חה"כ גלעד קריב במליאה: "יש ותמיד תהיה יותר מדרך אחת להיות יהודי"

ביום ב', 27 בדצמבר 2021, כ"ג בטבת תשפ"ב, כמנהגה התכנסה מליאת הכנסת לדון ולהצביע על הצעות חוק שעל סדר היום. יו"ר וועדת חוקה, חוק ומשפט הרב גלעד קריב (עבודה) העלה בפני המליאה את הצעת חוק הבחירות (דרכי תעמולה) והפיכתה מהוראת שעה להוראת קבע.  

אף על פי שחוק זה אינו נוגע בתחומים של דת ומדינה בחר חה"כ מאיר פורוש (יהדות התורה) בדבריו להתייחס לזרם הרפורמי ביהדות:  

"אנחנו באופן עקרוני לא משתתפים בשום דיון שיש נציג לרפורמים או לקונסרבטיבים. התנגדות שלנו לרפורמים מכיוון שלא מדובר ביהודים שבאים ואומרים אנחנו לא מקיימים תורה ומצוות. אילו אנשים שבאים לומר אין צורך לקיים מצוות ועדיין לא ולהתערב ולומר מה צריך לעשות לפי היהדות. דהיינו לקחת את ספר ההלכות שלנו ולומר שספר ההלכות זה הוא לא רלוונטי ולכן אנחנו לא רוצים להיות איתם בשום סיג ושיח. הרפורמים לא מעניין אותם בכותל שום דבר לפני יותר מ-50 שנה כאשר אבי זכרונו לברכה זרק כאן על הבמה בכנסת את הסידור והוא צעק איך אפשר לראות בזה בכלל סידור כאשר הם מוחקים משם את המילים ציון, הם לא מתייחסים לנושא הזה." 

חה"כ גלעד קריב השיב להתבטאויות נגדו:  

"אבקש להוסיף התייחסות קצרה לדבריו הגסים של חה"כ פורוש בראשית הדיון בהצעת החוק. חה"כ פורוש קרא לעברי שלא אחשוב אפילו למצמץ לעברו ואני הקטן בהחלט מקשיב להצעתו. אין בכוונתי למצמץ למולו לרגע, אלא ליישר לעברו מבט בין אם ירצה ובין אם לא ירצה ולומר לו אין לך ולחבריך בעלות על היהדות. מפתחות הכניסה לשערי העם היהודי לא מופקדים בידכם על אפכם ועל חמתכם בישראל כמו בתפוצות יש ותמיד תהיה יותר מדרך אחת להיות יהודי.  

חה"כ פורוש יכול להבחין בעבודה שחברי הקהילות הרפורמיות והקונסרבטיביות בישראל אינן משקיעות ממון רב במסעות פרסום. וכל זה למה? מכיוון שאין פרסומת טובה יותר לדרכנו וליהדות שלנו מאשר נאומי ההסתה וההתנהגות הגסה שלו ושל חבריו. חה"כ פורוש התגאה לפני שעה קלה במעשה הבריוני של אביו המנוח שהשחית מעל הדוכן הזה בשנת 1970 סידור תפילה רפורמי. אוי לבן שמתגאה במעשיו המכוערים של האב.  

התשובה לאותו מעשה של האב ולהתגאות המביכה של הבן היא העובדה שמיום הראשון של הכנסת הנוכחית יש במליאה הזו סידור תפילה רפורמי ישראלי. בניגוד לסידור של חה"כ פורוש יש בו ברכה לשלומם של חיילי צה"ל, תפילה לשלומה של מדינת ישראל וסדר הלל ליום העצמאות. הסידור הזה נמכר בחנויות הספרים בכל רחבי הארץ ומידי שנה הוא נמסר לאלפי נערים ונערות שעולים לתורה כבני ובנות מצווה וקוראים מתוכו בגאווה ובשמחה את המילים באות: אלוהי ואלוהי אבותיי ואמותיי לפני הקהל הקדוש הזה הנני בוחרת להימנות עם קהל ישראל יורשת למורשתו ושותפה לגורלו, חייבת ומכירה במצוותיו. תן בי כוח ללכת בדרכיך ולהיות למקור גאווה למשפחתי, לקהילתי ולעמי אשרינו מה טוב חלקנו ומה נעים גורלנו ומה יפה ירושתנו. אשרינו כשאנחנו קוראות בתורה אנחנו מיחדות שימך ואומרות שמע ישראל ה' אלוהינו ה' אחד. אל אפכם ועל חמתכם."