חה"כ יוליה מלינובסקי: "הסטטוס קוו הפך להיות יותר ויותר קיצוני"

ביום ד', 24 לנובמבר 2021, כ׳ בכסלו תשפ"ב, התראיינה יו"ר וועדת מיזמי תשתית לאומיים ושירותי דת יהודיים חה"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) לעיתונאי בנצי רובין באולפן סרוגים והתייחסה למגמה המתרחשת בתחום הדת והמדינה.

"זה שאתם חובשי כיפה ואני אישה חילונית זה לא עושה אתכם ליותר מהדרין ואותי פחות. אנחנו כולנו יהודים, בסוף יש לנו מדינה ביחד זה לא שתי מדינות. הממסד הדתי לקח עסקנים אנשים ישובים בעמדות מפתח שנים רבות. קריאה של דוחות מבקר המדינה על הרבנות הראשית מאוד מעניינת רשום שם על נפוטיזם, קומבינות, לא הכל שם כשר. הציבור צריך להבין אם אנחנו רוצים להמשיך ביחד ואני מאמינה שאנחנו רוצים כי לבסוף אנחנו הולכים לצבא יחד, אנחנו מתחתנים, אנחנו מביאים ילדים והולכים למקומות העבודה אז אנחנו צריכים למצוא את המשותף. מה שהשתלט על השיח אילו אותם עסקנים שלא מעניין אותם הדת והמדינה. לאף אחד אין מונופול על היהדות שלנו, היא לא שלך ולא שלי. הסטטוס קוו השתנה ולא לטובת החילונים או האנשים שהם מסורתיים, הסטטוס קוו הפך להיות יותר ויותר קיצוני לכיוון החרדי אני פשוט מנסה להחזיר עטרה ליושנה."

כשנשאלה על הפרדת דת ומדינה השיבה:

"כל עוד זה המצב הנתון כרגע ואנחנו לא מדברים על שום דבר אחר הממסד הדתי צריך להבין הוא חלק מהמדינה, הוא חייב לייצג את העם בכל גווניו ולא לפי זרם כזה או אחר. אם הם לא יבינו את זה או לא השתנו אז הם יהפכו ללא רלוונטיים, הם כבר עכשיו לא רלוונטיים. היום אנשים מצביעים ברגליים צריך להבין את זה. יש זרם מאוד חזק של שומרים מצוות אנשים דתיים שלא מתקרבים לשם."

על הזרמים הליברלים ביהדות וסוגיית הגיור הוסיפה:

"אני מכבדת את הזרמים הרפורמים והקונסרבטיבים, אך אני לא שם גם בכשרות אני לא הלכתי לכיוון הזה וגם בגיור אני הולכת לפי הזרם האורתודוקסי. אני הולכת לפי הרוב של עם ישראל בארץ. יש לנו חצי מיליון אזרחי ישראל שהם לא יהודים על פי ההלכה ללא לאום וחסרי דת. כל יום נולדים ילדים, גם בפונדקאות, גם לזוגות הומואים ולסביות וגם לזוגות סטרייטים מה קורה איתם? אנחנו לא יכולים להתעלם מהמציאות שמשתנה. כמובן ששער הכניסה ליהדות תהיה הלכה, מה שאני שמעתי אתמול בדיון שמי ששולט היום בתחום הגיור בארץ זהו זרם ליטאי לפני 200 שנה. תמיד שמתחילים לדבר על לשנות משהו, לתקן ולקדם קדימה דברים הזרמים השולטים הם תמיד נגד כי זה פוגע. האחריות שלנו זה להסתכל קדימה אסור לנו להישאר במאה ה-19."

בנושא נישואין אזרחיים חה"כ מלינובסקי אמרה :

"אני בעד נישואין אזרחיים. יש זכויות טבעיות לאזרח בלי שום קשר לדת שלו, הזהות או המין שלו  ונישואין זו אחת מהן. אנחנו חייבים לחשוב על זה, אני לגמרי שם. חייבים להבין מה שהיה רלוונטי לפני 73 שנים כבר לא רלוונטי המדינה מתקדמת."

לראיון המלא באתר סרוגים

קרדיט לסרטון: סרוגים.