זהבה גלאון: "הגיע הזמן להגיד די למונופול של היהדות האורתודוקסית"

להלן דבריה המלאים של ח"כ זהבה גלאון:
 "חבריי חברי הכנסת, הגיע הזמן להגיד די למונופול של היהדות האורתודוקסית, ודי לחטיפת היהדות בישראל על ידי קבוצה קיצונית, שהפכה אותה למנגנון פוליטי.
 
הגיע הזמן שהציבור בישראל, שרוצה מדינה חופשית ודמוקרטית, יתאחד ויגיד בקול גדול: צאו לנו מהצלחת, צאו לנו מהחופה, אל תתערבו לנו בגירושין, תנו לנו להתגייר. זה לא משנה אם מי שישלוט ברבנות יהיו החרדים או הדתיים לאומיים, את המונופול של הרבנות ואת השליטה שלה על חיינו צריך לא להדק אלא לפרק לחלוטין.
 
ההחלטה של הממשלה לבטל את רפורמת הגיור, להעביר את בתי הדין הרבניים מפיקוח אזרחי של משרד המשפטים למשרד הדתות, שפועל מתוך תפיסת עולם מגזרית, שתפגע בעגונות ומסורבות הגט ובנשים שנאלצות להתגרש דרך הרבנות, ולקדם חוק כשרות שנראה כאילו נלקח היישר מרחובות טהרן היא מקוממת ומסוכנת כי כמו במקרה של הגז, גם כאן מונופול דורסני ותאב כוח מקבל מהממשלה על מגש שליטה בחיים של כולנו, בניגוד לטובתו ולרצונו של רוב הציבור.
אתמול ביטל נתניהו, לדרישתן של ש"ס ויהדות התורה, את רפורמת הגיור שאישרה ממשלתו הקודמת ונועדה לאפשר גם לרבני ערים להקים בתי דין לגיור. הגיור שהיה מקובל עד אז, משקף את הפירוש החמור ביותר של ההלכה ואינו משקף את אורחות חייהם של רוב אזרחי ישראל. גיור בידי רבני ערים היה צעד קטן כלפי מי שהיה מוכן לתת אמון בגיור הממלכתי.
בית-המשפט העליון קבע בזמנו, שלמרות שמושג הגיור הוא דתי במהותו, הרבנות הראשית אינה צריכה להיות הגורם המופקד על פרשנותו ויישומו בכל הנוגע לרשויות המדינה האזרחית. ולמרות זאת, בעקבות החלטת הממשלה אתמול הרבנות שטוענת שהשליטה שלה בגיור חיונית לאחדות העם, תמשיך לקבוע מי יקבל אשרת כניסה לעם היהודי.
זו רק אחת משרשרת החלטות בענייני דת ומדינה שהתקבלו אתמול, שבכולן הבהיר נתניהו באופן ברור: הישרדותו הפוליטית חשובה יותר מהאינטרס הלאומי.
המהלכים שהממשלה מתכוונת לקדם לא רק שיהפכו את הגיור לבלתי אפשרי למאות אלפי ישראלים שימשיכו להיחשב כאזרחים סוג ב', גם ימחקו את החוק של מרצ להבטחת ייצוג לנשים בוועדה למינוי דיינים, יחסלו את ההתחשבות בזכויות אדם ובעיקר בזכויות נשים בהליכי גירושין ובכל סוגיה שמגיעה לבתי הדין הרבניים, הם יהפכו את כל מי שמבקש להחזיק עסק כשר מבלי לשלם שוחד לרבנות לעבריין לכל דבר, ויהדקו את השליטה של הרבנות על חיי כולנו.
לש"ס וליהדות התורה יש יחד 13 מנדטים, ו–48 החברים הנותרים בקואליציה מאפשרים להן, ללא קרב, לממש את כל מאווייהן בענייני דת ומדינה: הקשחת מונופול הרבנות על הכשרות, הידוק שליטת הרב הראשי על הליכי הגיור בישראל, ולקינוח — העברת בתי הדין הרבניים ממשרד המשפטים למשרד הדתות, שבשליטת ש"ס.
ובוא נגיד משהו על העברת בתי הדין הרבניים ממשרד המשפטים למשרד הדתות בשבילטת ש"ס בתי הדין הרבניים היו בקיפאון, בין היתר משום שמשרד המשפטים, שהיה ממונה עליהם מאז 2004, נכשל בכל ניסיונותיו להביא למינוי דיינים ולשפר את המערכת.
ממשלה אחראית הייתה מטלטלת את המערכות האלה, ולא משקמת את העסקה הישנה והרעה שבה השלטון מוסר את ניהול שירותי הדת לידי המפלגות החרדיות בעבור שקט פוליטי. המשותף לכל שלוש ההחלטות — בעניין הכשרות, הגיור ובתי הדין — הוא שאין להן שום הצדקה עניינית, זולת הישרדות פוליטית, נזיד עדשים שנתניהו מגיש לחרדים כדי לשרוד.
אנחנו נמצאים בעימות בין שתי השקפות של היהדות, על דמות המדינה היהודית: האחת, ישראל נאורה, מודרנית, ליברלית ודמוקרטית, שמוכנה להפרדת הדת מהמדינה, לפשרה ולהפרדת הדת מהמדינה
השנייה, ישראל קנאית, חרד"לית, גזענית, לאומנית, ומסיתה נגד כל מי שהוא אחר.
הקרב הוא קרב אמיתי, והוא לא רק בין שמאל לימין, אלא, בין מי שמבקשים לקיים פה דמוקרטיה, לבין מי שמבקשים לפרק אותה, ולהקים תחתיה ממלכה משיחית, סוג של תיאוקרטיה חומניטסית ליהודים בלבד.
הפלורליזם מאיים על הקנאים האלו. הקביעה, שכל בני האדם שווים, מנוגדת ניגוד חריף לתפיסת העליונות הגזעית. הטענה, שנשים וגברים שווים, שגברים וגברים שווים, ונשים ונשים שוות, היא דבר כפירה בציווי הגירוש והרדיפה, שעל פיו הם חיים.
דין שמיים החליף את דין מלכות ביחס לבני זוג מאותו המין, וללא יהודים בישראל, וכלפי כל מי, שרוצה לקיים חיים מחוץ לאורתודוקסיה.
ברור, שתנאי ראשון ובל יעבור, לקיומה של יהדות חופשית, הוא מתן מעמד שווה לחלוטין לזרמים הלא אורתודוקסים. הפרדה מלאה של דת ומדינה בישראל, וניתוק המונופול הכופה והבלתי רצוי של הרבנות החרדית, על האופן שבו יהודים בישראל מנהלים את חייהם.
החלת נישואין אזרחיים בישראל, שיאפשרו גם למנועי חיתון ולזוגות חד-מיניים להינשא, הכרה בגיורים רפורמיים ולא רק בגיורים אורתודוקסיים-קיצוניים, שמתעללים בכל מי שלא מקבל עליו את עול ההלכה, יאפשר ליישם במדינת-ישראל את היהדות שאנחנו כן רוצים בה.
יהדות חופשית צריכה לאפשר שוויון זכויות מלא בין נשים לבין גברים בישראל, ולא להדיר נשים, כפי שעושה זאת היהדות הרשמית, פוסלת אותן ממתן עדות בבתי דין רבניים, מנציחה את הסבל של מסורבות גט, משפילה נשים בפני דיינים ולא מאפשרת להן לקחת חלק פעיל כדייניות באותה מערכת משפט שהן חייבות לעבור דרכה.
מדינת-ישראל מתגאה בכך, שהיא יהודית ודמוקרטית. אך בשנים האחרונות היא הופכת להיות הרבה יותר אורתודוקסית והרבה פחות דמוקרטית.
זוהי שעתה של הממלכה בישראל לקום, ולדרוש דין אחד, דין מלכות האדם ולא דין שמיים."

 
 

שינוי גודל גופנים