"זה לא מספיק שתהיה אישה אחת במועצה דתית, זה סוג של עלה תאנה"

הועדה לקידום מעמד האישה ולשויון מגדרי קיימה דיון בנושא הניתוח המגדרי של תקציב המשרד לשירותי דת וייצוג נשים במועצות דתיות, בנוכחות השר דוד אזולאי (ש"ס) ובהשתתפות ח"כ מירב בן ארי (כולנו) ממלאת מקום יו"ר הועדה.
תקציבן המשרד לשירותי דת, הציג את הנתונים של הניתוח המגדרי של תקציב המשרד, ואמר כי 53% מתקציב המשרד מוקצה לטובת נשים ו-47% לטובת גברים.

הועדה לקידום מעמד האישה ולשויון מגדרי קיימה דיון בנושא הניתוח המגדרי של תקציב המשרד לשירותי דת
וייצוג נשים במועצות דתיות, בנוכחות השר דוד אזולאי (ש"ס) ובהשתתפות ח"כ מירב בן ארי (כולנו) ממלאת מקום יו"ר הועדה

השר אזולאי פתח: 
מאז כניסתי לתפקיד לא הקמנו אף מועצה דתית שאין בה ייצוג לנשים, נדמה לי שהרכבנו כ 20 מועצות דתיות, חלקן בהרכב וחלקן במינויים.
אנחנו משתדלים לעשות את המירב על מנת לתת ייצוג לנשים, לא בגלל כפיה. במקורות שלנו יש כבוד והערכה רבה לנשים.
זה לא דבר כל כך פשוט וחלק, זה קצת בעייתי בעיר חרדית למנות שליש נשים במועצה הדתית. ביקשנו התחשבות, ולבדוק כל מקום לגופו של עניין.
ביולי 2016 קיבלנו חוזר שמבקש במועצה דתית שיש בה 5 חברים יש למנות אישה אחת, 7 חברים- שתי נשים, וכו'. ואנו משתדלים לפעול וליישם.
אני רוצה לדווח על פרויקט נוס שצמח כאן בוועדה- הרבנית, אשתו של הרב, תסייע בידו של הרב, ותטפל במקרים של אלימות במשפחה וכיוב'. נשות הרבנים והבלניות קיבלו הדרכה כיצד לנהוג כשמתגלים דברים חריגים בתוך המשפחה. הרבנית אינה מחליפה את אנשי המקצוע בקהילה, אבל אנחנו באים להיות עזר. לפעמים לאישה נוח לספר לרבנית, ולא לעובדת הסוציאלית.
הרב סאמין נציג המשרד לשירותי דת הוסיף- הרבנים ונשותיהם יודעים כל מה שקורה בכל הקהילה, הרבה יותר ממקרים שמדווחים למשטרה. יודעים כמעט 100% ממה שקורה.
יותר מתאים שנשים יתעסקו בנושאים של נשים. עשינו הדרכות מקיפות לנשות הרבנים שעברו הכשרה מקצועית ביותר. כשנגיע לכל נשות הרבנים נצא בקמפיין וניידע את הציבור שניתן לפנות לנשות הרבנים לקבל תמיכה וסיוע. תהליך ההכשרה עדיין בעיצומו.
בינתיים 35 נשות רבנים עברו את ההכשרה, יש לנו כ- 600 בסה"כ.
יש נשים מבוגרות שלא מתאימות.
זה פיילוט שהצליח בצורה מדהימה.
 
ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד)-
אם הרבנים יודעים על כל כך הרבה מקרי אלימות ופגיעה מינית, מדוע זה לא מדווח למשטרה? והאם נשות הרבנים מקבלות על כך שכר?
 
תקציבן משרד הדתות
40% מתקציב מועדות דתיות מגיע מהמשרד לשירותי דת. 60% מגיע מהמועצות המקומיות
רוב ההוצאות מתפלגות כמו בחלוקת האוכלוסיה, חוץ מנושא המקוואות שמיועד בעיקר לנשים.
לא ירדנו לרמת עומק של משכורות וכד'.
53% מתקציב המשרד מוקצה לטובת נשים ו-47% לטובת גברים
על פי הנייר שהגיש המשרד לשירותי דת: "סך ההוצאה עבור מקוואות שמיועדים בעיקר לשימושן של נשים עומד על סך של 26 מיליון ש"ח. יתרת התקציב – 9 מיליון ש"ח נוספים- מיועדים לבניית בתי כנסת המיועדים לכלל האוכלוסיה היהודית… מתוך האוכלוסייה של בעלי זיקה למסורת, כ 48% הם גברים ו 52% נשים. ניתן להניח ששיעור המשתמשים בשירותי בתי הכנסת הוא בהתאם. לאור זאת, שיעור ההקצאה לנשים עומד על סך של יותר מ 85%"
 
ח"כ שולי מועלם (הבית היהודי)-
אם ברור לכולנו שצריך להיות יותר ייצוג לנשים במועצות הדתיות, אני אשמח לקבל נתונים. הוועדה תקבל ותפיץ לחברי הוועדה, כי בקשות של ארגונים לקבל נתונים לא נענות. זה לא מספיק שתהיה אישה אחת במועצה דתית, זה סוג של עלה תאנה. נשים הן חלק מהותי מהמרחב הציבורי בשנת תשע"ז.
לי מאד קשה שגברים אחראים על מקוואות במדינת ישראל, זה מנוגד לכל תפיסה של מסורת ישראל. מהנקודה הזאת חייבים להתחיל את התיקון.
כשהמשרד יביא יותר נשים מכל הקשת של העולם הדתי במדינת ישראל- גם הרשויות והרבנים הראשיים יביאו יותר נשים.

השר אזולאי:
נשמעו הרבה דברים, יש גם פרוטוקול וסיכום. אשמח לקבל מסמך מרוכז על כל הפניות שלכם ותקבלו תשובות אחת לאחת.
אנחנו עובדים על פי נהלים, גם אם אני לא אוהב את זה. לצערי הרב במדינה הזאת הכל מתבסס על יועצים משפטיים, ככה אנחנו חיים לצערי הרב.
לא אני המצאתי את ההמצאה של ייצוג לנשים, ואני פעלתי בכל המינויים שאני עשיתי עד היום- עשיתי לפי הנחיות היועמש.
אני מזוהה עם מפלגה מסוימת, מה לעשות. אבל אפילו אני לא יכול למנות את מי שאני רוצה. יש לי יועץ משפטי שיושב לנו פה על הצוואר, ומינויים מתעכבים עד לבדיקה. אנחנו עושים את הדברים האלה בשמחה רבה.
 
 
מירב בן ארי:
מודה לשר שהגיע והתייחס לשאלות. רוצה להודות לחברי הכנסת ולארגונים שהגיעו לדיון.
מודים על התכנית לנשות הרבנים שכבר התחיל הפיילוט. נשמח להתעדכן על ההמשך להכשרת קבוצות נוספות.
כוועדה נבקש לקבל תשובות, ונציע לצוות משרדך להפגש עם הארגונים שעושים יום ולילה כדי לפתור מצב אבסורדי שיש כל כך מעט נשים בתפקידים החשובים הללו.
אנו מבקשים נתונים על ייצוג נשים במועצות דתיות, שכר הנשים נמוך מאד ונשמח לקבל נתונים על שכרן של הנשים.
אנו נקיים דיון המשך לראות איך תוקנו הפערים.