ועדת הכספים אישרה פניות הנוגעות לתרבות יהודית וחינוך הציונות הדתית. ח"כ קושניר: "יש פה עמותות שמבצעות הדתה בבתי הספר".

הבוקר, שני 9.11.2020 התקיים בוועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני (יהדות התורה) דיון בנוגע לשינויים בתקציב לשנת 2020.

הדיון, התקיים על פנייה מס' 8003 לשימוש ברזרבה הכללית לשנת 2020 לתקציב של 173,000מתקציב משרד להשכלה גבוהה הכוללת תוכנית לתרבות יהודית בבתי הספר הממלכתיים ועל פנייה מספר 8004 לתקצוב של 108,926 ש"ח בהוצאת תקציב המשרד להשכלה גבוהה ומשלימה בחלוקה לתוכניות חינוך של הציונות הדתית.

ח"כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו) ביקש לקבל הסבר על התוכנית לתרבות יהודית ואמר:

"הייתי שמח לקבל פירוט על התוכנית השנייה. יש בסעיף הזה שתי תוכניות ואני מבקש הצבעה נפרדת על כל תוכנית בנפרד.  אני מדבר על סעיף תרבות יהודית. מדברים על גופים ועמותות שמפעילים תרבות יהודית בבתי ספר ממלכתיים".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) הגיב לו:

"אתה עושה ניסיון לסיבוב פוליטי".

ח"כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו) השיב ואמר:

"יש פה עמותות שמצבעות הדתה בבתי ספר ממלכתיים וזכותי לקבל מידע על זה. חוץ מעמותות דתיות יש עמותות נוספות שגם הן צריכות לקבל סיוע בבתי הספר הממלכתיים. עמותות זה חינוך בלתי פורמאלי וזה בכלל לא משרד החינוך ולכן אני לא מבין מה הקשר בין הכסף הזה לבתי ספר ממלכתי. אין לי בעיה כמובן שילמדו שעורי תנ"ך ותורה בפן הפורמאלי".

ח"כ קטי שטרית (הליכוד) טענה כי:

"זה לא התפקיד שלנו להתערב איזה עמותה זוכה ואיזה עמותה לא זוכה בתקצוב".

שתי הפניות אושרו בוועדה ברוב קולות.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (ימינה) צייץ בתום ההצבעה:

"אחרי המון עבודה והתמודדות עם ביורוקרטיה ומשפטיזציה ברמות שקשה לתאר העברנו עכשיו בשעה טובה בוועדת הכספים את תקציבי החינוך של הציונות הדתית (מתוך ה-11 מיליארד שהתווספו לתקציב ההמשכי של השנה בהצעתי שהתקבלה על ידי הממשלה)".

ראש הממשלה ח"כ בנימין נתניהו (הליכוד) אמר בפתח ועידת החינוך הלאומית ה-2 של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא ומקור ראשון:

"אני מברך את מרכז ישיבות בני עקיבא ואת העיתון מקור ראשון לרגל ועידת החינוך הלאומית. החינוך הוא נשמת אפינו בכל עת וגם בזמן מגפת הקורונה, לכן אני גאה על כך שהובלנו בשבוע שעבר את תקצוב מוסדות החינוך של הציונות הדתית. הוספנו לזה כמובן את תקצוב פעולות השירות הלאומי, תנועות נוער ומכינות קדם צבאיות, אבל החדשות האמיתיות שזה לא סקטוריאלי, אנחנו לא זקוקים למפלגה כזאת או מפלגה אחרת שתלחץ עלינו, אנחנו מאמינים בזה כחלק מהמורשת של כל עם ישראל".

לקריאת פרוטוקול הוועדה יש ללחוץ כאן

לצפייה בוועדה יש ללחוץ כאן

פנייה 8003 כולל השלמת נתונים
פנייה 8004 כולל השלמת נתונים

שינוי גודל גופנים