חברת הטיסה "אל על" הזיזה נשים ממושבן אשר חרדים סירבו לשבת לידן. ח"כ מרב מיכאלי : "אם עדיין לא הבנתןם למה אסור להסכים להפרדה מגדרית תמורת "שילוב". אין שילוב עם הפרדה"

ביום חמישי 21.06.2018 פורסם כי חברת אל על הזיזה נוסעות ממושבן לאחר שארבעה חרדים סירבו לשבת לידן בטיסה 002 מנמל התעופה קנדי בניו יורק לנמל התעופה בן גוריון.

 

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) : "טיסת אל על עוכבה בשעה ורבע כי ארבעה גברים חרדים סירבו לשבת ליד נשים ולדבר או להסתכל על דיילות. אם עדיין לא הבנתןם למה אסור להסכים להפרדה מגדרית תמורת "שילוב". אין שילוב עם הפרדה".

ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני): "המוביל הלאומי חברת "אל על" עדיין מרשה לעצמה, לדרוש מנשים שיעברו מקום, ככה סתם, כי הן נשים. אז טוב עשתה חברת "נייס" שהודיעה אתמול שהיא לא תשתף פעולה עם חברת "אל על" עד שהדבר הזה ישתנה. זו דרישה לגיטימית, אני מצטרפת אליה בכל מאודי. אנחנו לא צריכים לסבול את הדברים האלה, לא את ההפרדות, לא את האפליה המובנית בתוך העניין הזה של את אישה, טוב, ברור שאת צריכה לזוז, ברור שאת צריכה לפנות את המקום שלך לגבר, כי ככה הוא רצה. לא. הדברים האלה הם נחלת המאות הקודמות. כן, כל היסטוריה האנושית הייתה מלאה בזה, אבל אנחנו לא נרשה את זה עוד. אז, "אל על" יקרים, אתם חברה מעולה, אתם חברה שלנו, אתם גאווה ישראלית, אתם חברה שהיא באמת המוביל הלאומי, החברה הבטוחה בעולם, אבל עכשיו תתקדמו למאה ה-21, תפקחו את העיניים, הדברים האלה לא יכולים להתקיים עוד".

ח"כ מוסי רז (מרצ): "מדי שבוע אני רואה את נציגי החברה החרדית יושבים ליד נשים, עובדים איתן ולצידן. בוועדות, במליאה, בדיונים ובמסדרונות הכנסת. אם להם אין בעיה לשבת ליד נשים, לאיש לא צריכה להיות בעיה לשבת ליד אישה בטיסה. נוסעי אל על החרדים שסירבו לשבת ליד נשים בשבוע שעבר הקימו מהומה ועיכבו מטוס שלם, על נוסעיו ועובדיו, רק כי הם ידעו שהם יכולים.  במאבק נגד הדרת נשים אנחנו צריכים להיות נחושים: מי שלא מתאים לו לשבת ליד אשה יתכבד וימצא דרך אחרת להגיע ליעדו.  אסור להשלים עם עיכוב טיסת אל על כדי לרצות קיצונים".

שר התחבורה ובטיחות בדרכים ח"כ ישראל כץ (הליכוד) : "מבירור שהתקיים עם חברת "אל על" לעניין העובדות המפורטות בהצעה לסדר – אמנם חברת "אל על" היא חברה פרטית אבל התקיים אתה בירור. החברה טוענת כי העובדות אינן משקפות מהימנה את השתלשלות האירועים. בבדיקה מול החברה עולה כי הנהלים ברורים ומקוימים, ולפיהם נוסע מחויב לשבת במקום שהוקצה או שיורד מהמטוס. כדבר שבשגרה וככלל בכלי טיסה, הנהלת החברה עושה מאמץ להיענות לבקשות רבות ושונות של לקוחותיה המגוונים לגבי שינוי מיקום המושב שהוקצה להם. במקרה הנתון, ובניגוד למתואר בתקשורת, אלה דברי חברת "אל על", הנוסעת לא הוזזה ממקומה ונעשתה החלפה מוסכמת בין נוסעים ממושבים אחרים, דבר שמנע הורדת נוסע ממטוס לקראת המראה, כמתחייב לפי הנהלים על כל המשתמע מכך, לרבות המתנה להוצאת מזוודות ועיכוב רב לכלל הנוסעים".

 
ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני) : "אני מכבד את החרדים, אנשים חרדים ואמונותיהם. צריך לעשות לזה מושבים מיוחדים, סביבה מיוחדת. אל-על יכולה לעשות מה שהיא רוצה. לא ייתכן לפנות, לפגוע בנשים, להעליב אותן, לדרוש מהן לזוז ממקומותיהן וליצור תחושה שהן בלתי רצויות בצורה כזו או אחרת".

ח"כ יהודה גליק (הליכוד) : "אין חולק ואין ספק, שמן הראוי ואסור בשום פנים ואופן לכפות על אף אחד, בין בחברה פרטית ובין בחברה ציבורית, לקום ממקומו. יחד עם זאת אני מזכיר שאנחנו חברה מגוונת, עם רצונות, ומותר לנו לכבד את הרצונות אחד של השני. אסור לכפות, מותר לפנות ולשאול אם אדם מוכן לעבור למקום אחר כדי לכבד את הרצון של מישהו אחר. מותר. לא יקרה כלום אם אנשים ילמדו לכבד ולנהוג בכבוד זה בזה וזו בזו וזו בזה וזה בזו". 

חברת אל על : "אנו מתנצלים אם נגרמה אי-נוחות כזו או אחרת. כל אפליה של נוסעים אסורה בהחלט. דיילי אל על עושים ככל יכולתם למען מתן שירות למגוון רחב של נוסעים ובקשות שונות ומגוונות, ומנסים לסייע ככל שביכולתם, כל זאת על מנת להמריא בזמן ולהביא את הנוסעים ליעדם לפי לוח הזמני".