ועדת העלייה הקליטה והתפוצות: קהילות יהודיות וההתמודדות עם אנטישמיות והדה לגיטימציה של ישראל. ח"כ אורי מקלב:" אין שום אומה בעולם שעברה את מה שהיהודים עברו במשך אלפי שנים".

ועדת העלייה הקליטה והתפוצות התדיינה היום (11.11.13) לדום בהתמודדות הקהילות היהודיות עם האנטישמיות והדה לגיטימציה של ישראל. הדיון כלל כמה חברי פרלמנט מצרפת וליטא, ראשי קהילות יהודיות מאירופה, צפון אמריקה ואוסטרליה, וכ-40 מראשי ונציגי הקהילות היהודיות באירופה. בין ההתבטאויות היה שלמה בן חיים שאמר:"בלי מדינת ישראל מנהיגי הקהילה היהודית לא היו יכולים לתבוע את העלבון ודרישה לביטחון לכל יהודי באשר הוא. בזכות שיש לנו מדינה כזאת, עם שלטון ועם צבא ועם כל המשתמע מכך, והקשר היהודי, הישראלי, בין התפוצות לבין הארץ, לבין הכנסת וכולם, זה נותן את הגיבוי, את הגב החזק הזה לכל יהודי".  גדעון בכר ממשרד החינוך:"קודם כל למאבק באנטישמיות, זה הממשלות שבקרבן יש את הקהילות היהודיות".  היו"ר יואל רזבוזוב: אם 75% חושבים שבחמש שנים האחרונות האנטישמיות גברה, אם כל יהודי רביעי באירופה חווה מקרה של אנטישמיות, אני חושב שהנתונים מאוד מאוד לא טובים ולא סתם אנחנו מנהלים כאן את הדיון הזה וזו באמת תופעה שאנחנו לא יכולים.

יום שני, ח' בכסלו התשע"ד (11 בנובמבר 2013), שעה 12:30
 
1. התמודדות הקהילות היהודיות עם האנטישמיות והדה-לגיטימציה של ישראל, בהשתתפות ראשי קהילות יהודיות מאירופה, צפון אמריקה ואוסטרליה
 
2. הצעה לסדר-היום בנושא: "התגברות האנטישמיות בסידני"
 
היו"ר יואל רזבוזוב: חברים, שלום לכולם. צהריים טובים למשתתפים בדיון ולצופים בנו בערוץ הכנסת. התכנסנו היום לדון בהתמודדות הקהילות היהודיות עם האנטישמיות והדה-לגיטימציה של ישראל בהשתתפות כמה חברי פרלמנט מצרפת וליטא, ראשי קהילות יהודיות מאירופה, צפון אמריקה ואוסטרליה. אם שכחתי מישהו, יש פה הרבה נציגים והרבה אנשים מכובדים שהגיעו לכאן, באמת אני מודה לכם, חלק הגיעו מרחוק ומאוד מאוד חשוב שאתם כאן, לתת לנו את ההרגשה שלכם.
 
בתוך מספר דקות אנחנו נקיים מכאן שיחה עם נציג קק"ל באוסטרליה, מר שלמה בן חיים, שנפגע באירוע אנטישמי בסידני, כמו שכולנו זוכרים, לפני שבועיים וחצי. המקרה הזה הדליק נורה אדומה אצל כל מי שעוד היה אדיש לפני האירוע הזה לאירועי האנטישמיות. אנחנו שומעים, אני כמעט כל יום פותח עיתון ולצערי בתקופה האחרונה אני מוצא באיזה שהוא עמוד איזה שהוא מקרה אנטישמי שקרה, אם זה היה לפני כמה ימים, עם ראשי חזירים באוקראינה, שזרקו על בית כנסת, אם זה מה שקרה בבלגיה היום. כל יום אני פותח והמגמה היא לא טובה. אם אנחנו חשבנו והיינו אדישים ואמרנו שהתופעה לא קיימת ואנחנו ממציאים את זה, אז כנראה שאנחנו לא ממציאים, יותר מדי מקרים, יותר ויותר, והחשש שלי, חשש מאוד מאוד גדול, לפתוח יום אחד כותרת של עיתון ולראות שקרה ליל הבדולח. זה מה שהיה, לפני כמה ימים ציינו 75 שנה לליל הבדולח, המקרה הנוראי והזוועתי וזה הפחד. עם כל הכותרות האלה זה יכול לקרות ואנחנו כמדינה, אסור לנו לתת לדבר כזה לקרות, בשום פנים ואופן.
 
אנחנו נדבר בהמשך על ההמלצות, מה אנחנו חושבים לעשות. אנחנו רוצים לשמוע מכם מה אתם אומרים, מה התחושות שלכם. במסגרת הדיון אנחנו גם נקיים דיון בהצעה לסדר של חבר הכנסת אורי מקלב בנושא התגברות האנטישמיות בסידני. כמו שאמרתי, בסיום הדיון אנחנו נגבש את מסקנות הוועדה, שיונחו על שולחן הכנסת לאחר אישורן באחת הישיבות הקרובות.
 
את הישיבה הזו יזם הקונגרס היהודי הישראלי שהביא לכאן כ-40 מראשי ונציגי הקהילות היהודיות באירופה ואני מודה להם על כך. בנוסף אנחנו מארחים היום את ראשי ונציגי קהילות יהודיות מארצות הברית וקנדה, הגיעו מרחוק, והיינו רוצים, כמו שאמרתי, לשמוע את ההתמודדות שלכם ושל הקהילות עם האנטישמיות והדה לגיטימציה. 
  
ולדימיר סלוצקר (נשיא הקונגרס היהודי הישראלי): …שורש האנטישמיות העכשווית, שונה ממה שהיה קיים בשנים קודמות. כיום זה מקושר עם העמדה האנטי ישראלית והניסיון לדה לגיטימציה של ישראל כמדינה, כישות ריבונית. במהלך השיחות עם אורחינו, מנהיגי הקהילות היהודיות באירופה, הבעתי את מחשבותיי לגבי המצב. הבעיה, האיום העיקרי, כפי שניתן לראות עכשיו, טמון בגישה החדשה של אויבי מדינת ישראל ואויבי היהדות בעולם, למעשה במדיניות המידע שלהם.
 
שורשי האנטישמיות העכשווית המתגברת, היא תעמולה האנטי-ישראלית שנקבעה במוחם של האנשים ברחבי העולם, במיוחד באירופה, שפעולות ישראל הן נגד האנושות, היא ישות קשה המדכא את זכויותיהם של האנשים הלא יהודיים החיים בתוך שטחה ובסביבותיה. התעמולה הזאת, יוצרת איזושהי הצדקה, או אמורה להצדיק את הנוסחה האנטי ישראלית, שלפיה יש לפעול נגד ישראל ולהפעיל כל צעד אפשרי נגדה, על מנת לשנות את המצב. אותה גישה, אותה תעמולה, מופעלת גם כנגד היהדות עצמה. כמו מדינת ישראל, כך גם לגבי היהודים בכלל והקהילות היהודיות בפרט, יש להפעיל גם נגדם את אותם צעדים, בגלל שישראל פועלת נגד האוכלוסיה הלא יהודית בתוך שטחה ובסביבותיה.
 

 
שלמה בן חיים (שליח קק"ל באוסטרליה (בסקייפ)): אני אתחיל במשהו. השליחות באוסטרליה, מה שקק"ל עושה ובכלל מה החשיבות של הארץ, ואחרי מה שקרה לנו זה כל כך ברור לנו, ואני חושב שאין אחד במליאה אצלכם שלא יסכים לכך, לולא מדינת ישראל אנחנו לא היינו יכולים ללכת בגאווה ברחוב, בכל מקום בעולם. בלי מדינת ישראל מנהיגי הקהילה היהודית לא היו יכולים לתבוע את העלבון ודרישה לביטחון לכל יהודי באשר הוא. בזכות שיש לנו מדינה כזאת, עם שלטון ועם צבא ועם כל המשתמע מכך, והקשר היהודי, הישראלי, בין התפוצות לבין הארץ, לבין הכנסת וכולם, זה נותן את הגיבוי, את הגב החזק הזה לכל יהודי, גם למנהיגי הקהילות, ללכת זקוף, ללכת זקופים ברחוב, בלי שום בושה. דבר שלא היינו יכולים לעשות לפני 70 שנה. אם היינו חוטפים מכות לפני 70 שנה כולנו יודעים שזה לא היה מעניין את אף אחד, וזה דבר שאנחנו מנסים עכשיו לחזק אותו עוד יותר, וכמובן פועל יוצא זה התמיכה במדינת היהודים.
 

 
היו"ר יואל רזבוזוב: חברים, אחרי השיחה הזאת ששמעתי פשוט מתהפכת לי הבטן, שבחור יהודי אומר שהוא מפחד לעבור ליד המקום, שיש לו פחד. זה לא מה שהיינו רוצים לשמוע במדינה שהיא מדינה ידידותית כלפינו ושאנחנו ביחסים מעולים והשליח שלנו שם אומר שהוא מפחד לעבור מקום. באמת זה משהו שאני חושב שהגענו לאיזה שהוא קו אדום ונחצה כאן איזה שהוא גבול. אני בטוח שזה קורה בעוד מקומות, כבר שמענו ושמעתי את הרב באוקראינה שאומר שהוא פשוט מפחד. בשביל זה אנחנו כאן, על מנת לפעול בנושא ולא לאפשר זאת.
 
מאיר חביב (חבר האספה הלאומית הצרפתית): …אני אנסה להיות קצר, אני לא הכנתי אבל אני אנסה להסביר לכם את דעתי. הבעיה העיקרית היום זה האנטישמיות החדשה, קוראים לזה אנטי ציונות. האיסלם הקיצוני פועל בכל העולם ולצערי הדיאבוליזציה של ישראל שקרתה בשנים האחרונות בעיקר בכלי התקשורת עשה שפשוט אנשים במין נקמה כזאת ירצחו ילדים בטווח אפס בטולוז. זה לא קרה אי פעם מאז קיום צרפת. היה את השואה, לקחו את הילדים בבית ספר, שזה איום ונורא, אבל הפעם הלכו לתוך בית ספר, ירו בילדים בטווח אפס בגלל שהם יהודים. זה נכון, כמה ימים לפני זה הרגו גם חיילים בגלל שהם צרפתים.
 
אז הדיאבוליזציה של ישראל עושה שבהפוך יש בתוך המפלגה שלי חברת סנאט שרוצה להחרים מוצרים ישראליים. למה? בגלל זכויות האדם. ואני שואל את השאלה, הרגו 120,000 איש בסוריה, עם גז, טבח – – – דרך אגב, לצרפת עמדה מצוינת בנושא ההוא, אבל איפה האנשים ברחוב? איפה ההפגנות? איפה האנשים נאבקים בשביל זכויות אדם? לא, בגלל שיש כמה מוצרים שבאים מהתנחלויות, זה זכויות האדם. או חוק שמתגלגל בפרלמנט האירופי נגד השחיטה, שהיהודים הורגים 3,000 שנה את ה-, שלא מפריע לאף אחד, אומרים שהבהמות, הצורה שמרדימים את הבהמות, הם לא סובלים וצריך נורא להיזהר וצריך לאסור את זה.
 

 
ח"כ רונן הופמן: אני אהיה תמציתי. קודם כל גם אני שותף לדאגה ולתחושה שאנחנו צריכים להפשיל שרוולים ובאמת להתמודד עם הגל העכור הזה, שאגב, הוא לא גל חד פעמי, הוא גל מיני שורה של גלים שעולים מדי פעם, עולים לעיתים תכופות מדי.
 
אני רוצה לספר לכם שאני נציג של הכנסת, חזרתי אתמול, יחד עם חבריי, חבר הכנסת שמעון אוחיון וחבר הכנסת נחמן שי, חזרנו מהאספה הפרלמנטרית של מועצת אירופה. אני רוצה לומר כמה מילים על העניין הזה. אנחנו מתמודדים שם עם בעיה שקיבלה ביטוי בזה שלפני כמה חודשים התקבלה החלטה בקרב האספה הפרלמנטארית של מועצת אירופה, החלטה שמגנה ברית מילה ואת התופעה של ברית המילה וקושרת את ברית המילה לפגיעה פיזית באינטגריטי של הילד וקושרת את זה עם מילת נשים. באמת החלטה רעה ונוראה עבורנו. זו דוגמה למצב שבו מיד נרתמו הגופים השונים שאמורים באמת להתמודד עם תופעה כזאת, בניצוחו של היועץ המדיני של הכנסת, השגריר עודד בן חור, כמובן בשיתוף יושב ראש הכנסת ומשרד החוץ, ובאמת הגופים חברו יחד כדי להילחם, חברי כנסת נוסעים לכל בירות אירופה כדי לדבר עם חברי האספה הפרלמנטרית והרעיון הוא לנסות להפוך את ההחלטה הזאת. זה ייקח קצת זמן, אבל זו רק דוגמה לנקודה ספציפית שבה בעצם אנחנו נרתמים, גם כפרלמנטרים וגם כאנשי מקצוע ויוצאים להיאבק בתופעה הזאת.
 
אני מספר את זה משום שבתחושה שלי אנחנו צריכים להיות יותר מתואמים ויותר מסונכרנים בין כלל הגופים שעומדים אל מול התופעות השליליות הללו ובאמת ללמוד מהדוגמה הזאת, לעדכן, להגיב בזמן אמת וככל שיש תופעות במדינות שונות בעולם, לשתף פעולה, להגביר את התיאום, להגביר את הסנכרון בין כל הגופים ולצאת בתכנית מאבק מסודרת אל מול הדבר הזה באופן שהוא לא רק סימפוזיונים ודיונים, אלא באמת באקשן אייטמז, בדברים שהם יותר קונקרטיים, כי אני חושב שיש מה לעשות ואני חושב שאנחנו יכולים להיאבק באופן אפקטיבי בדברים הללו. תודה רבה.
 

 
ח"כ שמעון אוחיון: ….שתי נקודות בקצרה. אנחנו לוקים בחסר בהרבה נקודות והמאבק הזה הוא לא צריך להיות מאבק חובבני. אם אתם חושבים שתפקירו את הסטודנטים שלכם בקמפוסים למעשה של מכונה אנטישמית משומנת כהלכה, מגובה כמובן עם הקו האנטי ישראלי, הלא אנטישמיות מוסווית תחת השם של אנטי ישראליות, וכשאני רואה קמפוסים של יהודים שלנו, של סטודנטים שלנו, מופקרים למעשה למתקפה חזיתית שמביאה אותם עד כדי בריחה, אי אפשר לבוא ולהגיד ולעשות איזה שהיא פעולת הסברה, איזה שהוא יום הרצאה והכנסת חוברת? מדובר פה בהכנה של מנהיגות, של קאדר שיידע להסביר, להתמודד, מכיר את הסיפור הזה, אחרת אנחנו מפקירים את עתידנו בעניין הזה והעתיד נמצא שם בקמפוסים. אם לא יהיו קאדרים רציניים של מנהיגים שיודעים לנהל מאבק בכל האמצעים, אנחנו נפסיד את המערכה הזאת.
 

 
ח"כ זבולון קלפה: …אבל בעקבות הדברים שאני שומע פה, אני רוצה לחדש לכם, או לחדד לכם, קודם כל, שאנטישמיות כנראה מקורה לא רק באירופה, יש מקומות נוספים. גם פה בארץ, למשל, ככל שאנחנו מקלים ראש בדבר הזה, בסופו של דבר זה מקרין גם על מקומות אחרים בעולם וחשוב מאוד שלא נקל בזה ראש, כי אנחנו משתמשים בביטויים כמו גל. זה כבר לא גל, הגיע הזמן שנפקח את העיניים ונראה שהמציאות הלאומית העולמית כבר מזמן עברה את הגלים. גלים, בתחושה שלנו, זה משהו קטן, אבל זה כבר לא משהו קטן, זה משהו בהיקפים הרבה הרבה יותר גדולים. …
 

 
ח"כ נסים זאב: הגיע הזמן שאירופה תדע שבעיית האנטישמיות זה לא בעיה של היהודים או הישראלים או של מדינת ישראל. זה קודם כל בעיה שלהם. גם היטלר הציג את הבעיה היהודית לפני שהתחיל את המלחמה העולמית שלו. …
 

 
ח"כ אורי מקלב: … כל אירוע וכל תופעה של אנטישמיות אנחנו מגנים ואנחנו מוקיעים, אבל להתקפה שהייתה בסידני היו כמה פרמטרים שהפכו את זה לאירוע חמור, גם בגלל שהאירוע הזה היה ללא התגרות, הוא היה אירוע מתוכנן, מארב שהוקם ליהודים שחוזרים מבית הכנסת. הם לא הצליחו עם קורבן אחד, אז הם עשו את זה לכמה קורבנות אחרים שהיו שם. התופעה הזאת, שהסביבה לא גינתה ולא הגיעו להגנה, היא גם תופעה חמורה מאוד, ואנחנו רואים שזה חלק, זה נותן מצע ותפאורה טובה להתקפות, ויותר מכך, שממשלת אוסטרליה לא גינתה את זה, לפי עניות דעתנו, מספיק בתוקף. השר בנט, שענה מטעם הממשלה בהצעה לסדר בדיון בכנסת בשבוע שעבר, אמר שהוא פנה באמת לגורמים הממשלתיים באוסטרליה והם טענו שזה לא אופייני כרגע לאוסטרליה, זו תופעה די נדירה. אנחנו לא בטוחים בכך, אנחנו רואים שהתופעה הזאת משתלבת בתוך שלל אירועים שקיימים בכל העולם. ואני באמת מברך אתכם ומוקיר אתכם, הנציגות מארצות הברית, אירופה, קנדה, שבאתם היום לדיון הזה, זה מעצים את הטיפול ואת הצורך להוקיע את התופעה הזאת של אנטישמיות בעולם בכלל.
 
אנחנו קיימים כבר אלפי שנים ואנחנו עדיין לא יודעים מדוע התופעה הזאת של אנטישמיות קיימת. זה אחד הדברים שאנחנו לא יודעים מדוע זה קיים ואין שום אומה בעולם שעברה את מה שהיהודים עברו במשך אלפי שנים. ולא עזר שום דבר, זה לא היה משנה, כשהיינו עשירים היו תופעות של אנטישמיות, כשהיינו עניים היו תופעות אנטישמיות, כשהיינו מעורבים בשלטון היו תופעות אנטישמיות וגם כשהיינו מכונסים בתוך עצמנו היו תופעות אנטישמיות. לא היה שום דבר שמנע תופעות אנטישמיות. הקומוניסטים החליטו שאנחנו קפיטליסטים והגרמנים טענו שאנחנו קומוניסטים והיום שונאים אותנו בגלל שאנחנו כאילו רודפים אולי את הפלשתינאים, שהם רודפי שלום ואנחנו לא רודפי שלום. זו תופעה שקיימת. וגם מופיע בהלכה, וידוע בהלכה שעשו שונא ליעקב. למה זה הלכה? כי ידוע שקיים דבר כזה. הלכה, לפעמים זה יכול להיות בלי סיבה.
 

 
אנחנו יודעים שהתופעות של אנטישמיות הן אלה שאולי שתרמו לשרידות של האומה היהודית, בגלל שתמיד מישהו דאג להגיד שאנחנו יהודים, אף פעם לא נתנו לנו להיטמע בתוך אומות העולם. התופעות האנטישמיות היו גורם שהחזיקו את היהודים ולא נתנו להם להתערות בתוך אומות העולם, אבל התופעה הזאת של התבדלות, בגלל שאנחנו יהודים, אנחנו צריכים לעשות, אנחנו צריכים לדאוג שבאמת יהודי יהיה יהודי, שהיהודים יישארו יהודים, לא שאחרים יעשו את זה. אנחנו יודעים לדאוג לעצמנו בכל הדברים, גם בדבר הזה. שאף אחד לא ידאג לזה שאנחנו יהודים, אנחנו צריכים לעשות את זה.
 
ואתם, או מדינות העולם, באירופה, בארצות הברית, בקנדה, התפקיד שלכם למנוע, להוקיע, לחוקק חוקים בעניין הזה. ואם אנחנו קצת הועלנו בדיון הזה, והיה זה שכרנו.
 

 
אלי רינגר (ראש הקהילה היהודית בבלגיה): …אנו מנסים באירופה לסייע מידי פעם להסברה הישראלית, שכפי שנאמר קודם, ברגע זה לא במיטבה. אנחנו לא מקצועיים, ולדעתי יכול להיות שזה לא "בריא" שנהיה נציגי ישראל בתפוצות. אני חושב, שישראל אכן צריכה להגביר ולשפר את היכולות שלה על מנת לשווק נכון את ההסברה. אנו יכולים רק לעזור, מפעם לפעם, מאחורי הקלעים. 
  
 …
 
לינדה קיסלוויץ (מגבית קנדה, איחוד הקהילות היהודיות בצפון אמריקה): ….אנו שמחים לראות את התבנית החדשה המתפתחת בקשרי ישראל והתפוצות. כראיה לכך, יוזמת הממשלה החדשה המתפתחת בין הסוכנות היהודית, הממשלה וארגונים בלתי ממשלתיים ברחבי העולם, על מנת לבדוק מה אנו יכולים לשנות. אמנם זה מדבר על נושא המניעה, אבל, אני מדברת כאן על החינוך משום שלדעתי – ועמיתי יואל רייטמן ידבר על כך יותר לעומק – אנו צריכים לדאוג שהצעירים ישארו קשורים ליהדות ולישראל, אני מאמינה שאתם גם שותפים לדאגה זו, כי לא מדובר רק על הצעירים שלנו אלא גם על הצעירים שלכם. בין אם זה בקמפוסים, זוגות צעירים עם ילדים קטנים בבתי ספר. אם לא נוודא ביחד שהם ידעו מי הם, יכירו את השורשים שלהם, שיהיה להם מושג לגבי המסורת ההיסטוריה ועיקר הזהות שלהם, אזי, יהיה לנו הרבה יותר קשה להתמודד עם כל מיני קשיים ותקריות שאותן אנו חווים בצורות שונות בחלקים שונים בעולם.
 

 
גדעון בכר (המחלקה למאבק באנטישמיות בתפוצות, משרד החוץ): אני חושב שכשאנחנו נאבקים באנטישמיות אנחנו צריכים לעשות מאבק מקצועי, וקודם כל, כפי שהזכירו קודם, לא כל דבר הוא אנטישמיות ואנחנו צריכים לכוון את הפעולה שלנו נגד האנטישמים ולא נגד דברים אחרים. זו נקודה ראשונה.
 
נקודה שנייה, אנחנו צריכים לדעת איפה יש אנטישמיות. זה נכון שאנטישמיות מצויה בכל מקום בעולם, אבל לא בכל מקום היא שווה. הבעיה הגדולה ביותר שלנו היום היא באירופה, בעיקר באירופה המערבית, במדינות האיחוד האירופאי, לשם אנחנו צריכים לכוון את המאמצים שלנו.
 
ביום שישי התפרסם סקר חשוב ביותר, שמי שלא קרא אותו אני מאוד ממליץ לקרוא אותו וללמוד אותו, של הסוכנות לזכויות יסוד של האיחוד האירופי, ה-FRAF, Fundamental Rights Agency , שראיין 6,000 יהודים באירופה שמייצגים 90% מאוכלוסיית היהודים באירופה, למעלה ממיליון איש והתוצאות הן, אני מקריא כמה דברים בכללי: 75% מהנשאלים אומרים שהאנטישמיות החריפה בחמש השנים האחרונות; 65% אומרים שהאנטישמיות היא בעיה; 23% אומרים שהפלו אותם בשנה האחרונה; 75% אומרים שהאנטישמיות באינטרנט היא בעיה גדולה, וזה עוד נושא שאנחנו חייבים לדון בו, כיצד נאבקים באנטישמיות באינטרנט, כי זה מקור ראשי ומרכזי היום לאנטישמיות בעולם בכלל; 26% חוו תקרית אנטישמית בשנה האחרונה. 26%, אם אנחנו אומרים שהסקר מכסה יותר ממיליון איש, מדובר במאות אלפים; 4% חוו אלימות פיזית; 3% דיווחו על מקרה של ונדליזם. אלה המספרים. אני מברך על כך שהאיחוד האירופאי, היה לו האומץ והעוז לעשות את הסקר הזה, זה סקר חשוב שאנחנו יודעים שיתבצע עכשיו כל חמש שנים.
 
עוד כמה נקודות קטנות. לא דיברנו רבה על הנושא של השחיטה, שחיטה כשרה. הזכרנו הרבה את ברית המילה, אבל, רבותיי, כבר בחמש מדינות באירופה אסור היום לבצע שחיטה כשרה. בלי שחיטה כשרה ובלי ברית מילה אין חיים יהודיים באירופה. אלה שתי אבני היסוד של העם היהודי. אם יוזמות למניעת שחיטה ולמניעת ברית מילה יתקבלו באירופה, מי שיקיים אותם יהיה פושע באירופה. האם זה מה שאנחנו רוצים? לא, בוודאי שלא. אלה דברים שהם מאוד חשובים.
 
מה שאני רוצה להגיד עוד, שמי שאחראי, קודם כל למאבק באנטישמיות, זה הממשלות שבקרבן יש את הקהילות היהודיות, הם אלה שאחראים. היהודים שחיים שם הם אזרחים של המדינות האלה, לממשלות האלה יש הכי הרבה כוח להיאבק באנטישמיות, בחקיקה, באכיפה, בחינוך, בלהעלות את המודעות, בלייצר אפשרות לאנשים ללכת ולהתלונן על דברים. הרוב המכריע של יהודים שחווים תקרית אנטישמיות לא הולכים בכלל להתלונן וזה מקור לפער עצום בנתונים לגבי מצב האנטישמיות.
 

 
היו"ר יואל רזבוזוב: אם 75% חושבים שבחמש שנים האחרונות האנטישמיות גברה, אם כל יהודי רביעי באירופה חווה מקרה של אנטישמיות, אני חושב שהנתונים מאוד מאוד לא טובים ולא סתם אנחנו מנהלים כאן את הדיון הזה וזו באמת תופעה שאנחנו לא יכולים להישאר, כמו שאמרתי בהתחלה, אדישים, ואנחנו באמת נמצאים באיזה שהיא מצוקה. אני חושב שבסופו של דבר הצוות המקצועי יושב במשרד החוץ, משרד התפוצות, צריך לגבש תכניות. …
 
יעקב חגואל (ראש המחלקה לישראל, ההסתדרות הציונית העולמית): אני רוצה להוסיף עוד נתון אחד מאותו סקר. יש בו הרבה מאוד נתונים, אבל נתון אחד שהכאיב לי מאוד, 82% מהיהודים שנפגעו במקרה אנטישמיות לא דיווחו על זה בכלל. זה נתון חשוב ונתון יסוד. כי אנחנו כבר מתרגלים, אנחנו כבר מגישים את הלחי השנייה ואנחנו מתעלמים וזו רעה חולה גדולה.
 

 
אבי אסולין (חבר האספה הלאומית הצרפתית): קצר. (מדבר בצרפתית).
 
מאיר חביב (חבר האספה הלאומית הצרפתית): (מתרגם): רצינו להודות לכם, לברך את כולם, את מישל גורארי על כל הארגון הזה. שמעתי את כולם, קשה לדבר אחרי כולם, אין לי הרבה להגיד, אז אני אקצר. אבל יש לי הרושם שהאנטישמיות הולכת להימשך עוד שנים ואפילו מאות שנים. אתם אנשים שבאים מכל אירופה, אתם המגן נגד האנטישמיות.
 
אני נבחר בתקופה, על ידי ערבים, גויים וכדומה, ויושב בוועדת חוץ וביטחון, סגן נשיא ארגון הידידות בפרלמנט. 577 חברי פרלמנט באספה הלאומית ואנחנו מעט מאוד להגן על ישראל, להיפך, יש המון פרו פלשתינאים, כפי שאתם יודעים, הדת המוסלמית הולכת להיות הראשונה בצרפת, אני יוצא מהחברה האזרחית – – –
 
אני מסיים, צריך להיאבק כל הזמן. הנאצים התחילו, הימין הקיצוני המשיך, קודם כל זה היה ימין קיצוני, היום יש מסכה וזה אנטי ישראליות, הם מסתירים את זה. היה אילן חלימי, היה הרצח בטולוז, היה בסידני היום, זה הולך להיות יותר ויותר גרוע. האנטישמיות בכל מקום. צריך להיאבק בו, להתחיל בשחיטה ובברית המילה. כתבתי לשר הפנים, מנואל וייס והנשיא אמר שאסור, לפני יומיים הוא אמר שאף אחד אחרי ה – – – לא צריך לדאוג ואף אחד לא – – – המאבק צריך להימשך, תודה רבה. האינטרנט גם נורא חשוב.
 
היו"ר יואל רזבוזוב: …הוועדה קוראת למשרדי ירושלים והתפוצות והחוץ להעמיק את הפעילות למניעת אנטישמיות במסגרת הקמפוסים. דיברנו על הקמפוסים באוניברסיטאות, בקריאה למדינות העולם להכניס למערכת החינוך תכניות בנושא סובלנות ורב תרבותיות וכן למניעת שנאת זרים ויהודים, לחוקק חקיקה הכוללת ענישה כלפי גורמים אנטישמיים, נורא נורא חשוב. איפה שזה כבר נעשה, כמו בצרפת, להגביר את אכיפת החקיקה במקומות בהם היא כבר קיימת. הוועדה קוראת למשרד החוץ לפעול ברחבי העולם לגינוי האלימות במסגרת כל פעילות אנטישמית. …
 
 
 
הישיבה ננעלה בשעה 14:40.