חברי הכנסת ביטן, אוחנה וזוהר על יחסי דת ומדינה בישראל בראיון למוסף ראש השנה של עיתון הארץ.

במוסף ראש השנה תשע"ח של מוסף הארץ בתאריך ה-20.9.2017 התראיינו חברי הכנסת מהליכוד דוד אמסלם, מיקי זוהר, דוד ביטן, אמיר אוחנה, ויואב קיש. במהלך הראיונות התבטאו מרבית הח"כים בנושאים הנוגעים ליחסים שבין דת ומדינה בישראל.

להלן לקט התבטאויות:

ח"כ דוד ביטן (הליכוד), יו"ר הקואליציה:
"יש שתי סיבות להעביר מנדטים מימין לשמאל. הראשונה היא דת ומדינה. והשנייה היא השחיתות".

ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד), יו"ר הוועד ההמיוחדת לחקיקה חוק הלאום:
בתשובה לשאלה- איך לדעתך צריכה המדינה לנהוג כלפי להט"בים? אתה בעד בנישואים אזרחיים?
"כן, ודאי. פונדקאות, נישואיים אזרחיים, אימוץ- התשובה לכל היא כן. אבל, אני גם מעשי. אני מבין שבקונסטלציה הזאת, שבה החרדים מקבלים זכות וטו, זה לא משנה מי עומד בראשות הממשלה. למשל, כשבועיים אחרי שנכנסתי לכנסת הגשתי הצעת חוק שבה ביקשתי להוסיף לרכיבים של פשעי שנאה זהות מגדרית, בגלל התקיפות של טרנסיות. קיבלנו כמובן הסכמה של הליכוד ושל כולנו בוועדת השרים, קיבלנו הסכמה שקטה מש"ס ומהבית היהודי. כלומר, שהם יתנגדו, אבל לא יעמדו על הרגליים האחוריות, וקיבלנו ברקס חזק מליצמן".
בתשובה לשאלה- אולי ליצמן אומר לך את האמת בפנים בניגוד לשאר? אולי חבריך בבית היהודי וגם בליכוד מגלים בפניך אמפתיה, אבל ברגע האמת הם יצביעו נגד חוקים שיהפכו אותך לאזרח שווה זכויות?
אני חושב שעם בנט היה קצת יותר קל. אני לא חושב, אני יודע. מתחולל שינוי- גם בקרב החרדים, קל וחומר בקרב הציונות הדתית ועוד יותר בקרב החברה הכללית- כל פעם עוד תקרת זכוכית נשברתץ והשינויים החברתיים האלה יביאו גם את המחוקק. תעמדי כל היום ותצעקי, דתיים, דתייים, חרדים, המופובים. לאן תתקדמי?

ח"כ מיקי זוהר (הליכוד):
"הקהל החרדי אוהב אותי, כי העמדות שלי תומכות ביהדות במדינה. אני אומר: המדינה הזאת שלנו כי אנחנו יהודים, בואו נתנהג כיהודים. שכל אחד יחיה לפי האמונה שלו, אבל שיזכור את הסממנים היהודיים הבסיסיים- שבת יום מנוחה. אתה רוצה ללכת לים? לך לים, רוצה ללכת לקולנוע? לך לקולנוע. לעבודה אל תלך".
בתשובה לשאלה- אז מי יעבוד בקולנוע?
"לא יהודים. המוסלמי יעבוד בשבת בשבילי, אני אעבוד ביום שישי בשבילו. נראה לי פייר דייל".