חה"כ בצאלאל סמוטריץ': "אין דבר כזה ”גיור מסורתי“ של מישהו שמראש מקבל על עצמו רק חלק מהמצוות"

חה"כ בצלאל סמוטריץ' (הציונות הדתית) פרסם מסמך שבו הוא מביע ביקורת על הרפורמה בגיור שמקדם השר לשירותי דת מתן כהנא (ימינה). "גיור אחד – לעם אחד". חה"כ סמוטריץ' מתייחס להשלכות הרפורמה על זהותה היהודית של המדינה, סוגיית ההתבוללות, מדגיש כי אין דבר כזה גיור לאדם שאינו מחויב לכלל המצוות ומציג פתרון על פי השקפתו.

לעיונכם.ן מספר ציטוטים מתוך המסמך וכמו כן גם המסמך המלא: 

"שבירת מונופול הגיור של הרבנות משולה לשבירת מונופול הממסד הרפואי על מערך הרפואה בארץ בכלל, ועל קבלת ההחלטות בענייני הקורונה והחיסונים בפרט. שינויים בסטטוס-קוו בענייני דת ומדינה ככל שיש צורך בהם חייבים להיעשות בדיאלוג, בפשרות ובהסכמות. גם במערך הגיור ישנם כשלים וליקויים, יש מי שנותנים שירות טוב יותר ויש מי שפחות, יש מה לתקן ואיפה לשפר. 

לקידום הרפורמה חברו מספר גורמים בעלי אינטרסים שונים שהזדמנו במקרה לפונדק אחד שבו האינטרסים שלהם מצטלבים: חלק מהם מבקשים באמצעותה לקעקע עוד את המושג מיהו יהודי, לקדם התבוללות סוציולוגית שמנתקת את היהדות מהתורה ומהמצוות, ולקבע ”יהדות ישראלית חדשה“ – ”לא הרבנים יקבעו מיהו יהודי“ ו“מי שמשרת בצבא הוא יהודי הרבה יותר ממי שאינו משרת בצבא גם אם הוא נולד לאם יהודיה“. תנועה חברתית שמבקשת לקבע תודעתית ומעשית יהדות חדשה מבוססת ישראליות, שירות צבאי, ובמקרה הטוב גם חיבה מסורתית לאלמנטים דתיים סמליים בלבד, ללא כל מחויבות לתורה מן השמים. 

אין דבר כזה ”גיור מסורתי“ של מישהו שמראש מקבל על עצמו רק חלק מהמצוות, שהוא בוחר על פי הגדרתו את היהדות ואת עצמו, ואינו מקבל חלק אחר. בוודאי שאין דבר כזה גיור חילוני של מי שמראש אינו מתכוון לקיים מצוות ומבקש להיות יהודי בפן הלאומי בלבד. 

הם לא באים להתגייר פשוט כי אין להם שום סיבה לעשות את זה, כי התרבות הישראלית הנוכחית משדרת להם שלהיות גוי במדינת ישראל זה סבבה וש“אף רב לא יקבע לכם אם אתם יהודים“. הם לא באים מפני שיש מי שטורח להסביר להם ש“כל אחד והיהדות שלו“ ושהם בכלל יהודים כי הם משרתים בצבא. כי יש מי שטורח להדגיש להם שהתבוללות זה סבבה. 

יש לקבוע בחוק את סמכותה הבלעדית של הרבנות הראשית בפסיקת ההלכה בענייני הגיור ולהכפיף את בתי הדין ואת המערך כולו לפסיקות אלו, בדיוק כפי שבתי משפט מחוזיים כפופים להלכות היוצאות מבית המשפט העליון. 

מעולם, אבל מעולם, בעם ישראל לא גייר רב עיר או קהילה מתגייר מעיר אחרת כאשר יש רב בעירו כפי שמבקשת הרפורמה של כהנא לעשות. מעולם לא יכול היה רב עיר אחת לכפות בחוק על רב עיר אחרת להכיר בגיור שנערך על ידו ולהשיא את המתגייר כפי שמבקשת הרפורמה של כהנא לעשות." 

גיור אחד – לעם אחד