ועדת הכספים אישרה לקריאה ראשונה מתווה חדש לתקצוב שירותי הדת ברשויות המקומיות. ח"כ משה גפני (יהדות התורה): "נדאג כתנאי שהסכום המוקצב לשירותי הדת, לא יפחת".

אתמול, שלישי 22.05.2018 אישרה ועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני לקריאה ראשונה תיקון לחוק שירותי הדת היהודיים, של חברי הכנסת משה גפני, אורי מקלב ויעקב אשר ממפלגת יהדות התורה. כחלק מהתיקון לחוק, נקבע מתווה חדש לתקצוב המועצות הדתיות ולשינוי שיעורי השתתפות הממשלה והרשויות המקומיות.

במסגרת המתווה החל משנת 2020 עד 2025, אחוז ההשתתפות של הרשויות המקומיות יופחת מדי שנה ב-5% לעומת השנה הקודמת, ובהתאמה שיעור ההשתתפות של הממשלה יעלה ב-5%. כך בשנת 2025 אחוז ההשתתפות של הרשויות המקומיות יעמוד על כ-30%, לעומת 70% השתתפות מצד הממשלה בתקציב המועצות הדתיות. בנוסף שרי הדתות, הפנים והאוצר יהיו רשאים לשנות את אחוזי ההשתתפות של הרשויות המקומיות בשיעור שאינה עולה על 5%, ללא צורך באישור ועדת הכספים ותוך יידוע הרשויות המקומיות קודם לאישור תקציביהן.

 

על שנות התקציב 2018-2019 לא ניתן להחיל את התיקון לחוק משום שהתקציב כבר נקבע. בכדי להבטיח שהרשויות הדתיות לא יפגעו בזמן המהלך, ייקבע סכום השתתפות מיוחד שיאושר על-ידי השרים הרלוונטיים ויבטא הפחתה של 2% מהשתתפות הרשויות המקומיות בשנת 2019. בנוסף הוחלט היום כי במהלך הוראת השעה (עד 2025 אז תהפוך ההוראה קבועה) תינתן לשרים גמישות לשנות את אחוזי ההשתתפות של הרשויות בשיעורים משתנים על מנת למנוע פגיעה בשיעור התקציב המוקצה לרשויות חלשות כיום.

 

יו"ר וועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה): "זה חוק שמביא את המועצות הדתיות למצב מודרני יותר. מציאות בה השלטון המקומי לא צריך לתת יותר כסף מאשר בשירותים אחרים, נעמוד כך שתקציב המועצות לא יפגע, לא אאפשר פגיעה בסכום הכולל של שירותי הדת".

 

ח"כ איתן ברושי (המחנה הציוני) :  "שירותי הקבורה, הנישואין וכל יתר הדברים הם צרכים של האוכלוסייה כולה, זה לא מתחלק לדתיים וחילוניים. צריך לדבר לא רק על השכר של משרתי הקודש אלא גם על השירותים שניתנים לציבור. מהו התקציב לפעולות, לא רק לשכר. צריך להיזהר לקבוע מה המיפוי של השירות הזה".

 

ח"כ מוסי רז (מרצ): "אני בעד שירותי דת, לא בעד המועצות המקומיות. החוק הזה הולך בצמצום שיטת המצ'ינג, שהיא לדעתי שיטה בעייתית בכל תחום בו היא נמצאת. השיטה הזו מחזקת את הרשויות החזקות, לכן אנחנו במרצ תמכנו בהצעה, היא טובה יותר מהמצב הקיים".

 

ח"כ יצחק וקנין (ש"ס):  "אני תומך עם הרבה חששות, זאת מניסיון שיש לי בוועדה הזו עם מועצות דתיות בוועדה הזו. נושא של הלנת שכר, התלוננו פה עובדים על המצב הקשה במועצות. בשנים האחרונות יש רגיעה מוחלטת במועצות. אין גירעונות, ברור לחלוטין שאם הכסף למועצות הדתיות יפחת לבסוף אני לא אצביע לחוק הזה. אצביע כשאדע שהאוצר שם במפורש את חלקו באחוזים".