חברי הקואליציה גליק, עזריה והשכל מתנגדים לחוק המרכולים; תגובות במערכת הפוליטית להצעת החוק

לאחר שבשבוע עבר הצהירה סיעת 'ישראל ביתנו' כי לא תצביע עם הקואליציה בעד חוק מרכולים, הצהיר אתמול יו"ר 'הרשימה המשותפת' איימן עודה הצהיר כי למרות התקווה החרדית, חברי הכנסת של מפלגתו יצביעו נגד חוק המרכולים. נוסף על שתי סיעות אלו הודיעו שני חברי הכנסת עזריה וגליק מהקואליציה, כי לא יתמכו גם הם בהצעת חוק זו, נוסף על חברת הכנסת שרן השכל שפירסמה את התנגדותה מוקדם יותר היום.

נזכיר כאמור שההצעה מבקשת להכפיף את החלטת הרשות מקומית בנוגע לפתיחת עסקים בשבת לאישור פרטני של שר הפנים שינתן רק במקרים חריגים ולפי שיקול דעתו. 

הנה כמה מן הדברים שאמרו חברי הכנסת היום בנוגע להצעת החוק:

חברי הכנסת רחל עזריה (כולנו) ויהודה גליק (הליכוד):"חוק המרכולים לא נותן מענה לבעיה שמטרידה את הציבור: עיצוב דמותה של השבת הישראלית בצורה שתאפשר לכולנו לחיות יחד. הגיע הזמן לדון ברצינות באמנת גביזון מדן ולעצב את יום המנוחה השבועי בצורה משותפת. אנו מציעים לנהל דיון מעמיק בקואליציה עוד בטרם ההצבעה על חוק המרכולים זאת במטרה לתת פתרון אמיתי לסוגיית השבת בישראל. השבת היא של כולנו, בואו נפסיק לריב עליה".

ח"כ אין גילאון (מרצ): "כפי שלא העלנו בדעתנו להתקזז על חוק ההמלצות – כך תגיע סיעת מרצ להצבעה על חוק המרכולים. ללא מורא, ללא משוא פנים, בלי קיזוזים".

ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד):"גם השבוע. נערכים למאבק פרלמנטרי נגד החוקים הרעים של הממשלה הזאת. אין קיזוזים, יש גיוס מלא. נלחם נגד חוק ההמלצות וחוק המרכולים בכל הכלים שיש לנו. קורא לחברי הקואליציה שעוד נשארה בהם טיפת הגינות להצטרף למאבק."

ח"כ שרן השכל (הליכוד): "לא אוכל לתת את ידי לחוק המרכולים דת היא עניין פרטי שבין אדם לאמונתו. במקום להעמיק את השסע החילוני־דתי בחברה הישראלית באמצעות כפייה מיותרת, יש להשאיר את ההחלטה לגבי פתיחת עסקים בשבת בידי הרשויות המקומיות, כך שכל קהילה תבחר באופן המתאים לה". 

חה״כ אורי מקלב (יהדות התורה): ״חוק המרכולים הינה הצעת חוק ממשלתית ועל הנהלת הקואליציה לדאוג ולהביא רוב לחוק זה. יש מחויבות קואליציונית והקואליציה תדע לדאוג לעצמה, צריך לזכור שהקואליציה הזו תיפקדה יפה זמן רב גם ללא מפלגת ישראל ביתנו״.