חה"כ יוליה מלינובסקי במליאה: "אתם חושבים שיש לכם מונופול על היהדות, תם הטקס זה לא יקרה יותר" 

ביום ד', 29 לדצמבר 2021, כ"ה בטבת תשפ"ב, הועלתה לפני מליאת הכנסת הצעת חוק לתיקון פקודת העדה הדתית (המרה) (גיור על ידי רב מקומי וראש ישיבה). יוזמת הצעת החוק הינה חה"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו). הדיון היה סוער והתרחשו עימותים רבים בין חברות וחברי הכנסת על הנושא. 

בפתח דבריה אמרה חה"כ מלינובסקי 

"הנושא הזה כאוב לעם היהודי והנושא הזה כאוב לחברה בישראל. אנחנו רואים בשנים האחרונות הרבה מאוד אנשים שכן היה מוכנים עבור גיור ולהתקרב לעם היהודי אבל מהנסיבות שקיימות כרגע זה פשוט לא מתאפשר. הנושא הזה נמצא על סדר יומה של החברה הישראלית וממשלות ישראל כבר שנים רבות. אני רק רוצה להזכיר לכם מ-1977-1993 רבני העיר גיירו והיו הצלחות רבות יתרה מזאת הרבנות הראשית דחפה ועודדה אותם לבצע את ההליך הזה. אנחנו סומכים על רבני הערים שלנו הם מכירים את הקהילות, הם מכירים את האנשים ונוקטים בגישה מחבקת ומכבדת כי הם נמצאים בתוך הקהילות שלהם." 

בהמשך דבריה ‏החל עימות לאחר הפרעות מצד חברי הכנסת מהסיעות החרדיות. חה"כ מלינובסקי פנתה אליהם ואמרה:  

"אתם שכחתם שיהדות לא שייכת לרב כזה או אחר, אתם שכחתם מאיפה באתם, אתם שכחתם מה השורשים שלכם. אתם חושבים שיש לכם מונופול על היהדות, עלינו. מצד אחד אתם לא רוצים לקבל את מדינת ישראל וחוקיה ומצד שני אתם רוצים להכתיב לנו את אורך החיים. תם הטקס זה לא יקרה יותר." 

והמשיכה בביקורת כלפי התנגדותם של הרבנים הראשיים למהלכים שמקדמת הממשלה בנושאי דת ומדינה:  

"אתמול התבשרנו על מכתב של הרב הראשי לישראל הרב לאו שבעצם מכתיב אולטימטומים לממשלה. הוא אומר דבר כזה אם אתם לא תמנו את מי שאני רוצה לתפקיד ראש מערך הגיור אני לא אבצע את תפקידי ולא אחתום על תעודות גיור. הבן אדם איבד את גבולות הגזרה ואנחנו רוצים להחזיר את גבולות הגזרה. שאנשים יעשו את תפקידם לפי החוק. הרב הראשי הוא לא אדון לעצמו הוא נבחר לפי החוק במדינת ישראל והוא מקבל משכורת ממדינת ישראל כעובד ציבור. אני פונה לשר לשירותי דת זה כבר מקרה שני, לפני הרב יצחק יוסף הרשה לעצמו לצאת נגד הממשלה וחוקי מדינת ישראל ועכשיו זה הרב לאו. אני דורשת להתחיל הליך הדחה של הרב לאו. זה לא מתקבל על הדעת דבר כזה.

הפחד שלכם שתאבדו את השליטה וזה לא יהיה בידכם זה רק מחזק אותנו. היהדות היא של כולנו ולא נחלתם של סמוטריץ', גפני או מלכיאלי, היא גם שלי וגם שלו. אתם מתחילים לעשות בדיקות DNA ליהדות, אתם מתעללים בבני אדם בבירורי היהדות, אתם מתעללים בנישואין, אתם מתעללים בגיורים ואנחנו נשים לזה סוף. אנחנו נחזיר את היהדות לעם ישראל, 2000 שנים הסתדרנו בלי רבנות.

היום יש במדינת ישראל קיימים כ-400 אלף אנשים שאינם יהודים על פי ההלכה לפי הסקר שנעשה לאחרונה 95% מהם מרגישים שהם יהודים. הם חיים את החיים במדינת ישראל באופן מלא, משרתים בצבא, משלמים מיסים, אזרחים נאמנים למדינה ולחוקיה. זה שאנחנו לא מאפשרים להם לעבור את הליך הגיור אם הם רוצים בכך ולהיות יהודים באופן רשמי אנחנו פוגעים בעתיד של מדינתנו. לאותם 400 אלף אנשים יהיו גם ילדים וגם נכדים. אז תחשבו איזו מדינה אנחנו רוצים פה. אם אתם מחפשים פה תורת הגזע ודם נקי אז תישארו איפה שאתם נמצאים ואל תכניסו אותנו לדבר הזה. חבל שאת חוק הגיור עושים עכשיו וממשלות ישראל פחדו לגעת בזה ולעשות את זה לפני 20, 30 ו40 שנים. יכול להיות שהמצב שלנו היה אחר לגמרי."

את דבריה סיימה באולטימטום לממשלה:

"לפי הסיכום שהגענו עם השר לשירותי דת היום החוק לא יעלה להצבעה, הממשלה התחייבה לפרסם תזכיר חוק ממשלתי תוך שבועיים. כמובן על פי ההסכמים הקואליציוניים, תוך שמירה על העיקרון שרב העיר יוכל לגייר החלטתו היא סופית ואין עוררין עליה. אם לא יפורסם תזכיר חוק ההצבעה תהיה פה בעוד שבועיים על החוק הזה."

חה"כ ולדימיר ביאליק (יש עתיד) הוסיף:  

"מדינת ישראל הפסיקה לקבל הוראות מהעסקונה החרדית. אתם לא מייצגים את היהדות, אין לכם מונופול על היהדות. מול הקללות שלכם, מול הצרחות שלכם, מול השנאה שלכם אנחנו נמשיך להיאבק על מדינת ישראל יהודית ודמוקרטית על יהדות מחבקת ומאירת פנים." 

חה"כ דוד (דודי) אמסלם (ליכוד) פנה בשאלה לחה"כ מלינובסקי:  

"הייתי שמח לשמוע מחה"כ מלינובסקי מה הגדרתה ליהודי? עד עכשיו לא שמעתי. לא הבנו מזה יהודי." 

חה"כ אורי מקלב (יהדות התורה) הביע התנגדות להצעת החוק:  

"הצעת החוק באה לפלג את העם, לכתב את העם. כל כולה באה להגיד איך אנחנו מנתקים, מפוררים ומכרסמים ביסוד של העם היהודי. בחוסן של העם היהודי. הכוונה לא לגיור אמיתי של רבני ערים, זו אפשרות לגייר חצי מיליון אנשים שחיים כאן בארץ ויכול להיות שהם עושים דברים טובים פה, ניתן להם אזרחות טובה, שיהיו אזרחים ישראלים. להכניס אותם תחת העם היהודי בקלות הזאת. הם גם לא רוצים להיות בעם היהודי יש להם את האפשרות רשות הגיור נותנת מענה לאנשים האלה. אין שמה תורים הם מחכים לאנשים שיגיעו לצערי. הם לא רוצים את התהליך, אילו אנשים שרוצים להמשיך להיות כגויים, לחגוג את הכריסמס ולחגוג את הסילבסטר זה מה שמעניין אותם. מי שנולד לאם יהודייה הוא יהודי. יש אפשרות למי שעובר תהליך ומאוד מזדהה עם העם היהודי ורוצה להיות חלק זה תהליך לא פשוט ומורכב. אבל לכאלה שלא רוצים מה המשמעות של הדבר הזה? אם התהליך הזה היה קורה לפני שנים לא היינו כאן בכנסת ולא היינו מדינת יהודית. עמים שלמים התפוררו ורק עם אחד נשאר." 

חה"כ יצחק פינדרוס (יהדות התורה) חיזק את דבריו של חה"כ מקלב והוסיף:  

"יש פה משהו חצוף ומחוצף ולא הוגן. אם אני לצורך העניין בוגר תלמוד תורה הייתי בא ומנהל וויכוח איך צריך לנתח ניתוח לב היו אומרים לי אדוני לך לאשפוז, אתה השתגעת? אתה מנהל וויכוח עם פרופסורים. מגיעה יוליה ומגיע אפילו מתן כהנא שהיה טייס בצה"ל ומסביר לרבנים מזה יהדות. עכשיו למה זה מבלבל אותם כי הם מתבלבלים בין אזרחות ליהדות. אני מציע הצעת פשרה כל חוקי הגיור שלהם יהיו לצורך חוק האזרחות. אם זה לצורך חוק האזרחות זה מקובל עליי. אל תבלבלו בין הליך דתי לבין הליך אזרחי."  

חה"כ אבי מעוז (הציונות הדתית):  

"השר כהנא בנימוקיו לקידומו של מתווה הגיור התייחס לבעיה והיא בעיה ואני לא מקל ראש בה. הבעיה היא שיש פה במדינה כ-450 אלף עולים שהם לא יהודים על פי ההלכה. הוא מגדיר אותם כזרע ישראל אבל הם לא יהודים על פי ההלכה וצריך להתמודד עם הבעיה, אני מסכים. לשמחתי התנחמתי היום שזה נדחה בשבועיים. הצטרפות הגרים לעם ישראל התקיימה מימי אברהם אבינו ויציאת מצרים. הקמת מדינת ישראל הציבה לפנינו אתגרים חדשים בתחום הגיור עלייה המונים הכוללת בתוכה משפחות של נישואי תערובת. יש בעיה ואתגר של גיור לשם אישרות או התאזרחות וגיור לשם רווחה כלכלית. שאלת הגיור היא שאלה הלכתית, דתית מובהקת בעלת משמעות לאומית ומשכך לא ניתן לדון בה אלא בכלים הלכתיים ברורים ומקובלים. כל עיסוק בסוגיית גיור בכלים שאינם הלכתיים הוא מנותק מהמשמעות האותנטית של הגיור." 

חה"כ אופיר סופר (הציונות הדתית) האשים את שר האוצר ושר החוץ בהרס זהותה היהודית של המדינה: 

"חשוב לטפל בסוגיית הגיור ובכל השלכותיה. אבל מכאן ועד לנהל את זה בהפקרות כפי שראינו את ההתנהלות היום. וכפי שאנחנו עדים אליה מידי שבוע ומידי יום. כי מי שמוביל ומכתיב את הקצב במיוחד בסוגיה הזו שהיא בנשמת אפו של העם היהודי ונשמת אפה של הזהות היהודית זה שני אנשים שהדגל המרכזי והראשון שלהם הוא מחיקתו ומחיקתה של הזהות היהודית. אני מדבר על שר החוץ יאיר לפיד ושר האוצר אביגדור ליברמן. כל הקמפיין הפוליטי של לפיד מבוסס על שנאה של הדת היהודית ושל הזהות היהודית." 

חה"כ חיים ביטון (ש"ס):  

"מה שמפתיע שבדבר אחד לממשלה הזו אין כישלונות היא מוצלחת מאוד היא מוצלחת בכל דבר שצריך לפגוע בדת. שמה זה מצליח, לצערי הרב זה חוצה את כל הנושאים."