ח"כ פנינה תמנו שטה (יש עתיד): "הסתדרות העובדים למען מי? לתת יד להתנהגות מבישה, משפילה, גזענית של יקבי ברקן במקום להגן על העובדים? איפה נשמע דבר כזה? איפה יו"ר ההסתדרות ניסן קורן בהתנהלות? חודש לשכתי מלווה את העובדים יחד עם עמותת עתים, הבריונות חוגגות על חשבון עובדים זוטרים רק בגלל מוצאם. עבריינים.

 

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): "לא יאומן. חודש עבר מאז החשיפה של אוריה אלקיים וביקבי ברקן עדיין "ביזנס זה ביזנס" וממשיכים בדפוס המחפיר של סימון יהודים סוג א' ויהודים סוג ב', בניגוד לכל מוסר אנושי ויהודי, ועוד בכסות של כשרות והלכה. פשוט בושה. הנהלת יקבי ברקן תצטרך לבחור: החברה הישראלית, או בד"צ העדה החרדית".

 

ח"כ יעקב מרגי (ש"ס): "לאור הגזענות הטהורה של בדצ העדה החרדי ביקבי ברקן אין מנוס מלהחרים אותם. יש היום די בדצים מהדרין שאפשר לחיות בלעדיהם וחוץ מזה שזה מזמן עסק כמו כל עסק".