חה"כ עליזה לביא מקריאה עדות של אזרחים שאינם מוגדרים כיהודים עפ"י ההלכה ואינם יכולים להתחתן במדינת ישראל.

ביום שלישי ה- 5.12.2017 במסגרת נאומים בני דקה, הקריאה ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) עדות במסגרת הפרויקט של תנועת ישראל חופשית עם ח"כים, במסגרתו ח"כים מקריאים עדויות של אזרחים שאינם מוגדרים כיהודים על פי ההלכה ואינם יכולים להתחתן במדינה.

להלן עיקרי הדברים: 
אני קול ופה לאנה וולצ'יק, ישראלית שמדינת ישראל מנעה ממנה להתחתן כאן, בבית שלנו, במדינת ישראל: אני אנה, עליתי לישראל ב-1990 מאוקראינה. ב-1996 החלטנו בן הזוג שלי ואני להתחתן. היינו צעירים, אבל כמו שאומרים הלכנו עם הלב. שני הוריי אינם יהודים, אבל בן זוגי היה בן לאימא יהודייה ואב שלא יהודי. בתקופה ההיא הוא כמובן שירת בצה"ל, היה חייל בודד, אבל כשבאנו להתחתן ברבנות בנצרת עילית לא הסתפקו בסעיף הדת בתעודת הזהות, ששם כן היה כתוב שהוא יהודי, ודרשו מאיתנו תשלום גבוה מאוד עבור בדיקות יהדות ארוכות ומשפילות. 

התלבטנו מאוד אם להיכנע לבדיקות המשפילות, אבל לא רצינו לתמוך במהלך הזה, שהיה נראה לנו מושחת ולא נכון. אף אחד מהחברים שלנו לא נדרש למהלך הזה, וגם לא ביקשו מהם כסף. אז נאלצנו למסד את הקשר שלנו מחוץ למדינה. שלחנו דרך משרד מתווך את המסמכים שלנו לפרגוואי, אז עוד היו מקבלים נישואים בדרך הזאת. אנחנו חייבים להפסיק את זה. החברים והחברות, האחים והאחיות שלנו שהגיעו למדינת ישראל, הם זרע ישראל, ובואו נסייע בידם ונמחץ את הביורוקרטיה.