ועדת העבודה והרווחה התכנסה לדיון ראשון בהצעת חוק הפסיכולוגים. ח"כ הרצנו: "טיפולי המרה הם רצח של הנשמות של צעירים".

היום, שני 2.11.2020 התכנסה ועדת העבודה הרווחה והבריאות בראשות ח"כ חיים כץ (הליכוד) לדיון ראשון בהכנה להצעת חוק הפסיכולוגים (איסור טיפולי המרה) של חברי הכנסת ניצן הורוביץ (מרצ) ומרב מיכאלי (העבודה).

כזכור, הצעת החוק עברה בקריאה טרומית במליאה ברוב של 43 תומכים אל מול 35 מתנגדים . הצעת החוק מבקשת למנוע מפסיכולוגים לבצע טיפולי המרה בצעירים עם נטיות מיניות שונות.

הדיון הסתיים ללא הצבעה בשל התנגדות של הליכוד והסיעות החרדיות לקדם אותו.

יו"ר מרצ ח"כ ניצן הורוביץ פתח את הדיון ואמר:

"זה אחד החוקים החשובים ביותר שעולים בכנסת הזו. החוק הזה עוסק באופן ישיר בהצלת חיים. עד עכשיו המון צעירים וצעירות שלחו יד בנפשם והתאבדו בגלל בטיפולים האיומים האלה. זוהי התעללות נפשית ופיזית לאנשים שנמצאים תחת לחץ חברתי ומשפחתי שנשלחים לטיפולים האלה ועוברים ייסורי גהנום. בשנה האחרונה נחשפתי לעוד ועוד סיפורים ופרקטיקה כזאת שלעיתים מבוצעת על ידי פסיכולוגים יכולה לדרדר את המצב הנפשי והפיזי של צעירים וצעירות שגם ככה במצב לא פשוט. לכן, הצעת החוק הזאת באה ממקום מקצועי, היא באה לאסור טיפולי המרה על ידי פסיכולוגים. היא נתמכת על ידי גורמים מקצועיים. אנחנו רוצים להבטיח כמו בהרבה מדינות אחרות שחוקים כאלה עברו בהן בשנים האחרונות שלא יחשפו צעירים וצעירות לסוג כזה של התעללות שמשאירה צלקת במקרה הטוב ובמראה הרע לא משאירה אותם. נדהמתי עד כמה התופעה רחבה. אני מקווה שהצעת החוק תתקדם. זאת הצעה שהיא מעבר לזכויות הקהילה שגם הם חשובות אך כאן מדובר בפיקוח נפש והצלת חיים. אני מבקש ממך יושב הראש שתשמע את הקולות ותקדם את העניין. גם חברי כנסת בסיעת הליכוד והקואליציה הבינו שהדבר הזה בנפש של כולנו. כל יום שעובר ואנחנו לא מתקנים את הדבר הזה, אנחנו פוגעים בצעירים וצעירות כפיים מפשע על לא עוול בכפם רק בגלל שהסביבה לא מקבלת את זה ואז שולחים אותם לטיפולים שמזיקים להם. זאת העמדה המקצועית של גורמי המקצוע ואין על זה היום מחלוקת בעולם המחקרי והמדעי ולכן אני מבקש מיושב הראש לקדם את העניין".

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) ממציעות החוק, אמרה:

"הגענו כבר ממזמן לעידן שהחברה האנושית מבינה שכל אחד ואחת מאתנו שונה בעל נטייה מינית שונה ושאיפות שונות, וכולנו על הרצף של הנורמה והגיע הזמן שיהיה מותר בחוק לנסות לשנות את מי שלא מצייתים לאיזה נורמה כל זמן שהחוק לא אוסר על זה, הוא באופן מחריד משאיר את הפרצה הזאת פתוחה ויש כאלה שלא מהססים להשתמש בה. מהות המקצוע של הפסיכולוגיה היא הפוכה לגמרי, המקצוע הזה אמור לעזור לבני ובנות אנוש להתמודד עם קשיים בחיים האלה ולא לכפות עליהם משהו חיצוני שהפוך מהזהות הפנימית שלהם. אני רוצה להפציר ביושב ראש הועדה לעזור ולהפוך את זה לחוק במהרה בימינו".

ח"כ איתן גינזבורג (כחול לבן) דיבר על מטרת החוק ואמר:

"אני לא אכביר במילים לנזקים שהטיפולים האלה עושים, לאובדן נפשות. נאמר מספיק והנתונים ידועים. אני רוצה להתייחס לטענות שאומרות שהחוק לא מונע טיפול פסיכולוגי למי שמעוניין בו. יש בלבול בין טיפול פסיכולוגי שבא לסייע ולעזור לבין מצב שבו מישהו בא בכוונה מכוון במאמץ מכוון לשנות נטייה מינית. אין אפשרות לשנות נטייה מינית. אפשר להתמודד עם זה ולחיות עם זה אבל אי אפשר לשנות את זה. אם אדם רוצה ללכת לפסיכולוג שיעזור לו זה זכותו אבל הכוונה היא שפסיכולוג לא יוכל במטרה הראשונית של הטיפול לבוא ולשנות אדם וזה מהות החוק. מדובר על כך שאיש שמקצועו הוא פסיכולוגי לא יעשה מאמץ לשנות את האדם. על החוק הזה חתומים האיגוד הישראלי לפסיכיאטריה בישראל, איגוד רופאי המשפחה, איגוד רופאי הילדים. הם טוענים שאין שום עדות מדעית ליעילות טיפולים לשינוי נטייה מינית או זהות מגדרית ושי עדויות לנזק באוכלוסייה הבוגרת ובעיקר בילדים ומתבגרים. אני רוצה לומר שכל הרצון של הצעת החוק הזו היא לומר לאנשי המקצוע ולהם בלבד, אין בעיה שאדם בא לקבל ייעוץ פסיכולוגי אבל אתם לא יכולים להגיע לטיפול ולקבוע מראש שהמטרה היא בסוף הטיפול המטרה היא לשנות אותך. הוא חוק שמציל נפשות. אף אחד לא רוצה למנוע עזרה למי שזקוק לה אלא להפך".

ח"כ אופיר סופר (ימינה) הסביר מדוע הוא יתנגד להצעת החוק ואמר:

"אני מאמין בכנות דבריהם של רוב חבריי כאן ואני מבין שכולנו מבינים שמדובר פה בדיני נפשו ועדין אני סבור מכיוון שאנחנו מגיעים מרקעים שונים חשוב שתקשיבו היטב למה שאני אומר כאן עכשיו. שהחוק הזה נכנס לחוק עם סנקציות, יש פה צמצום של החופש בין מה שקורה בין מטפל למטופל ואפילו ביכולת של מי שמנזקק לטיפול לדעת שקיימת בפניו אלטרנטיבה לגשת לטיפול בידי איש מקצוע. יכול להיות שהסוגיה הזו לא צריכה להיות נידונה במסגרת של חוק. אנחנו יכולים להישאר חלוקים לגבי סוגיות מסוימות אבל אנחנו לא חלוקים ברגישות שיש להשלכות של החוק. אני חושב שאנחנו צריכים לגשת לסוגיה הזו לא בחוק. אני אתנגד לחוק הזה".

ח"כ עידן רול (יש עתיד) טען כי הצעת החוק נותנת מענה חלקי בלבד לקהילה הגאה ואמר:

"אתחיל ואומר שזה לא החוק שהקהילה הגאה חיכתה לו. הקהילה הגאה שעוברת במשך שנים רבות טיפולי המרה. הם מחכים לטיפול שורש אמיתי והחוק הזה מתמקד בפסיכולוגים ופסיכיאטריים. רובם של טיפולי הדת מופעלים על ידי אנשי דת. בסופו של דבר שמביאים חוק לכנסת הוא יעזור למעט מאוד אנשים וזה צריך להיאמר. בסופו של דבר הקהילה הגאה צריכה לדעת שהחוק הזה למרביתם לא יהיה רלוונטי. יש מספיק דרכים לטפל במקרים המועטים שזה קורה. הפוקוס היה צריך לכלול אנשי דת שמעבירים את הטיפולים הללו. הקהילה הרבה פעמים לא יודעת מה החוק אומר. מהרגע שהחוק הזה עבר בטרומית אנחנו וראים פרסומים על הכוונה לא לקדם את החוק ולתקוע אותו. אני רוצה לשאול ולוודא האם הדיונים פה הם סימון וי ונמצא את עצמנו עם חוק שנתקע בוועדה".

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) אמרה:

"עצם זה שהיום אנחנו בהרכב הזה מקיימים דיון על הנושא הזה זה כבר התקדמות וככה צריך לראות את זה. חברי הכנסת הוכיחו שיש להם עצמאות והם לא בדיוק מצייצים להוראות מלמעלה או שיקולים זרים. כל מה שבכפייה זה רע מה שבא מרצון טוב ומהידברות זה מצוין. אי אפשר לשנות אדם זה הטבע".

ח"כ יצחק פינדרוס (יהדות התורה) אמר:

"אני ראה בחוק זה אי אפשרות לתת לבנאדם לשנות את הנטייה שלו אפילו לא בדרך פסיכולוגית וזה מה שכתוב בחוק. אין אפשרות להגדיר מה זה נורמאלי לכל אחד יש את הנטיות שלו. אולי שכחו פה שאנחנו גם במקרה מדינה יהודית ואם הדת היהודית מגדירה מה זה נורמאלי". יהודי שמחלל שבת הוא חולה? הוא עובר על איסור תורה של חילול שבת. מי שאוכל סטייק מבשר לבן הוא חולה? כתוב בתורה לא לשכב משכבי זכר".

ח"כ יוראי להב הרצנו (יש עתיד) טען כי:

"טיפולי המרה הם רצח של הנשמות של צעירים. בוודאי כשמדובר בניסיון נצח רצוי שכנסת ישראל תיתן את הדעת על כך. אני מתרעם כי אני יודע שמבריאים את מה שחולה. ואני מתרעם כי נקודת המוצא היא שאנחנו זקוקים לטיפול כי אנחנו חולים. אני לא מקולקל אני לא פגום אני לא חולה ואני לא דורש שום טיפול. לא צריך לאפשר לאנשי רפואה לתת טיפולים לאנשים שהם לא חולים. אלוקים ברא אותנו שווים ואנחנו זכאים למקום שווה בחברה. אני יהודי לא פחות ממישהו אחר ואני גאה לשמש כמחוקק הומו במדינת ישראל במדינת היהדות".

ח"כ משה אבוטבול (ש"ס) הגיב לדבריו של ח"כ יוראי להב הרצנו ואמר:

"באותה מידה שאתה גאה בעצמך ובמעשיך אנחנו גם כן גאים בכך שאנחנו נמצאים במדינה יהודית. היות ואנחנו במדינה יהודית אנחנו נלחמים על כך מכוח התנ"ך שהמדינה תישאר שלנו. באותו תנך מופיע האיסור הזה שחלק לא מקבלים אותו. היות ורוצים לשנות זווית במדינה היהודית אנחנו נלחמים. יש כאלה שלא הצליח להם הטיפול אבל בגלל זה לפסול את הטיפולים האלה? לא ולא. הטיפולים האלה מבחינתו היו הרבה מאוד שהצליחו את הנושא הזה אני נגד לבצע טיפולים מכאיבים כאלה ואחרים כי בנושא הזה כולנו יחד. אנחנו מדברים על טיפולים קלאסיים והיו כאלה שהצליחו. אם יש דרך בלי להכאיב צריך לאפשר את זה כי היו מאוד הצלחות בנושא הזה".

ח"כ הילה שי וזאן (כחול לבן) צייצה בחשבון הטוויטר שלה לאחר הועדה:

"‏לטיפולי המרה אין שום לגיטימיות ב2020, לא מדובר בתחום אפור, לא מדובר במחלוקת, מדובר בתהליכים ששוברים את נפשם העדינה של מאות נערים ונערות. כולנו נבראנו בצלמו של אלוקים, אין שבורים ואין פגומים. כשהחוק יגיע להצבעה בוועדה ובמליאה, אצביע בעד".

לקריאת פרוטוקול הוועדה יש ללחוץ כאן

לצפייה בוועדה יש ללחוץ כאן