ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות התכנסה לדון על פעילותה של הסוכנות היהודית ותוכנית עבודתה לשנה הקרובה. ח"כ עליזה לביא: "יהודי הוא יהודי זה לא סלוגן אלא חייב לבוא לידי ביטוי בפעילות שלנו בכנסת

היום, שני 29.10.2018 התכנסה וועדת העלייה, הקליטה והתפוצות לדון בפעילות הסוכנות היהודית בהשתתפות יו"ר הסוכנות היהודית יצחק הרצוג. בראשית הישיבה עמדו הנוכחים דקת דומיה, לזכר הנרצחים בבית הכנסת בפיטסבורג. עיקר הדיון עסק ביחסים בין מדינת ישראל לתפוצות בעקבות הטבח שהתרחש בבית הכנסת הקונסרבטיבי 'עץ החיים'.

יו"ר הוועדה ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד): "לסוכנות היהודית חובה ושליחות לחבר את צעירי העם היהודי למדינת ישראל ולעליה לארץ. רק בשבוע שעבר השתתף ג'ף פינקלשטיין, נשיא הפדרציות היהודיות בפיטסבורג. הסיוט של כל יהודי להיות מותקף בבית הכנסת התממש בשבת האחרונה".

 

ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני): "אותו רוצח נבזי לא שאל את המתפללים בבית הכנסת בפיטסבורג מאיזה זרם הם. מבחינתו הם היו יהודים לכל דבר ועניין. זוהי התעוררות שצריכה להזכיר לנו שאנחנו כל כך קטנים ולא יכולים להתחיל לברור מי יהודי יותר ומי יהודי פחות".

ח"כ איילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני): "מדהים אותי החיבור של כל הזרמים ביהדות, ולראות איך אף אחד לא מדבר על קונסרבטיבים ורפורמים כי זה לא הנושא. כולם הם יהודים באשר הם יהודים".

ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני): "הרגעים הטרגים הם היחידים שאנו מרגישים בהם את הערבות ההדדית ולרגע אחד המחלוקות מחכות בחוץ. מה קורה ברגע שאנחנו קצת מתנתקים מהאירוע המצער הזה. כולי תקווה שלאחר האירוע המצער הזה נחשוב מה נוכל לעשות כדי לייצר כלים חדשים לקירוב יהודי התפוצות".

ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני): "צורם לי שעיתונאים חרדים לא מסוגלים לכתוב שהאירוע בפיטסבורג התרחש בבית כנסת. אי אפשר לגדר אש בשדה קוצים. במקום שבו נותנים לגיטימציה לאנשים להשתלח באחרים בגלל דתם מי שחושב שזה לא יגיע בסוף לאנטישמיות טועה. האתגר שלנו מכל הסיעות הוא להילחם באווירה הזאת בבית שלנו".

ח"כ עליזה לביא (יש עתיד): "הטבח שהיה רק מחזק את השימור של המשוואה היקרה בין ישראל ליהודי התפוצות. אנחנו לא יכולים לעצום עיניים. שר התפוצות נוסע לשם ואומר שיהודים הם יהודים אבל אנחנו לא רואים את זה כאן בפעילות שלו. יהודי הוא יהודי זה לא סלוגן אלא חייב לבוא לידי ביטוי בפעילות שלנו בכנסת".
 
 

שינוי גודל גופנים