חברי וחברות הכנסת בתגובה להחלטת הרב יוסף לבטל גט שניתן לאישה שבעלה במצב של מוות קליני

בהחלטה שנויה במחלוקת הרב הראשי לישראל, יצחק יוסף, החליט לפתוח בהליכי התדיינות לביטולו של גט אשר ניתן לפני כשנתיים  לאישה הנשואה לאדם השרוי במצב של מוות קליני (צמח) , ולא מסוגל להתבטא. החלטתו של הרב יוסף לפתוח בהליך כתוצאה מערער ר שהוגש על ידי אדם שכלל אינו מכיר את האישה ובעלה עוררה מספר תגובות מצד חברי הכנסת.

בהחלטה שנויה במחלוקת הרב הראשי לישראל, יצחק יוסף, החליט לבטל גט שהוחלט לתת לאישה הנשואה לאדם השרוי במצב של מוות קליני (צמח) , ולא מסוגל להתבטא. ההחלטה התקבלה בתגובה לערעור שהוגש על ידי אדם שכלל אינו מכיר את האישה. ההחלטה עוררה מספר תגובות מצד חברי הכנסת.

להלן לקט התבטאויות:


ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד): במשך שבע שנים שכב בעלה במצב של צמח. שבע שנים של סבל עברו עליה עד שבית הדין בצפת מצא פתרון הלכתי. הרב אוריאל לביא אשר עמד בראש ההרכב נתן פסק דין אמיץ ומפולפל לפיו יכולה האשה לקבל גט. מזה שנתיים וחצי שהיא חיה כאשה פנויה, ואף רשומה כך במרשם האוכלוסין. פסק הדין והגט ניתנו כאמור בבית דין רבני ממסדי של מדינת ישראל. הכל לפי הספר.
עד שקם לו אדם, צד שלישי שאיננו חלק מהסיפור, והגיש ערעור. פתאום, באופן חסר תקדים ובניגוד להלכה, למוסר ולהגיון- הגט של האשה מוטל בספק. בית הדין הגדול, בהובלת הרב יוסף החליט לדון בערעור במקום לדחותו על הסף.
כך, בית הדין הרבני משתמש בכח שמדינת ישראל היהודית והדמוקרטית העניקה לו, כדי לאמלל את חייה של אשה. מה כבר ביקשה לעצמה? לפתוח דף חדש בחייה, ובהתאם להלכה.
למרבה האירוניה, על הגט שלה חתום דיין בעל שיעור קומה (שמאז המקרה מוטל וטו על המשך קידומו), ואילו על הטלת הספק בגט חתום רב שמונה לתפקידו בהליך פוליטי וכלל איננו מוסמך לדיינות.
אחר כך שואלים למה אנשים לא רוצים להתחתן ברבנות, למה עושים הכל כדי לא להתדיין בפני בית הדין הרבני ומתפלאים שיהודים כאן בארץ מתנכרים ליהדותם.
כי במקום שבו רבנים מנצלים כח שקיבלו מהמדינה לצורך כפיית עמדתם ההלכתית – שום דבר טוב לא צומח. בטח שלא קירוב אנשים ליהדות.
אנחנו נמשיך להיאבק על כך, בכנסת ומחוצה לה, שצביונה היהודי של מדינת ישראל לא יצור תחושה של ניכור אלא תחושה של שייכות.
 
ח"כ רחל עזריה (כולנו):
 הרבנות הראשית והרב יצחק יוסף עברו את הגבול. לגזור את דינה של עגונה, שכבר קיבלה גט לאחר שנים שבעלה שוכב צמח, רק משום שהדיין שהתיר את הגט לעגונה לא מוצא חן בעיניהם הוא מצב בלתי מתקבל על הדעת. זוהי עליית מדרגה בשימוש הציני של הרבנות בכוחה הבלתי מידתי אשר תגזור חיים נוראיים עבור העגונה רק בגלל פוליטיזציה שהשתלטה על הרבנות. חבל שהרב יצחק יוסף שכח כנראה את מה שאביו, הרב עובדיה יוסף, לימד את כולנו ש'כוח דהיתרא עדיף', כאשר התיר את עגונות נעדרי מלחמת יום כיפור ובעשרות מקרים דומים בהם טיפל. אגיש כבר היום שאילתה דחופה לשר הדתות בנושא".".
 
ח"כ עליזה לביא (יש עתיד):
שירה אנחנו אתך לא ניתן ללכת אחורה, אסור ללכת אחורה, נלחמות בשבילך ובשבילנו. כולנו עגונות בפוטנציה.

שינוי גודל גופנים