ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות התכנסה לדון באתגרי הקהילות היהודיות באירופה. ח"כ אלעזר שטרן: "יהודי התפוצות, הוא לא רק אתגר של מדינת ישראל, אלא גם של הרבנים האורתודוקסים בתפוצות".

היום, רביעי 21.11.2018 התכנסה ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות לדיון בנושא 'אתגרי הקהילות היהודיות באירופה ובחינת מעורבות ושיתוף פעולה מערכתי עם מדינת ישראל'.

הדיון, נערך בהשתתפות משלחת מיוחדת של ועידת רבני אירופה וראשי קהילות, הכוללת ארבעים רבנים ראשיים מערים ומדינות שונות באירופה ו-15 תורמים-שותפים כלכלים ואסטרטגים התומכים בוועידה השנתית המתקיימת בימים אלו בירושלים, בשיתוף משרד התפוצות.

יו"ר הוועדה ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד): "האנטישמיות שמרימה ראש בתקופה האחרונה ומופיעה ברשתות החברתיות, בחקיקה אנטי יהודית בפרלמנטים שונים באירופה, בטרור איסלאמי כלפי יהודים וגם בעליית מפלגות ימין ושמאל קיצוני. קראתי לנציגי משרדי הממשלה לסייע ליהדות התפוצות במאבקם החשוב נגד האנטישמיות שפוגעת בהם ולחזק את הקשר עמם. בעת הזו דרושה אחדות בעם היהודי ואין זה משנה לאיזה זרם אנו שייכים ביהדות, האחדות בנינו תצליח לסקל כל מזימה שאוייבנו מנסים לעשות לעם היהודי".

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד): "צר לי שאף חבר כנסת מטעם המפלגות הדתיות לא נמצא בדיון. איבדנו ואנחנו ממשיכים לאבד חלקים גדולים מהעם שלנו עקב התבוללות. אם ההלכה שאנחנו נסמכים עליה הייתה חיה את המציאות של ימינו, אני חושב שמרבית סוגיות הגיור היו מקודמות יותר לפי רוח הרמב"ם. מדיניות הגיור הייתה נלחמת בהתבוללות שמתרחשת בתפוצות וגם במדינת ישראל כיום. ם אם לעולם לא תתפללו בחלקה הדרומית. שימור הקשר עם אחינו, יהודי התפוצות, הוא לא רק אתגר של מדינת ישראל, אלא גם של הרבנים האורתודוקסים בתפוצות".

ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני): "כשאני נמצאת באירופה ונפגשת עם הקהילות היהודיות, אני שומעת שמה שכואב להם הכי הרבה זה היחס המשפיל והשונה שלו זוכים רבנים אירופים בתחום של הגיור והפסיקה. ליהודים אין אפיפיור ולא בכדי. איך קורה שמישהו ברבנות הראשית לוקח בעלות על כל היהדות בעולם? איך קורה שרבנים אירופים באיטליה או פינלנד שפוסקים על גיור לא מקבלים הכרה? בזה ישראל חייבת להשקיע ולעשות טיפול שורש. אנטישמיות היא תופעה עתיקת יומין שרק מרימה ראש. אסור לעשות איפא ואיפא בעניין זה. חייבים לגנות ולצאת גם נגד אנטישמיות שבאה מהחוגים האיסלאמיסטים וגם כזאת שמבעבעת בימין הקיצוני באירופה. אני מצפה מרה״מ ומכל משרדי הממשלה שיהיו הרבה יותר תקיפים בעניין זה".

ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני): "אני מאוד מאוכזב מהקשר של מדינת ישראל והקהילות בעולם. מדינת ישראל מזניחה את הקשר. יש לנו את האחריות להילחם בהתבוללות ולחנך את דור העתיד בחינוך יהודי. אני אגב מאלה שחושבים שצריך להכניס את כל הזרמים לקשר הזה ובעייני, כל מי שמקיים את המנהגים היהודים הוא יהודי".