ועדת מיזמי תשתית לאומיים מיוחדים ושירותי דת יהודיים קיימה דיון בנושא השפעת רפורמת הכשרות על כניסתה של ענקית המזון "קרפור" לישראל

ביום ב', 24 במאי 2022 כ"ג באייר תשפ"ב, קיימה ועדת מיזמי תשתית לאומיים מיוחדים ושירותי דת יהודיים דיון בנושא השפעת רפורמת הכשרות על כניסתה של ענקית המזון "קרפור" לישראל ועל שוק המזון בכללותו. "קרפור" – חברה צרפתית בינלאומית בתחום הקמעונאות, מפעילה את רשת המרכולים הגדולה באירופה, והשנייה בגודלה בעולם, צפויה להגיע לישראל בסוף שנת 2022. רשת "קרפור" חתמה בחודש מארס האחרון על מזכר הבנות לפתיחת רשת שיווק בישראל. 

יו"ר הועדה ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו): 

"שוק המזון בארץ מאוד ריכוזי וזה משפיע על רמת המחירים ומגוון המוצרים בישראל. כל רשת חדשה שמתכוונת להיכנס לישראל זה מבורך למען עידוד התחרות. מדינת ישראל מתאפיינת בצביון היהודי שלה ורשתות חדשות שרוצות להיכנס לכאן מבקשות לשמור על סטנדרט כשרות כמקובל בשוק. עלינו לעשות הכל כדי להסיר חסמים ולהקל על חברות מזון ומותגים.  יש ציבור רחב שלא רוצה את רמת כשרות המהדרין והוא מסתפק בכשרות בסיסית. הרבנות הראשית צריכה להיות קשובה לכל דרישות הכשרות של כל מגוון הציבור בישראל. אנחנו צריכים מגוון גדול של מוצרים במגוון גדול של כשרויות. אני פונה למועצת הרבנות הראשית שצריכה לייצג את כלל הזרמים בישראל כדי שיפתחו את הכשרות גם לרמות הבסיסיות". 

סגן שר במשרד ראש הממשלה ח"כ אביר קארה (ימינה) אמר: 

"רק תחרות תוריד מחירים. אנחנו פותחים את השוק הישראלי לתחרות וכניסה של "קרפור" תסייע להורדת המחירים בכיס של הצרכן הישראלי. הרפורמות בשוק הישראלי מעודדת כניסה של רשתות גדולות לישראל ואנחנו שואפים להכניס לפה עוד חברות בינלאומיות גדולת כדי להוזיל לצרכן את רמת המחירים". 

 ח"כ משה (קינלי) טור-פז (יש עתיד) הוסיף: 

"רוב הציבור שדורש כשרות רוצה את רמת הכשרות הבסיסית ולא את הכשרות המהודרת. אני מקווה שהרפורמה שאנחנו מבצעים תעלה את רמת הכשרות הבסיסית תוך כדי שמירה על רמת מחירים נמוכה". 

מנכ"ל הרבנות הראשית, הראל גולדברג:  

"עברנו מהפכה בחודשים האחרונים, הרבנות הראשית פיתחה ממשק טכנולוגי שמאפשר הגשת בקשות לכשרות באופן דיגיטלי. אם רשת קרפור תרצה להשיג תעודות כשרות על המוצרים שלה היא תוכל לקבל את התעודות בתוך שעות ספורות מרגע הגשת הבקשה". 

יו"ר הועדה ח"כ מלינובסקי סיכמה את הדיון:  

"זה מורכב, זה לא פשוט אבל זו ישראל. אנחנו רוצים פה כמה שיותר ומגוון יותר גדול וכמובן שזה יהיה יותר זול. אנחנו נעשה סדרת דיונים על בשר, עופות וכל מה שקשור. כי כרגע זה מחוץ לתחום הרפורמה לא התייחסה לזה אבל אנחנו רוצים להבין את ההשלכות של הדבר".