ועדת העבודה אישרה מענק לחרדים בשירות לאומי שפוטרו. ח"כ אבוטבול יוזם הדיון:"צר לי שנציגי יש עתיד וישראל ביתנו בחרו להתנגד".

אתמול, שני 23.11.2020 הוועדה המשותפת לועדת העבודה והרווחה של הכנסת בראשות ח"כ חיים כץ (הליכוד) וועדות חוץ וביטחון בראשות ח"כ צבי האוזר (דרך ארץ) התכנסה לדיון בנושא הצעת צו שירות לאומי-אזרחי (שינוי התוספת לחוק) (הוראת שעה), התשפ"א-2020.

הוועדה, אישרה מענק חד פעמי של עד 13,200 שקל למשרתי שירות לאומי חרדים, שבשל מצב כלכלי קשה במיוחד אושר להם לעבוד במקביל לשירות אך הם פוטרו או הוצאו לחל"ת במשבר הקורונה.

טרם אושר המענק לחיילים במצב כלכלי קשה שעובדים במקביל ופוטרו, כמו גם למשרתים אחרים בשירות הלאומי, בהם מעל ל-5,000 משרתים ערבים.

יו"ר הועדה ח"כ חיים כץ (הליכוד) פתח את הדיון ואמר:

"אנחנו דוחפים ועוקבים אחר הנושא הזה כבר תקופה ממושכת. דרשנו מענקים למשרתים החרדים וגם לחיילים בעלי היתר עבודה שכבר חודשים מתנהלים ללא הכנסה וללא סיוע מהמדינה. אנחנו מחליטים היום לא לעכב את האחד עבור האחר, אבל נמשיך ללחוץ ולהילחם עבור פתרון גם לחיילים. אנחנו רוצים לתת לכל מי שמשרת, לעודד, לתגמל ולחזק אותם, ולכן נילחם על פתרון גם עבורם".

ראובן פינסקי, מנכ"ל רשות השירות הלאומי אזרחי, הסביר, כי:

"המענק אמור לסייע למשרתים חרדים שנקלעו לקשיים בשל משבר הקורונה. במסלול הזה המיועד לחרדים הנחת היסוד היא שבאופן אוטומטי מותר לעבוד כדי שהמשרת ידע שיוכל לפרנס את משפחתו בכבוד. אין לנו היום מנגנון של סיוע כלכלי לאותם משרתים במצב של מצוקה כלכלית".

ח"כ משה אבוטבול (ש"ס), אשר עלה את הסוגיה על סדר יומה של הוועדה, בירך את הוועדה ואת העומד בראשה על קידום הנושא ואישור הצו ואמר:

"‏אני שמח שכעת בדיון שיזמתי בועדה המשותפת של העבודה והרווחה וחו״ב נפתרה סוגיית התשלום לחרדים המשרתים בשירות האזרחי ויקבלו מענק על החודשים הקודמים. צר לי שגם בנושא חשוב וצודק זה למען המשרתים מקרב החרדים בחרו נציגי יש עתיד וישראל ביתנו להתנגד, מה שמלמד על "הערכתם" כלפי חרדים המשרתים".

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד), מחה על כך שהצו לא כולל גם חיילים בעלי היתר עבודה ואמר:

"עבור משרתי השירות הלאומי החרדים אישור עבודה הוא מובנה. חייל מאידך צריך לעבור בדיקה מיוחדת שמוכיחה שמצבו הכלכלי לא טוב כדי לקבל היתר עבודה, ודווקא הוא לא מקבל מענק. יש גם חיילים חרדים שיש להם היתר עבודה והם לא מקבלים את המענק. גם ככה להיות חייל חרדי זה לא פיקניק, עכשיו גם יצחקו עליהם שמי שמתגייס לצבא לא מקבל מענק ומי שכן מתגייס – לא מקבל. עיני לא צרה באלה שמקבלים, אבל חייבים לדאוג גם לחיילים, להם אין את הלחץ שמפעילות המפלגות החרדיות על הממשלה. אני בעד שילוב חרדים בעבודה, אני חושב שהוא קריטי לא פחות מהשילוב בצבא. מה יוצא פה? שדווקא חיילים שעברו את כל התהליך של בדיקה מיוחדת שהמצב שלהם גרוע ממשרתי השירות הלאומי הם אלו דווקא שלא מקבלים. אני מכיר את היכולות שלך ואני לא שקט, בהתחשב ביכולות הללו, הינה אנחנו באים פה למציאות שדווקא שהאוכלוסייה החלשה יותר של החיילים שאין להן מפלגות חרדיות". 

ח"כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו), כתב בחשבון הטוויטר שלו בתגובה להחלטה:

"‏באותה נשימה בה החליטה הממשלה לעצור את תשלומי שכר הדירה של חיילים בודדים וסרבה לתת מענה לחיילים עם היתרי עבודה שהוצאו לחל"ת- אושר היום מענק בגובה של עד 13,000 ₪. לחרדים בשירות לאומי שפוטרו. ככה נראית הנהגה הזויה בהובלת המפלגות החרדיות , ממשלת איפה ואיפה, ממשלת מנותקים".

לצפייה בוועדה יש ללחוץ כאן