ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות, קיימה דיון בנושא חיזוק הקשר בין יהדות ארגנטינה לעולם היהודי ולישראל. ח"כ חיים ילין: "מיליוני יהודים בעולם מרגישים שאין להם מדינה".

היום, שלישי 12.06.2018 התקיים דיון בוועדת העלייה, הקליטה והתפוצות בראשות ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד) בנושא  זעקת החינוך היהודי בארגנטינה: פחות ממחצית הילדים היהודיים במדינה בחינוך יהודי.

ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד): "לפני מספר חודשים נפגשתי עם מר אגוסטין זבר, נשיא ארגון הגג של הקהילות בארגנטינה, והוא עדכן אותי על מערכת החינוך היהודי בארגנטינה, ויש לעקוב אחרי ההתפתחויות ולרתום את מדינת ישראל, משאביה וכוחה לחיזוק מערכת זו. ישראל רואה את החינוך היהודי בתפוצות כנכס אסטרטגי, ולכן משרד התפוצות, ההסתדרות הציונית והסוכנות היהודית פועלים כל העת בנושא אך יש להגביר פעילות וסיוע זה כל העת. ישראל רואה את יהדות התפוצות כנכס אסטרטגי ולכן הקימה משרד לענייני תפוצות. יש פה נכונות של שני הכיוונים. וצריך לשבת ולעבוד יחד על הנושא, ואני מציע שכל הארגונים יקיימו דיון בנושא. לאחר שהארגונים ישבו נקיים דיון המשך בוועדה במושב הבא אודות המסקנות. עד אז אני קוראים לארגונים ומשרדי הממשלה לשבת יחד בריכוז משרד התפוצות ולהגיע לעבודה מעשית בנושא".

 

ח"כ חיים לוין (יש עתיד): "אני בוגר בית ספר בבואנוס איירס. לפני שנתיים הייתי במשלחת של חברי כנסת בארגנטינה וראינו בית ספר חדש של חב"ד שם. הכספים הולכים לחב"ד כי יש כסף ויש מצ'ינג. משרד התפוצות משלם לבית ספר של חב"ד . הקהילה היהודית ארגנטינה הייתה אחת כזו שתמיד נמצאת בתחרות עם קהילות יהודיות גדולות אחרות בעולם. היו 450 אלף והיום יש אולי 150 אלף ובארץ 150 אלף בארגנטינה וכל השאר נעלמו. זה מתחבר למדיניות של מדינת ישראל עם התפוצות. הבחירות הן כאלה שסובבות סביב ענייני ביטחון. היום אנחנו העם היהודי מגרדים את ה14 מיליון. אמרתי לגפני אלף פעם שבסוף רק הוא יישאר יהודי כי אין קונסרבטיבים ורפורמים. הם מעדיפים אותי כחילוני מאשר יהודים שמתרגמים את היהדות שלהם בדרך אחרת ושונה. ונשות הכותל היא רק דוגמא זה לתופעה שמיליוני יהודים בעולם מרגישים שאין להם מדינה. אנחנו הכספת של העם היהודי. ארגנטינה היא אולי תופעה קיצונית מכל הסיפור הזה. ישראל צריכה לדאוג שהיהדות בתפוצות תתקיים כיהדות ולא כהתבוללות וזה המבחן של עם ישראל".

אגוסטין זבר, נשיא ארגון הגג של הקהילות בארגנטינה (אמי"ה): "זה היה חלום להגיע לכאן לכנסת. משימתנו העיקרית בקהילה היא לחזק את החינוך היהודי במדינה. יש לנו 40 בתי ספר עם כ-22,000 תלמידים, מכל המגזרים, אך עדיין כ-50% מהילדים היהודיים במדינה, 25,000, אינם נמצאים בחינוך יהודי. אנחנו רוצים לתמוך בבתי הספר בכל המגזרים, חילוניים, דתיים וחרדים".