ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות התכנסה לדון בהתנהלות בתי הדין הרבניים כלפי העולים החדשים בכלל ונשים עולות בפרט. ח"כ יוליה מלינובסקי:"בתי הדין הם חלק בלתי נפרד מבתי המשפט, ולא גוף עצמאי

היום, שלישי 6.11.2018 התכנסה ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות בראשות ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד) לדון בהתנהלות בתי הדין הרבניים כלפי העולים החדשים בכלל ונשים עולות בפרט ביוזמתה של ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו).

הוועדה התמקדה בסיבות וטענות הצדדים בבתי הדין הרבניים הגורמים לפתיחת בירורי יהדות.

כזכור ח"כ יוליה מלינוסקי הגישה הצעה לסדר יום בנושא זה וכתבה: "לאחרונה אנו עדים לפסקי דין והחלטות גזעניות ומפלות של בית הדין הרבני כלפי עולים ככלל וכלפי נשים במיוחד, למשל, פסק דין של בית הדין הרבני בחיפה בו אישה ביקשה להתגרש מבעלה אך לאחר שהוא טען בפני בית הדין שהיא "זונה" ראה לנכון בית הדין לפתוח בבירור יהדותה של האישה. פסק דין זה מצטרף למקרים רבים אחרים בהם עולים חדשים באופן כללי ונשים באופן מיוחד מרגישים אפלייה וגזענות. הקלות בה משתמש בין הדין הרבני, מוסד רשמי במערכת המשפט של מדינת ישראל, בהליך "בירור היהדות" לעולים שיהדותם כבר נקבעה, מקומם. על אף חוות דעתו של המשנה ליועמ"ש רז ניזרי (שניתנה בתגובת המדינה לעתירה לבג"צ) שקובעת שאין לפתוח הליכי בירור יהדות כנגד צד שלישי אנו עדים לכך שבתי הדין ממשיכים בפרקטיקה פסולה זו".

 

יו"ר הוועדה ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד): "היועץ המשפטי לממשלה ביקש מהרבנים הראשיים קביעת הנחיות בנושא בירור שכזה, והוא יחול רק על בעל דין או מבקש להינשא – ולא על צד שלישי. רשימות של אינם-יהודים שבוצעו לפני כניסת ההנחיות לתוקפן, הועברו לרשות האוכלוסין, וטרם התברר מה נעשה בהם".

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו): "אנחנו נפגשים פה בתדירות גבוהה וכנראה יש לזה סיבה. מערכת בתי הדין היא חלק בלתי נפרד מבתי המשפט בישראל, ולא גוף עצמאי עם חוקים ונהלים משלו. לאחרונה אנחנו מקבלים יותר מידי תלונות וברצוני לפנות לשרת המשפטים ח"כ איילת שקד בנושא.  הפסק האחרון של בית הדין הרבני בחיפה, בהליך גירושין,  בו טען הגבר כי אשתו עסקה בזנות – בית הדין פסק כי הטענה מעלה ספק לגבי יהדותה. בעקבות זאת, קרא ביה"ד לפתוח תיק בירור יהדות לאישה. איך נטיות מיניות יכולות להעיד על יהדות – וצעד זה של בית הדין גם פסול ע"פ הנחיית היועמ"ש".

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד): "בחברה הישראלית יש ויהיו הרבה יותר מתבוללים ממזרים ונישואי תערבות- זוהי המציאות. המטרה של הגוף לבירורי יהדות שאני תמכתי בהקמתו הייתה כדי להקל ולא כדי להתעלל כמו שהפכתם אותו להיות".

 

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): "המקרה הזה חשף בפניי פעם נוספת שימושים שאסור שיהיו בטח בבית הדין שאתם רוצים לעשות אותו כבית דין של כל העם היהודי. בית הדין צריך כתפיים רחבות כמו שהיה לרב עובדיה יוסף לקבל מקרים מיוחדים את כל העם היהודי. ‏איך הגענו למדיניות בירורי היהדות הפוגעת של בתי הדין? הרי הרב עובדיה יוסף לימד אותנו ביביע אומר: ״ואין אנו מדקדקים אחר שום משפחה, אלא כל אשה הבאה להינשא מחזקינן לה בחזקת כשרה להינשא אף לכהן, ואין מצריכים אותה להביא ראיה ..שמעיקר הדין העולים מרוסיה ומצהירים שהם יהודים נאמנים הם".