חברי הכנסת: מוסי רז, עליזה לביא, יוסי יונה ויהודה גליק השתתפו בפאנל דת ומדינה של מכון על משמר הכנסת באוניברסיטה העברית

אתמול, רביעי 19.12.2018 קיימנו בשיתוף התאים הפוליטיים בקמפוס, פאנל פוליטי בנושא דת ומדינה. בפאנל נכחו חברי הכנסת : עליזה לביא (יש עתיד), יהודה גליק (הליכוד), מוסי רז (מרצ) ויוסי יונה (המחנה הציוני).

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): "אני מתרגשת להיות כאן כי זה לא כזה מובן  שיש כאן אולם מלא סטודנטים בשעות הערב. בכנסת זה נראה אחרת. נושאים של דת ומדינה לא מעניינים את חברי הכנסת במדינת ישראל, זה לא אלקטוראלי. יש וטו על הנושאים של דת ומדינה בממשלה הנוכחית.  החוק הראשון שלי מטעם יש עתיד היה חוק ייצוג של נשים בוועדה הבוחרת של הרבנות. באתי עם החוק הזה בכיס וניסיתי לשנות את מעמדי בתור עליזה לביא האישה, בעולם היהודי. את זה, ניסיתי לשנות כפעילה חברתית ואני ממשיכה לנסות את זה בכנסת. זה לא סוד שכשרוצים לפגוע בך עושים את בקרב הקהילה שלך. יש לי הרבה כבוד לזרמים ואני יודעת מי אני ומאיפה אני באה. אני מאמינה בדיאלוג בין הזרמים השונים, אבל אני מחויבת להלכה ולכן, אני מאמינה בפתרון אורתודוכסי לגיור. גם וועדת נאמן שהזרמים היו שותפים בה הבינה שהליך הגיור צריך להיות אורתודוכסי".

 

ח"כ יהודה גליק (הליכוד): "אתם יודעים שמדינת ישראל בנויה משלוש הדתות- האיסלאם, הנצרות והסטאטוס קוו. כל הרעיון של הדמוקרטיה אומר שאם יש משהו לא טוב- נבוא ונתקן אותו. בכל ההסכמים הקואליציוניים כתוב שישמר הסטאטוס קוו. 70 שנה חלפו וצריך להתאים את המודל לחיים שלנו עכשיו. היום שיש ציבור גדול שרוצה להתחתן באמצעים אזרחיים צריך למצוא את הפתרון לזה. לא ייתכן שיש אלפי אנשים שלא יכולים להתחתן פה. היום שעלתה הצעת החוק הברית הזוגיות האזרחית דאגתי שאף אחד לא יראה שלא הצבעתי. אם היה לי ספק שהצעת החוק לא תעבור הייתי מצביע.

 

ח"כ מוסי רז (מרצ): "אני הגעתי לכנסת עם תפיסת עולם שבנויה מכמה נדבכים. אחד הדברים שאני הגעתי איתו זה ערך השוויון. אם אדם חרדי לא רוצה לשבת ליד אישה הוא צריך לתאם את זה מראש או שיעבור למקום אחר אבל שלא יזיז את האישה ממקומה. בנוגע למקרה בכיכר רבין שהתרחש בהפרדה – אפשר לשים מחיצה כאשר לכל אחד ואחת תהיה את האפשרות לבחור היכן להיות. במקרה של מסיבה מעורבת של בנות שרוצות לרקוד בהפרדה – אם מחר מספר חברות כנסת יבקשו להקים מחיצה בכנסת אני לא אתמוך בזה. יחד עם זאת, אם מתקיים אירוע פרטי, גם אם זה במרחב הציבורי, אין בעיה לקיים אותו בהפרדה מגדרית, בתנאי שהאנשים שבאירוע דרשו זאת ולא כפו זאת עליהם. בנוגע לעניין הגיוס, אני בעד ביטול חוק גיוס חובה לכולם. הציבור החרדי לא יתגייס לצבא, אלו סיפורי סבתא. 40% מאזרחי ישראל לא הולך לצבא והמספר הזה רק גדל. הצבא ממזמן הוא לא צבא העם".

ח"כ יוסי יונה (המחנה הציוני):"אני בא מבית מסורתי, שני האחיינים שלי הם שליחי ציבור בתנועת ש"ס ואני חילוני. אנחנו בית מסורתי שמכיל ומקבל את כולם, ויודע לחיות ביחד. אני מאמין שההבחנות הללו של שחור ולבן הן צרות לאופן והעומק שבו אני חווה את היהדות. הרב עובדיה יוסף הוא דמות שאני מעריך מאוד ומה שקוסם לי בדמות שלו הוא האומץ שלו. הרב עובדיה יוסף הוא הדמות המזרחית היחידה בתולדותיה של מדינת ישראל שהצליחה לנסח תפיסת עולם שכוללת בתוכה זרמים שונים ביהדות. בעייני, אחת הבעיות המרכזיות של הפוליטיקה הישראלית היא שאין קונצנזוס רחב בין המפלגות. כאשר המפלגות השונות נכנסות לקואליציה הן נאלצות לעשות ויתורים מביכים בנושאים של דת ומדינה לטובת המפלגות החרדיות".