ועדת הפנים של הכנסת קיימה דיון בנושא הדרכות הכלה המתבצעות במסגרת הרבנות הראשית לישראל. ח"כ מיכל רוזין : "הדרכת כלות צריכה להיות מבחירה בלבד".

היום, שני 25.06.2018 התקיים דיון בוועדת הפנים של הכנסת בנושא הדרכות הכלה המתבצעות במסגרת הרבנות הראשית לישראל. ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) יזמה את הדיון, ולבקשתה הצטרפו ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) וח"כ מיכל רוזין (מרצ).

ממלא מקום יו"ר הוועדה, ח"כ חמד עמאר (ישראל ביתנו): "הוועדה קוראת למשרד לשירותי דת ולרבנות הראשית לקבוע נהלים מסודרים להדרכת הכלות, הכוללים תכנים, אורך ההדרכה, עלויות מקסימליות, אופן הכשרת המדריכות וקריטריונים להעסקתן. הוועדה סבורה כי על המשרד לשירותי דת ועל הרבנות הראשית לבחון מחדש את החובה הנהוגה היום בהדרכת כלות כתנאי לרישום נישואין, ולמצוא דרך לאפשר הדרכה רק למי שחפצה בכך. הוועדה קוראת למנוע אפליה בין כלות דתיות לכלות שאינן דתיות. דיון מעקב יכונס בעוד שלושה חודשים".

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו): "גילינו שמדובר בהדרכה משפילה, לא נעימה שחודרת לפרטיות. שואלים את הכלה על חיי המין שלה ואם היא בתולה. זה מעצבן אנשים. במקום חוויה רוחנית מחבקת, הן מקבלות יחס פוגעני. למה צריך לשבת מול אישה זרה ולענות לה על דברים אינטימיים? באיזו זכות? מי נתן לה את הסמכות?"

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני): "ישראל היא הדמוקרטיה היחידה בעולם שאין בה נישואין אזרחיים. מי שרוצה נישואין אורתודוקסיים, בכיף, אבל הבעיה שמדובר באופציה היחידה שתירשם כנישואין. יש מונופול וכל מי שרוצה להתחתן חייב לעבור דרכו. הממסד הרבני מנצל את כוחו לרעה. לא רק את טקס הנישואין את לא יכולה לעשות לפי אמונתך אלא מלמדים אותך שלטון גברי של המאה ה-16 או ה-18, תלוי ברב הממנה את מדריכת הכלה. הוועדה צריכה לדרוש לאסור על הרבנות לקיים הדרכת כלות".

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) : "הדרכת כלות צריכה להיות מבחירה בלבד. ואם כבר היא מתקיימת, צריך להסביר שם על אלימות במשפחה, על אלימות מינית, על הזכות של האישה להגיד לא – גם בנישואים. כל עוד המידע הזה חסר, הדרכת הכלות מיותרת לחלוטין ואף פוגעני".

לצפייה בראיון של ח"כ מיכל רוזין בנושא: