חה"כ ישראל אייכלר במליאה: "המלחמה שלהם תביא לשפיכות דמים בכותל המערבי"

ביום ב', 13 לדצמבר 2021, ט' בטבת תשפ"ב, הועלתה בפני מליאת הכנסת הצעת חוק אי אמון בממשלה: "ממשלה הנכנעת לארגונים הרפורמים ופוגעת בערכי היסוד של הציבור החרדי איננה ראויה לאמון".

מגיש הצעת החוק חה"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) פתח את הדיון:

"היו הייתה מדינה חילונית היא קמה ב-48 היו שם אנשים חילוניים, בן גוריון וחבריו. הם לא היו רפורמים הם לא אמרו אנחנו נשנה את התורה, אנחנו נשנה את הדת היהודית. הם אמרו תחיה ותן לחיות כפי שאנחנו רוצים. ואיך אמרו בשם בן גוריון ואחרים בית הכנסת שאני לא הולך אליו הוא אורתודוקסי. הם ידעו שהרפורמים מתנגדים לציונות כי הציונות נבנתה על הקשר התנכי בין העם היהודי לארץ ישראל. היסוד של היהדות היא בתורת ישראל, בזה שהקב"ה בחר באנו מכל העמים ונתן לנו את תורתו. אין עם יהודי בלי תורה ואין ארץ ישראל בלי נשמה והתורה שהיא הנשמה. אחרת זו פלסטין או קפיטולינה או איך שקראו לזה הכובשים השונים בכל הדורות.

רק לפני עשרות שנים קיבל הרב מנחם פורוש מכתב מראשי הרפורמים שבו רשום אין לנו עניין בקיר בית המטבחיים שלכם. למה הם עושים עכשיו את המלחמה בכותל המערבי לא בגלל שהם מאמינים בקדושת הכותל, הם רוצים לחלל את הכותל המערבי לעקור מתוכו את המקום כאמוני ולהפוך אותו לאתר לאומי. לכן אני אומר לעם בציון שהמלחמה של הרפורמים נגד היהדות היא מלחמה קיומית. המלחמה שלהם תביא לשפיכות דמים בכותל המערבי."

שר התקשורת יועז הנדל (תקווה חדשה) השיב:

"אני פונה לאחיי החרדים, אני מרגיש שאני השר שלכם בדיוק כמו של שאר אזרחי ישראל. ולכן אני מתייחס ברצינות רבה לתשובה למה שהעלאת כאן. בקום המדינה החברה הישראלית התאפיינה בכור הריתוך של דוד בן גוריון, יצירת יהודי ישראלי במדינת מהגרים שהגיעו מכל תפוצות העולם להקים מדינה. היו בזה המון יתרונות והיו בזה גם חסרונות, לטעמי לא היה אפשר להקים מדינה בלי זה. התנצחות בין חברה לחברה, הכיתוב והקרעים גרמו לכך שאנחנו הגענו לנקודת שפל. נקודת האוטונומיות כל קבוצה מייצרת אוטונומיה עצמאית. אחיי החרדים את המציאות הזאת צריך לשנות אתם צריכים להטעמות בחברה, ללכת לעבוד, ללמוד ולקבל את הזכות לייצר זכויות וחובות שווים, זו הזכות הקדושה. אנחנו בארץ ישראל בירושלים בירת ישראל במדינה ריבונית חברי הכנסת החרדים תפסיקו לייחס את המצב שלכם כגולה. הממשלה הזו תמשיך לפעול בצורה עניינית ורצינית בכדי לתת מענה לכל חלקי החברה הישראלית."

חה"כ חיים ביטון (ש"ס) ביקר את הממשלה על השינויים המתרחשים בתחום הדת והמדינה:

"אני רוצה לומר לכם מפלגת ימינה בראשותו של ראש הממשלה בנט, השר כהנא, ח"כ סילמן וחברים. לאחר הקמת הממשלה המתעתעת הזו כל מי שהטיח בכם שלא תצליחו לשמור על דת ומדינה בתוך ההרכב הממשלתי שנבנה, נפנפתם לו בסעיף 24 להסכם הקואליציוני: יישמר הסטטוס קוו בסוגיות בעלות זיקה לענייני דת ומדינה לרבות בענייני מעמד אישי גיור, תלמידי ישיבות, כשרות, רבנות, נישואין וגירושין. מלבד נושאים בהם יוחלט לקדם שינויים. אני שואל אתכם עכשיו אחרי שאחרי חצי שנה שאתם נמצאים בממשלה הזו. אתם עדיין מנפנפים בסעיף 24? או שאתם אומרים את זה בדרך אחרת כפי שפורסם בממשלה בוויכוח בין איילת שקד לבין כהנא לגבי האפשרות לדחות את הנושא הגיור כי זה נושא רגיש. מי שמנהל את המדינה זה ליברמן, הורביץ וחבריהם נכון אתם כאילו נגררים אבל אתם נהפכתם למבצעים ואני אומר לך כהנא אתה זה שעכשיו הסרת את האבטחה ממשפחת ראש הממשלה לשעבר ואולי את צריך לחשוב על ההבטחה שהבטחת בסעיף 24 להגן על עם ישראל בפני פוגעי הדת."

השר לשירותי דת מתן כהנא (ימינה) השיב וביקר את חברי הכנסת הסיעות החרדיות:

"חברי, חברי הכנסת החרדים יצא המרצע מן השק. אני חייב לכם תודה גדולה על הכנס האחרון שארגנתם נגדי, הוא הסביר לי הכל. הבנתי סוף סוף נגד מי אתם נלחמים. אתם לא נלחמים נגד הרפורמים, אתם גם לא נלחמים נגדי, אתם נלחמים נגד הרבנים שלי, אתם נלחמים נגד בתי המדרש שחברי ואני גדלנו בהם. מבחינתכם אין בית מדרש אורתודוקסי של הציונות הדתית, יש או רפורמים או חרדים. אתם נלחמים נגד זכותה של הציונות הדתית להגדרה עצמית. אתם רוצים את הציונות הדתית קטנה וכנועה. בפרוס ימי הרחמים והסליחות טרח דרעי לטנף על הציונות הדתית ולהאשים אותה שהיא מבלה בשבת בקלאב ובסאונה. חה"כ דרעי לא מאמין שאפשר להיות אורתודוקסי ולא חרדי.

חודשים אני עמל על תוכנית גיור ממלכתית שאני מגבש יחד עם הרב חיים דרוקמן. אתם חושבים שהיא טעות, זכותכם, אתם חושבים שהיא תגרום נזק, אתם מוזמנים להסביר לנו למה. תסבירו ותבארו. אבל זה לא מה שאתם עושים. שוב אתם יוצאים במחול הטירוף הרפורמי שלכם כשהפעם הקורבן התורן הם קבוצת רבנים מהציונות הדתית, בראשות הרב דרוקמן, זקן רבני הציונות הדתית, שהצטרפה עכשיו מבחינתכם למחריבי האומה. הרבנים שלנו רפורמים עבורכם והציבור שלנו רפורמי עבורכם. ח"כ דרעי וח"כ גפני. תכניסו את זה טוב טוב לראש. נגמרו הימים שמעכתם אותנו. נגמרו הימים שאמרתם לנו מי ראוי להיות דיין או רב עיר ומי פסול. אנחנו לא פחות מקפידים על ההלכה מכם ואנחנו לא פחות יראי שמים מכם, ואנחנו לא הולכים לשום מקום. אנחנו והרבנים היקרים שלנו."