חג שמח: התייחסות חברי הכנסת לחגיגות החגים הלא-יהודיים בישראל

בשנה שבה מתמזגים לתאריך אחד חג החנוכה וחג המולד, מעניין לשמוע התבטאויות שונות של חברי הכנסת שלנו ויחסם לחגים של דתות ותרבויות אחרות הנחגגים כאן בארץ. ואנחנו שואלים- איך הייתם רוצים שיתייחסו לחגיגת החגים היהודיים בחו"ל?

 
בשבוע שעבר התבטא רב הטכניון בחיפה, הרב אלעד דוקוב, והורה לסטודנטים שלא להיכנס למתחם בית הסטודנט לאחר שסטודנטים נוצרים הציבו בו עץ חג המולד מקושט. לצד העץ המקושט, הוצבה במקום גם חנוכייה. ח"כ ד"ר יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת) פנה ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לפתוח בחקירה פלילית נגד הרב בגין הסתה לגזענות ואמר: ״מדובר בהתבטאויות שיש בהן הסתה ברורה לגזענות בניגוד לחוק, ולכן הן גם מהוות עבירה פלילית חמורה. התבטאויות אלו פוגעות קשות בציבור הסטודנטים הערבים בטכניון, ובחברה הערבית בכלל״.

מנגד, ראינו גם ברי כנסת שמברכים על ריבוי הדתות והחגים במדינה ומפרגנים
חבר הכנסת איתן ברושי (המחנה הציוני) הגיע לסיור פרטי לכבוד חג המולד בעיר נצרת, ואף ציין כי במקום נמצא עץ האשוח הגדול במזרח התיכון. ח"ג ברושי הוסיף בהקשר זה,  כי "בימים לא נעימים בהם נמצא ח"כ ע'טאס במעצר וחקירה, וחשוד במעשים חמורים, חשוב שלא להטיל דופי בציבור שלם שפועל יום וליל ליצירת דו-קיום וחיים נורמליים. כתושב עמק יזרעאל, וראש המועצה לשעבר, אני יכול להעיד שנצרת היוותה מאז ומעולם סמל לדו-קיום ושכנות טובה."

חברת הכנסת עליזה לביא (יש עתיד) התבטאה השבוע בחריפות כנגד בקשת המועצה הדתית בירושלים מבתי המלון בעיר, שא להציב עצי אשוח בחזיתם. לביא ציינה כי:"תארו לכם שאיזה כומר היה קורא שלא להציב חנוכיה בבית הלבן או בכל מקום אחר בעולם. כמובן הייתה עולה כאן מיד הזעקה– אנטישמיות!" לביא תקפה בחריפות את התנהלות המועצה, שלדבריה היא רק סממן אחד לכפייה המונופוליסטית של הרבנות: "אתם מוזמנים רק לנסות ולשאול עסקים בירושלים כמה הם פוחדים להתעסק עם המועצה הדתית בעיר או אפילו להתבטא בנושא, כי בלי כשרות בעיר אין לך זכות קיום. וזו המשמעות העיקרית של מונופול. כולם שבויים. הציבור ברובו אוהב את היהדות ואת המסורת, אבל מאס בבירוקרטיה המסואבת, מאס בממסד המתנשא, מאס ביוקר המזון שנכפה עליו בשל מונופול הכשרות, והוא מאס בשיטה שמפרנסת מעטים על חשבון רבים."

חברת הכנסת קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) בישה לבטא את קולה של אוכלוסיית העולים מברית המועצות שמבקשת לחגוג את חג ה"נובי גוד" אך נתקלים בביקורת חברתית חריפה: " שלל התרבויות המרכיבות את הציבור הישראלי הן נכס ולא נטל! שוב שנה חדשה ושוב אותו ויכוח ישן, מפלג ו"טוב" באשר לחגיגת ה"נובי גוד" והניסיון להכתים באמצעותו את העולים מברה"מ לשעבר. 25 שנים עברו מאז תחילת העלייה הגדולה מברית המועצות, 25 שנה שבהם התרבות והמנהגים של אותם עולים אינם מתקבלים על ידי החברה והמדינה. כפי שהעולים מהמגרב חוגגים את המימונה, עולים מאתיופיה חוגגים את חג הסיגד ואילו מארצות הברית מציינים את חג ההודיה, כך העולים מחבר העמים חוגגים את תרבותם ב"נובי גוד" (ראש השנה האזרחית), חג שהיה אחד מהאירועים המרכזיים בארץ לידתם ומהווה בשבילם נכס תרבותי, מפגש משפחתי ללא כל קשר לדת כזאת ו/או אחרת, שכידוע הייתה אסורה בברה"מ לשעבר, ובכל מקרה- אין לאף אחד זכות לאסור על מישהו לא לחגוג את חגו כי מפריע לו העץ, מפריע לו הריח או כל דבר אחר!"