חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית החליט ברוב של 9 מול 1 למנות את יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג כיושב ראש הסוכנות היהודית לארץ ישראל

היום, חמישי 21.06.2018 פורסם כי ועדת המינויים של חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית נועדה אמש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו (הליכוד) והמליצה בפניו על ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני) כמועמד מוביל לתפקיד יו"ר הסוכנות.

תשעה מתוך עשרת חברי ועדה המליצו על ח"כ  יצחק הרצוג, אך ראש הממשלה בנימין נתניהו התנגד והציע את השר יובל שטייניץ (הליכוד) כמועמד לתפקיד.

 

ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני) : "לאור פניה שקיבלתי ממנהיגי יהדות התפוצות, הסכמתי לקחת על עצמי את תפקיד יו"ר הסוכנות היהודית. אלה הם ימים של אתגרים משמעותיים בכל הנוגע ליחסי העם היהודי ומדינת ישראל. אכנס לתפקיד החל מה-1 לאוגוסט".
 

ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) : "יצחק הרצוג הוא מהבודדים שמכירים ומבינים את האתגרים הגדולים של העם היהודי ובעיקר את החיבור הנדרש איתם ועם מדינת ישראל. הוא המינוי הנכון הממלכתי והראוי".

 

ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני) : "למען אחדות העם היהודי ולטובת מדינת ישראל, שמאל וימין כאחד, אין מתאים מידידי ושותפי לדרך בוז׳י הרצוג לתפקיד יו״ר הסוכנות היהודית. בהצלחה".

 

ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) : "מדינת ישראל והעם היהודי זכו- יצחק הרצוג ימשיך את שליחותו הציבורית ארוכת השנים כיו"ר הסוכנות היהודית. המחשבה שלא אראה אותו יותר במסדרונות הכנסת מוזרה ומעציבה אבל אני יודעת שאין אדם טוב ממנו להוביל ולייצג אותנו בתפוצות".

ח"כ עמיר פרץ (המחנה הציוני) : "אני מברך את חברי, יצחק הרצוג לבחירתו כיו״ר הסוכנות שנמצאת בתקופה בה האתגרים העומדים בפני העם היהודי חשובים מאין כמותם. הרצוג הוא האיש המתאים ביותר להתמודד עם שסעים בתוך העם היהודי ולחבר את יהודי התפוצות חזרה למדינת ישראל. אני יודע שבחוכמתו יצליח לעשות זאת טוב יותר מכל אדם אחר".

 

ח"כ עמר בר לב (המחנה הציוני): " ברכות חמות הרצוג על המינוי המכובד והחשוב ליו"ר הסוכנות היהודית. בימים של שינויים ואתגרים בינלאומיים רבים, אין ספק שתהווה לכולנו, לעם היהודי, נדבך משמעותי ומוביל בחיזוק והידוק הקשר בין ישראל ליהדות התפוצות".

 

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) : "מברך את הרצוג על בחירתו הצפויה ליו״ר הסוכנות היהודית. לאור המשבר הגדול עם יהדות העולם- הרצוג מינוי ראוי ומדויק שיוכל לפעול ביעילות ובהצלחה לאיחוי הקרעים. בהצלחה בוז׳י".

ח"כ בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי) : "מינוי ח"כ הרצוג, הוא מינוי ראוי ביותר לתפקיד יו"ר הסוכנות היהודית בתקופה המאתגרת הזו. ממלכתי, ציוני ברמ"ח אבריו, מחובר למקורות וחדור בתחושת שליחות. ניסיונו הרב וחכמת חייו יסייעו לו לנווט את מערכת היחסים המורכבת בין מדינת ישראל ליהדות התפוצות בתבונה. מאחל לו הצלחה רבה".

 

שר החינוך ח"כ נפתלי בנט (הבית היהודי) : "הכנסת הפסידה פרלמנטר מצוין. סמוך ובטוח שהרצוג יידע ליצור גשר אמיתי בינינו ובין יהדות העולם".

במכון על משמר הכנסת אספנו מבחר ציטוטים של ח"כ הרצוג בנושא יהדות התפוצות והזרמים:

במפגש עם המשמרת הצעירה של המחנ"צ ב30.1.2018 :

על נשות הכותל: "אני חולק על נשות הכותל. הרחבה שהוקצתה לתפילה שיווינית היא המשך של הכותל וגם יותר טובה. כשיזמתי את הפשרה בכותל כמזכיר הממשלה של ברק, נשות הכותל הלכו נגד הפשרה בכל הכוח וטענו נגדי בבית המשפט."

 

אירוע לציון יום העלייה בכנסת:

"יש שני נושאים חשובים שצריך לדבר עליהם בהקשר של קליטת העלייה בישראל. הראשון זהו הגיור, נושא הגיור לא זז מילימטר, ולא היה וויכוח אחד בין הממסד הדתי לממשלות שמאתגר את הרבנים. אתם יודעים שמערך הגיור שרה"מ אחראי עליו, לא פוגש את הרבנים הראשיים. בכנסת הקודמת, קם מכון גיור משותף ל3 זרמים, ומה עושים עם זה אחר כך? ממשלת ישראל לא איתגרה אפילו פעם אחת את הממסד הדתי בנושא הזה, וצריך לעשות זאת. הנושא השני הוא קבורת החיילים, זהו נושא כאוב ורגיש, שיש לטפל בו".

על המשבר עם יהדות התפוצות:

"השבועות האחרונים הוכיחו מעל כל צל של ספק, שהמשבר בין ממשלת ישראל לתפוצות הוא עמוק ודרמטי, וקשה להפריז בחשיבותו. דבריה של סגנית שר החוץ, ח"כ ציפי חוטובלי, בגנות יהדות ארה"ב הם דוגמית לעוצמתו של המשבר. כל מי שהקשר בין התפוצות לישראל קרוב ללבו, וכל העוסקים בטיפוח של הקשר הזה, כאן ושם, מתוסכלים, דואגים ונרעשים. הם מבינים, כי ראש הממשלה החליט לוותר על יהדות העולם."

בשדולה לחיזוק העם היהודי:

"אני לא זוכר תקופה שבה היו כל כך הרבה סימני שאלה לגבי יחסי ישראל והתפוצות– נושא הכותל, משבר הגיור, והתגברות האנטישמיות. אני קורא לח"כים לפעול יחד כדי למצוא פתרונות, ולא להחמיר את הבעיה."


בממסגרת אירועי 40 שנה לתנועה המסורתית:

אני אמרתי בצורה הכי פתוחה, לחרדים שיש דברים שבשום אופן הם לא ייקבלו- גיור וסוגיות זרמים. ככל שיהיו יותר עולים ויותר קונסרבטיבים, נוכל לנצח, יהיה מרכז ישראלי גדול נוכל לנצח. כל הזמן אני שומע על הקהילות שלכם, כי אנשים רוצים ואוהבים את מה שאתם מקרינים. הקהילות שלכם פורחות, ומהוות מקום בטוח למי שרוצה יהודי.

בפגישה בגרעין ביפו, דיברתי על הזרמים, אמרתי למורים מה אתם יודעים על הזרמים? ואמר לי ראש הישיבה אחר כך, אני הולך לאתר השו"ת שלהם כל שבוע הוא מדהים

במפגש עם בכירי מנהיגי הקהילה הקונסרבטיבית בעולם:

"זה כבוד להיות פה. אני מוטרד ממה שאני שומע ומרגיש כלפי הקהילות, זה נדמה שישראל היא מקשה אחת ביהדות. אני מגיעה ממשפחה שהייתה מעורבת ביהדות שנים רבות, סבי היה הרב הראשי הראשון לישראל. כל הרעיון של מתווה הכותל המקורי היה "חיה ותן לחיות". קשת רובינסון היא אתר נפלא. צריך אומץ כדי לקבל פשרה ואין דר אחרת כדי הציל את עם שלנו מלהיות מפולגים מאשר פשרה. הפשרה של החרדים הייתה- הלכתי לרב עובדיה יוסף בנושא הזה והבאתי איתי עוד רב כדי להסביר לו מה הם הזרמים היהודים. הוא הקשיב עם עניין רב ושאל שאלות כי אין להם ידע בנושא הזה בכלל. הוא אמר אני לא אתנגד למתווה. כל מה שאתה צריך זה רגע אחד וחזון כדי להצליח. אני אלך לכל רב אורתודוקסי בארץ ואגיד לו שהוא מאיים על העם היהודי בישראל אם הוא לא משוחח עם הזרמים. זו הנקודה שבה אנחנו נמצאים היום.