ועדת העבודה, תיקנה את הצעת חוק הפונדקאות. ח"כ איציק שמולי: "אנחנו מספיק טובים כדי לשרת את המדינה, אבל לא כדי להיות הורים".

היום, שני 09.07.2018 תיקנה ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, בעקבות בקשה לדיון מחודש את הצעת חוק הפונדקאות לפיה יורחב מעגל הנשים הזכאיות לבצע פונדקאות בישראל גם לנשים בלא בן זוג, אשר סובלות מבעיה רפואית שלא מאפשרת להן לשאת היריון, ברוב של 8 חברי כנסת תומכים אל מול 4 חברי כנסת מתנגדים.

ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) הגיש הסתייגות לפיה יש לאפשר הליכי פונדקאות גם לזוגות חד מיניים. הסתייגותו נדחתה.

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו): "אני מבין את כל מי שלא יהיה מרוצה מהתוצאה. אני יודע שבעתיד מדינת ישראל צריכה לעבור את התהליך בנושא הפונדקאות לזוגות החד מיניים".

 

ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד): "יש היום אלפי משפחות במדינת ישראל שרצו להיות הורים ולא יכלו להגשים את השאיפה שלהם. כשאני ובן זוגי רצינו להקים משפחה, נאלצנו להרחיק אלפי קילומטרים למדינה אחרת. התאומים נולדו לפני הזמן המתוכנן ולא היינו שם לצידם. הפכתי עולמות כדי למצוא יהודי שלא הכיר אותי, אשר גר בקרבת מקום, על מנת שיהיה לצידם. אני לא מתריס נגד הרבנות ונגד הדת. רק מבקש קצת אנושיות".

 

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) : "אני רוצה להיות אבא ואני לא יכול להיות אבא. כדי לעשות זאת, עלי לפנות למדינה זרה מעבר לים, לשלם 140 אלף דולר ולקוות שיהיה בסדר. חיי מלאים וגדושים, אבל תמיד יש את המרכיב החסר, שמלווה אותי לכל מקום. אנחנו מספיק טובים כדי לשרת את המדינה, אבל לא כדי להיות הורים. זה עלבון שאני לא יכול לתאר אותו. זה מצב שהוא פשוט מפלה וכואב ומלא בעלבון ולא הגון. זה לא בסדר".

 

ח"כ מיכל בירן (המחנה הציוני) : "אני מסכימה עם זה שהלב שלך, ח"כ אלאלוף במקום הנכון אבל אנשים נשפטים לא על הלב שלהם אלא על המעשים. למה אתה בוחר להתנהג בכזאת פחדנות. הודעת שזאת הקדנציה האחרונה שלך למה לא לסיים את זה באומץ. אתה במעשים שלך בחוסר המעשים שלך נותן לזה יד".

 

ח"כ אילן גילאון (מרצ): "אני אצביע נגד כל החוק הזה. זה חוק שהוא הומופובי ולהטופובי".

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד): "החוק הזה אומר לקהילה הגאה: אתם טובים כדי להתגייס וליפול בשדה הקרב, תמלאו את כל החובות, אבל זכויות – פונדקאות, אימוץ, נישואין – לא ניתן לכם. יורקים בפניהם וסוגרים להם את הדלת, ואומרים להם אתם לא שווים. 5% מחברי הכנסת כופים את רצונם ואת אמונתם על 95% ממנה ומהחברה".

ח"כ מיכל רוזין (מרצ): "יש לי עמדה מאוד מורכבת בנוגע לפונדקאות. היא קשורה לעניין של מעמדות לפמיניזם וניצול גופן של נשים ומאיזה מעמדות בדרך כלל השנים האלה מגיעות. החוק הזה מקומם כי לא יתכן שאם נפתח את החוק נשאיר אותו כמו שהוא, ונמשיך להפלות חלק גדול באוכלוסייה. הזכות להורות היא בסיסית כמו מזון ודיור ואם אנחנו לא נותנים אותה לכל בני האדם אנחנו עושים עוול".

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי): "החוק הזה פתח את האפשרות גם לנשים שנמנע מהן פרי בטן, ומאפשר להן ללדת, להביא ילדים לעולם, ותמכתי בכך. אבל היסוד הוא, שהמשפחה הטבעית היא אמא, אבא וילדים, זה תולדות אנושות. הילד הוא יצור חי, שזכאי לאבא ואמא, וגם הפסיכולוגיה יודעת את זה. ילד מחפש את השייכות לאמו, ובפונדקאות כזו הוא לא ידע מי אמו. יש מצבים של חוסר, פטירה או גירושין, אבל לא היינו רוצים בהם לכתחילה. מי נתן לנו את הרשות להביא את הילדים מראש למצב חסר. החוק לא נגד להטב"ים ספציפית. אבל שוו בנפשכם, כל גבר רווק יוכל לקחת פונדקאית, ולקנות ילד. אדם שאין לו כוח להשקיע בזוגיות, כי גידול ילד וזוגיות דורשים השקעה. יש פיתרון לעשירים!.– אין לך כח לזוגיות? קנה ילד. אבל אנחנו מאמינים בערך המשפחה, זה ערך יהודי בסיסי. זה ערך מקובל גם בעולם כולו, אפילו בעולם המוסלמי והנוצרי. אנחנו מאמינים בחיזוק המשפחה ובטובת הילד. עמדתה של היהדות ותורת ישראל, העמדה של העולם המוסרי, שהמשפחה הבסיסית, של אבא אמא והילדים, היא המשפחה הבסיסית, היא העבר ההווה והעתיד. זו המשפחה שאליה אנחנו מחנכים. אנחנו רוצים לראות את השונות וההשלמה של אמא ואבא. אם יש שונות, אם יש קשיים, יש לנו איך לטפל בזה, ויש לתורת ישראל מה להגיד. אבל, לא מראש להוליד ילד לעולם חסר בו הוא מחפש את השייכות שלו".

לצפייה בהצעת החוק המלאה יש ללחוץ כאן