חה"כ מוסי רז מקריא עדות של אזרחים שאינם מוגדרים כיהודים עפ"י ההלכה ואינם יכולים להתחתן במדינת ישראל.

ביום שלישי ה- 5.12.2017 במסגרת נאומים בני דקה, הקריאה ח"כ מוסי רז (מרצ) עדות במסגרת הפרויקט של תנועת ישראל חופשית עם ח"כים, במסגרתו ח"כים מקריאים עדויות של אזרחים שאינם מוגדרים כיהודים על פי ההלכה ואינם יכולים להתחתן במדינה.

להלן עיקרי הדברים:
גם דניאל שקל, שחוותה אנטישמיות בעיר הולדתה, נאלצה להתחתן בחו"ל, וזוהי עדותה: משפחתי ואני עלינו ארצה מקייב ב-1991. הקמנו בית צנוע בחולון. בתיכון, יחד עם חבריי לכיתה, קיבלתי את תעודת הזהות שלי. ההתרגשות הייתה גדולה כך שלא שמתי לב לכך שבסעיף הלאום לא כתוב לי דבר. נתקלתי בכך בפעם הראשונה בלשכת הגיוס כשנשאלתי לאיזו דת אני משתייכת. למען האמת, לא חוויתי משבר זהות גדול כשהתחלתי להבין שאני בעצם רוסייה בעיני המדינה, כמו שהייתי יהודייה בברית המועצות – תמיד סוג ב'.

הייתי שייכת למדינה כאשר נדרשתי לשלם מיסים, אפילו לשרת בצבא, אבל כאשר ביקשתי אני להינשא בארצי, כבר לא הרגשתי שייכת. הרגשתי שנמנעה ממני הזכות הבסיסית ביותר: להתחתן עם בחיר ליבי.

זה אבסורד שמדינה זרה מסכימה לחתן אותי ואת בן זוגי ואילו המדינה שבה אני חיה, עובדת, משרתת, משלמת מיסים, מפנה לי את גבה. אני מרגישה מופלית, מודרת מהחברה, חסרת ישע. הרי אפילו בית המשפט העליון אינו מסוגל לבטל הלכות בלתי חוקיות אלה. היום אני בת 40, נשואה עם שני ילדים. עברתי גיור רפורמי, גיור שמספק אותי ואת בן זוגי, שהוא צבר יהודי. אודה ואומר שאני לא ממהרת להקנות לבנותיי ערכים של אהבת הארץ, הרי גם הן נחשבות לסוג ב' פה, כמוני.

שינוי גודל גופנים