יו"ר ועדת העלייה בדיון בנושא אשרות כניסה לבני הדור הרביעי מחבר העמים: "ששר הפנים יגיד שהוא לא רוצה שנין של יהודי יעלה לארץ".

הבוקר, שני 12.10.2020 התכנסה ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות של הכנסת בראשות ח"כ דוד ביטן (הליכוד) לדיון בנושא מדיניות נתיב ורשות האוכלוסין לעלייה. כזכור, זהו דיון שני בנושא אותו יזם ח"כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו).

 הדיון עוסק בנושא מתן אשרות כניסה לבני הדור הרביעי בחבר העמים שבוצע עד לא ממזמן במשך עשר השנים האחרונות על ידי נתיב וכעת משרד הפנים העביר את הסמכות בדבר למשרד החוץ.

ח"כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו) פתח את הדיון ואמר:

"השר לא עסק בדבר אבל יש התקדמות בנושא. הנוהל שהציגו כאן בוועדה תקף והיום יש לקונסוליות יש את הסמכות להנפיק אשרות כניסה לדור רביעי. הנוהל קיים אבל עדין אנשים לא מקבלים אשרות. אנחנו שלחנו רשימה של אנשים שפנו אלינו מדובר בך הכל ב21 משפחות. בפועל יש לנו פה משפחות שעדין ממתינות לאישור וקבל האשרה. פנינו למשרד בחוץ בנושא ואני מבקש כאן לזרז את המערכת כי לחלק יש טיסות מוזמנות על ידי הסוכנות והדבר הנובף לדרוש משר הפינים להחזיר את הסמכות לנתיב".

יואל ליפובצקי נציג רשות האוכלוסין וההגירה הציג את עמדת משרד הפנים ואמר:

"לנתיב לא הייתה הסמכה לחוק הכניסה לישראל הם עשו זאת ללא הסמכה במשך עשר שנים. אנחנו הצגנו לשר הפנים את הנתונים ומה אומר החוק וההסכמות. הצגנו את המתווה החדש בין נתיב למשרד החוץ והבנתי שהם מסונכרנים. ייתכן שיש משפחות שטרם קיבלו מענה. מבחינת שר הפנים, הוא מקבל את המתווה ודרך העבודה של הקונסוליות הן אלה שמוסמכות על פי חוק הכניסה לישראל לתת אשרות לדור רביעי. נתיב היו מנפיקים כ30 בחודש כאלה מקסימום ככה שיהיה פשוט לקונסוליה לתת את השירות בצורה מהירה ולעמוד בשירות הזה. אין מה להחזיר לנתיב את הסמכות כי לא היה להם את הסמכות".

יו"ר הועדה ח"כ דוד ביטן (הליכוד) אמר:

"יושב איש נתיב גם ככה למה שלא יעשה את זה? מה העניין? עם כל הכבוד לשר הפנים. מה זה משנה לפי מה הרי שר הפנים מוסמך לתת לנתיב את הסמכות הזו. יושבים שם אנשים מטעם המדינה שעושים את העבודה בצורה הכי טובה שיש למה אתם לא נותנים להם לקיים את זה. בישיבה הקודמת אמרת שאתה מעריך שהדבר יחזור לנתיב ועכשיו אתה אומר שזה לא חוזר אליהם. שהשר יעשה מה שהוא רוצה אבל פה זה סתם החלטה להכניס למישהו בכוונה ואין פה סיבה עניינית לנושא. אני רוצה ששר הפנים יגיע לפה ויסביר לי למה הוא לא מאפשר לפקידים שמונו על ידי המדינה ונמצאים בשטח לעשות את העבודה הזו אלא אם כן הוא רוצה לפגוש בנתיב ויגיד את זה במפורש שהוא לא רוצה שנין של יהודי יעלה לישראל. הוועדה רואה בחומרה רבה את התנהגות שר הפנים ורשות האוכלוסין. הבנתי את המסר שלכם. שיבוא השר ויגיד למה הוא לא נלחם בשביל נתיב".

לאחר הדיון מסר ח"כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו) לצוות המכון:

"התנהלות רשות האוכלוסין בזויה וחסרת כל הגיון חוץ מהמדיניות הברורה נגד העולים.  רק שהעולים אינם חסרי ייצוג ואני מודה ליו"ר ועדת העלייה על האומץ והנחישות שלו במאבק הזה".

לקריאת פרוטוקול הוועדה יש ללחוץ כאן

לצפייה בוועדה יש ללחוץ כאן