חבר הכנסת מאיר כהן (יש עתיד) בדיון וועדת החינוך על אפליית תלמידות במגזר החרדי: "זו גזענות חסרת מעצורים"

היום (23.1.17) , התקיים דיון בוועדת החינוך של הכנסת בנושא שיבוץ תלמידות במגזר החרדי. בדיון שהובל על-ידי יו"ר הוועדה חבר הכנסת יעקב מרגי (ש"ס) הביא משרד החינוך נתונים אודות ניסיונו להילחם באפלייה המתרחשת כנגד תלמידות ספרדיות שאינן מתקבלות למוסדות לימוד על רקע מוצאן האתני, ומנגד נשעמו אמירות קשות את התנהלות המשרד והמדינה ככל, שאינם מטילים סנקציות של ממש כדי להילחם בתופעה.
הנה כמה מהדברים שנאמרו בישיבה על ידי חברי הכנסת הנוכחים:

חבר הכנסת יעקב מרגי (ש"ס): במדינה מתוקנת תופעה שבה למידים נאלצים להמתין בביתם חודש חודשיים או שלושה ואפילו שנה כדי ללמוד במוסד בו הם חפצים, המצב לא היה קורה. האידאל הם אזורי רישום כמו שמתקיים בחינוך הממלכתי. בחינוך החרדי הנושא מורכב ביותר. כל עוד יהדות התורה מתנגדת להצעת החוק הזו הדבר לא יקרה והמצב לא ישתנה באופן אנחנו חפצים בו. במקומות עבודה שבהם יש אפליה ממוסדת נגד עובדים המדינה יודעת לטפל בזה. אבל, מדינת ישראל מאפשרת למוסדות חינוך לקבוע אחוז מסויים של בנות ממוצא מסויים שיכלו ללמוד במוסד ותו לא, במיוחד תלמידות ספרדיות. אותם המוסדות לא מאפשר את בדיקת רמתן של הבנות שהתקבלו לעומת אלה שלא. מדינה שיושבת ושותקת היא מדינה ששותפה לאפליה. מדינה שגוררת את רגליה בטיפול באותן בנות שלא משובצות מסתכלת על אותן הבנות כאילו הן הבעיה, ולא המוסדות היא מדינה מפלה. מדינה שלא קובעת סנקציות בחוק כנגד אותם המוסדות היא מדינה המעודדת אפליה.
 
חבר הכנסת מאיר כהן (יש עתיד): אתם יודעים מה קורה במדינות אירופה במצב כזה? תלמיד או תלמידה שלא התקבלו לבית ספר בגלל מוצאם האתני או גזעם, בית הספר נסגר, המנהל מפוטר והילדים מפוזרים בין מוסדות אחרים. ליבי עליכם אנשי משרד החינוך. אין פה רוח המפקד של השר הזה ולא של הרבה מאוד שרים קודמים. שימו לב מה אתם עושים- השאלה שנידונה כאן בשולחן היא שאלה פוליטית ולא מנהלתית. זו שאלה שמכרסמת בנו, היא שאלה מדממת כבר הרבה מאוד שנים. על דיון כזה משמעותי צריך להיות כאן שר החינוך בעצמו והמנכ"לית בעצמה, ולא לשלוח אתכם לחטוף את האש. אין לזה אח ורע אתם יודעים כל אחד יעצום את עיניו ויודע שאין מקום שיש בו אפליה שכזו יותר מאשר במשרד החינוך וזו אפליה סמויה שקיימת שנה אחר שנה והמנהלים של בתי הספר מכופפים אתכם והפוליטיקאים מכופפים אתכם! יש הצעת חוק שלי בשיתוף עם ש"ס שאומר שמי שלא יקבל את הילדים הללו, יפסיקו לו את התקצוב. פונים אלי המון אנשים יותר מאשר פונים אליכם, כולל הורים שלא רוצים לעשות פעו השתגע בשם של הילדים שלהם. זו גזענות חסרת מעצורים ואנחנו יושבים כאן ומדברים על תקנונים. תגידו לי אתם השתגעתם? ולכן אני אומר, אין תקנונים, יש חוק. גזענות מתמודדים איתה בחוק ובנחישות.