ועד שליחי הקהילות של יהדות בבריטניה: אנו קוראים לכל חברי הקהילה היהודית הבריטית להראות לו את הדלת. תחזור למטוס בצלאל, אתה לא רצוי כאן. 

ביום ד', 09 בפברואר 2022, ח' באדר א' תשפ"ב, נחת ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הציונות הדתית) בברטניה על מנת לקיים פגישות עם רבנים, ראשי קהילות וארגונים יהודיים. בהגיעו לבריטניה צייץ ח"כ סמוטריץ':

"יש למדינת ישראל אחריות ומחויבות כלפי יהדות העולם. נעשה הכל כדי להשמיע את קולם וצרכיהם בכנסת. הפגיעה בזהות היהודית שמובילה הממשלה משפיעה על העם יהודי כולו. חובתנו להיות קשובים לאחינו שבתפוצות".

על ביקורו של ח"כ סמוטריץ' הגיב ועד שליחי הקהילות (Board of Deputies of British Jews), שהיינו גוף ותיק שמאחד את רוב הקהילות היהודיות בבריטניה, בציוץ מחשבון הטוויטר הרשמי של הארגון:

"אנו דוחים את דעותיו המתועבות ואת האידיאולוגיה אשר מעוררת שנאה של בצלאל סמוטריץ' וקוראים לכל חברי הקהילה היהודית הבריטית להראות לו את הדלת. תחזור למטוס בצלאל, ותהיה לדיראון עולם. אתה לא רצוי כאן".

 בריאיון לאולפן ynet, הוסיף מייקל וייגר, מנכ"ל ועד שליחי הקהילות:

"אני לא חושב שצריך לחזור על האמירות שלו נגד ערבים, נגד הקהילה הלהט"בית ונגד יהודים רפורמים. כל מה שהוא אמר ידוע בארץ וגם כאן, בתוך הקהילה היהודית ראשית, לא לנרמל את הדעות שלו, ושנית, אנחנו כארגון בתוך הקהילה היהודית-הבריטית, כמנהיגות הדמוקרטית של הקהילה, חייבים להיות עקביים. אנחנו פעילים נגד גזענות, נגד אנטישמיות, נגד אנטי-ציונות – ובשבוע האחרון גם נגד הקמפיין הבלתי נסבל של אמנסטי. אנחנו לא מתחרטים על כך בכלל. לא רצינו שיהיו ספקות לגבי הגישה והעמדה שלנו. אנחנו ארגון דמוקרטי. אנחנו ארגון שמאוד-מאוד מכבד 99% מהח"כים הישראלים. יש אדם אחד שבעינינו הוא בלתי נסבל, ודווקא הוא זה שהיה צריך להגיע לאנגליה".

חברות וחברי כנסת, שרים ושרות התייחסו לסערה שנוצרה סביב ביקורו של ח"כ סמוטריץ' בציוצים ותגובות שפרסמו בנושא.

שר התפוצות נחמן שי (עבודה) צייץ:

"לסמוטריץ׳ אין מה לחפש בבריטניה, הקהילה שם כבר השמיעה את דעתה. לגזענות אין מקום בשום מקום. תחזור הביתה".

בראיון לערוץ הכנסת אמרה השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג (מרצ):

"התרגלנו לחשיבה קיצונית שמרנית וגזענית שעוברת פה בקלות. יהדות העולם נעמדת על רגליה ותומכת באחיה".

ח"כ הרב גלעד קריב (עבודה) הגיב בציוץ שפרסם:

"אין מה להתרגש מכך שיהדות התפוצות עונה לסמוטריץ' בשפה שהוא מכיר. האיש נסע לבריטניה על מנת להעמיק את הפילוג ואת המתיחות בין הזרמים והקהילות השונות. טוב שהארגון היציג של יהדות בריטניה החליף את הנימוס הבריטי המקובל בחוצפה הישראלית".

שר הבריאות ניצן הורוביץ (מרצ) הוסיף:

"שמעתי שסמוטריץ׳ מתלונן ״שהפרוגרסיבים״ השתלטו על הקהילה היהודית בבריטניה.. לא בצלאל, זה הגזענות והכהניזם של המפלגה שלך שמעוררים דחיה בקהילות היהודיות שתמיד דגלו בסובלנות, שיוויון וצדק".

שר התקשורת יועז הנדל (תקווה חדשה) גינה את תגובת ועד שליחי הקהילות:

"לא כך ראוי לקבל חבר כנסת ישראלי שבא למפגש עם קהילות יהודיות שונות. גם כשיש מחלוקות, יש דרך להביע אותן. ומי שרוצה להשפיע על הפוליטיקה הישראלית, מקומו בישראל".

ח"כ לשעבר אריה דרעי (ש"ס) גינה גם הוא ואמר:

"הציוץ המביש שפרסם ארגון הגג של יהודי בריטניה נגד ח״כ בצלאל סמוטריץ׳ הוא בושה וחרפה ויריקה כלפי יהדות התפוצות, אוהבי תורת ישראל וארץ ישראל. בצלאל ידידי, אל תירא ואל תחת".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' הגיב לסערה שנוצרה סביב ביקורו:

"שום חזית לא נפתחה מולי מצד "יהדות בריטניה". הארגון הזה מעניין היום שניים וחצי יהודים בבריטניה. שריד לממסד ישן ומתפרק שכבר מזמן לא רלוונטי חוץ מאשר בעיניי עצמו. אני מתקבל כאן בחום ובחיבוק גדול ולפי כמות ההזמנות שקיבלתי יכולתי להישאר כאן עוד שבוע גדוש".