ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות התכנסה לשמוע את דיווח שר התפוצות נפתלי בנט, על פעילות המשרד ותקציבו. ח"כ נפתלי בנט: "אנחנו מצילים יהודים ברמה הרוחנית . כל יהודי הוא יהודי לא משנה מאיזה זרם&quot

היום, שני 26.11.2018 ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות התכנסה לדיון בנושא דווח שר התפוצות ח"כ נפתלי בנט (הבית היהודי), על פעילות המשרד ותקציבו – עפ"י סעיף 123ז2 לתקנון הכנסת.

בין המשתתפים בדיון : דביר כהנא מנכל משרד התפוצות, ג'וש שוורץ מזכ"ל הסוכנות היהודית, משרד החוץ, משרד העלייה והקליטה, הסוכנות היהודית, ההסתדרות הציונית העולמית , תוכנית 'מסע', 'תגלית', והפדרציות היהודיות בצפון אמריקה.
 

יו"ר הוועדה ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד'): "על פי סעיף 123 ז בתקנון הכנסת, התכנסו לדיון מיוחד לשמוע את דיווח שר התפוצות נפתלי בנט על פעילות משרדו ותקציבו. ארצה למנות וועדות שלשמן התכנסנו במהלך החודש האחרון הנוגעים ליהדות התפוצות. ב29.10.2018 הוועדה דנה בנושא רצח יהודים בבית הכנסת 'עץ החיים' בפיטסבורג בהשתתפות יו"ר הסוכנות היהודית. ב6.11.2018 דנה הוועדה בהצעות לסדר מהיר בנושא תקיפות על רקע אנטישמי ביהודים בברוקלין והאנטישמיות בארה"ב. ב21.11.2018 ערכה הוועדה משלחת מיוחדת של רבני אירופה ודנה איתם באתגרי הקהילות היהודיות באירופה ובחינת שותפות פעולה מערכתי עם מדינת ישראל. בדיון זה מנהיגות יהודי אירופה העלו את החשש בפני ההתבוללות. הרבנים דרשו מחברי הכנסת להבטיח את המשך החיים בקהילות יהודיות בתחומי החינוך הדת והביטחון. פניתי לנציגי משרד הממשלה בבקשה לסייע ליהדות התפוצות במאבקם נגד האנטישמיות ולחזק את הקשר עימם. בעת הזאת דרושה אחדות בעם היהודי ולא משנה לאיזה זרם אנחנו שייכים ביהדות. האחדות הזאת תפיל כל מזימה שמנסים לעשות לעם היהודי. כולנו עם אחד. היחסים עם התפוצות הוא נכס אסטרטגי למדינת ישראל".

 

שר החינוך התפוצות ח"כ נפתלי בנט (הבית היהודי): "אחד האתגרים שלנו היא להגביר את האכפתיות כלפי יהדות התפוצות. אני גדלתי בסן פרנסיסקו אצל הורים מאוד ליברלים פרוגרסיביים, רחוקים מהיהדות וישראל ותמיד אני חושב מה היה קורה אילו לא הייתי עולה לישראל. בהסתכלות כוללת על מדינת ישראל אני חושב שאחד הדברים שצריכים להדאיג את מדינת ישראל זה עתיד היהודים בעולם. אני יותר רגוע מביטחון ישראל מאשר יהדות התפוצות, זהו אירוע מתמשך ואיטי של אובדנם של מיליוני יהודים בתפוצות. טסתי מבוסטון לוושיגנטון וישבתי ליד יהודייה שגרה בפרבר מרוחק. היא נשואה ללא יהודי ואין לה שום קשר לישראל וליהדות. הכעס על המצב בארץ מצד יהדות התפוצות הוא המצב הטוב לעומת האדישות. מדינת ישראל צריכה להסתכל על זה כיעד לחמישים שנה הבאות ולהעמיד את התקציבים לכך בהתאם. עשינו המון עבודה ביציאה החוצה לכל התפוצות עם דגש על ארה"ב ששם נמצא הריכוז הכי גדול של יהודים חוץ ממדינת ישראל. כל יהודי הוא יהודי לא משנה איזה זרם הוא שייך כולנו עם אחד. אנחנו פועלים בהרבה מאוד וקטורים והקמנו חברת סטרטאפ בבעלות משותפת של מדינת ישראל ויהדות התפוצות. ישראל צריכה להתגאות בעשייה אבל רק התחלנו. לו זה היה תלוי בי הייתי מגדיל את התקציבים כי זה פשוט מציל יהודים. אנחנו כל הזמן מגדילים את תגלית ותוכנית מסע, לאחרונה הכנסנו לתוך מערכת החינוך אחראי תחום על התפוצות במערכת החינוך. אנחנו מצילים יהודים ברמה הרוחנית וזוהי רמת הדחיפות. שהיה את הפיגוע בפיטסבורג לא היססתי וברור ששר התפוצות של מדינת ישראל יטוס לבית כנסת בפיטסבורג ואנחנו דואגים לכל יהודי באשר הוא יהודי".

 

ח"כ יואל רזבוזוב (יש עתיד): "אני מברך על הדיון הזה והוא חשוב מאוד. חשוב לעשות עבודה גם כלפי פנים וגם שבמערכת החינוך בארץ ידעו מה זה תפוצות. אני תומך בכך שאתה הולך עם הטכנולוגיה והקדמה ויחסית קל לרתום את כולם עם טכנולוגיה חדשה בקרב כל התפוצות. אנחנו מעודדים עלייה אבל לא כולם חייבים לעלות. העיקר שאנשים יהיו קשורים ליהדות ושיהיו מחוברים. אנחנו מצילים יהודים וזה חשוב כי אנחנו עם אחד. כמו שהגדיר זאת ח"כ נפתלי בנט  זה הקיום של המדינה שלנו וזה חשוב לעשות את החיבור הזה".

 

ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני):  "אני מאוד שמח שהוועדה מקיימת דיון על הנושא הזה. אנחנו מאבדים יהודים שגרים בתפוצות וזה תהליך שאני לא יודע אם הוא הפיך. הבעיה היא שאנחנו אומרים את זה ועוברים ישר לסעיף הבא. מי שרוצה שהעם היהודי ישרוד, לא יכול להסתמך רק על הקהילה בארץ. הקהילות מצטמקות ומספר האנשים שמעורבים הולך וקטן. בארצות הברית יש לנו תהליכים קשים של התרחקות מישראל ומהיהדות. האתגרים פה הם מאוד חשובים ואני לא יודע כמה שר החינוך והתפוצות יכול להקדיש מזמנו לכך. אם ישראל היא מדינת העם היהודי אז היא צריכה להשקיע בהתאם ביהודי התפוצות. אתה, שר החינוך והתפוצות חייב לשכנע את חבריך השרים להשקיע מקופת המדינה בנושא הזה. יחד עם זה שאנחנו מגייסים כסף מחו"ל אנחנו חייבים להשקיע את זה גם כלפי חוץ".

שינוי גודל גופנים