ועדת חוקה, חוק ומשפט התכנסה לדיון מהיר בנושא התפטרות ראש מערך הגיור. ח"כ אלעזר שטרן: "המונופול הקיים על מערך הגיור מהווה חסם בפני רבים הרוצים להיות חלק מהעולם היהודי.

היום, שלישי 25.12.2018 ועדת חוקה, חוק ומשפט התכנסה לדיון מהיר בנושא התפטרות ראש מערך הגיור, הרב יצחק פרץ לאור קשיים במערך הגיור, לבקשתו של ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד).

ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) וח"כ יהודה גליק (הליכוד) הצטרפו והגישו אף הם בקשות לדיון מהיר בנושא.

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד): "תופעת הגיור בישראל הינה תופעה כאובה המשפיעה על אלמנטים רבים במדינת ישראל. הקושי והמונופול הקיימים על מערך הגיור מהווים חסם בפני רבים הרוצים להיות חלק מהעולם היהודי. הטריגר לדיון הזה הוא התפטרות של הרב יצחק פרץ. הרב יצחק פרץ לא ייצג את הדרכים המקלות ביותר לגיור והכרתי אותו עוד כאשר הקמתי בצה"ל את פרויקט הגיור "נתיב", אשר במסגרתו התגיירו למעלה מ10,000 מתוך מטרה להנגיש את היהדות ולהפוך אותה למקרבת ולא למרחיקה. בשורה התחתונה כשאנחנו מסתכלים עכשיו על האחוזים ההולכים ופוחתים מאחוז המתגיירים, ועל אי מינוי דיינים מחליפים נוצרים פערים שבתי הדין נפגעים בזה. על משחקי הכוחות בתוך הרבנות הראשית חלק מהדברים נובעים מהעובדה שאף אחד מהם לא דיין. שני הרבנים הראשיים של ישראל הם לא דיינים. אני שם בצד את מכשולי החקיקה של הכנסת. איך אמר לי פעם יריב לוין- הנכדים שלי כבר לא יתחתנו עם יהודים, זה לא טריוויאלי".

יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סולימנסקי (הבית היהודי): "אלעזר העלה את ההתבטאות של הרב יצחק פרץ שאם הוא התפטר כנראה שכבר לא יכל לשאת וצריך להבין למה. ובעצם הנקודה השנייה היא הנושא של הגיור. אם היינו נמצאים בעולם אידיאלי שמגיעים חמישה עשרה אנשים ואז יש בעיה לפתור אותה דיינו, אבל אנחנו נמצאים במציאות שונה לא רק של אנשים שרוצים להיכנס לעם היהודי אלא הם כבר נמצאים פה ויש מסה אדירה. אנחנו מדברים על אנשים נורמטיביים שמשרתים בצבא ועושים את כל החובות שלהם למדינה, אתה לא מבחין בהם מה שנקרא והבת והבן של כל אחד מאיתנו יכולים להתאהב אחד בשני ומתי שהם כבר בשיא האהבה ורוצים להתחתן פתאום מגיעים ואומרים רגע אתה לא יהודי, את לא יהודייה. חלק יבטלו את הכל וחלק יתחתנו. זה חי בינינו ויכול להתפוצץ לנו בפנים. אנחנו צריכים לנסות לפתור את המחלוקת ולא ללכת לצד הקשוח של ההלכה, אלא לחפש את הצד הקל. לפעמים כשאין כתפיים רחבות אז הכל אסור ואסור. הרב עובדיה יוסף שהיה לו כתפיים רחבות יכל להגיד דברים שאחרים לא יכלו להגיד אותם".

 

הרב משה ולר ראש מערך הגיור: "אדם הרוצה לעבור גיור, צריך להיות אדם ששומר את הבסיס של המצוות שמרגיש שהוא מחויב למצוות ולא, הוא לא צריך להיות חרדי. אנחנו מקבלים גיורים בכל הגוונים של הצורה האורתודוקסית. הרב פרץ נתקל בכמה משברים במהלך הקדנציה שלו. מערך הגיור בזמנו של הרב פרץ תיפקד ומתפקד גם עכשיו. יש לנו בתי דין שפועלים בארבעה מחוזות. כל הרכב פוגש כל יום בין חמישה לשבעה אנשים. אנחנו פועלים לפי התקנות ולפי ההלכה. חושב לי להגיד כי עניין ההתבוללות כואב לנו אך לא נאפשר גיור שלא כהלכה".