ועדת הכלכלה התכנסה לדון בנושא ההתנהלות הגזענית כלפי עובדים יוצאי אתיופיה. ח"כ איתן כבל:"הרבנות הראשית צריכה לפסוק חד משמעית שאחינו יוצאי אתיופיה יהודים כי חוסר הבהירות גורם לכל התופעות האלו

היום, שני 22.10.2018 בעקבות בקשתם של שישה חברי כנסת מן המפלגות השונות התכנסה ועדת הכלכלה של הכנסת בראשות ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), לדיון מהיר בנושא התנהלות מפלה וגזענית כלפי עובדים יוצאי אתיופיה.

הישיבה התקיימה לבקשתם של חברי הכנסת מיכל רוזין (מרצ), אכרם חסון (כולנו), אברהם נגוסה (הליכוד), יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו), אלעזר שטרן (יש עתיד) וחיליק בר (המחנה הציוני), בעקבות המקרה  במפעל "יקבי ברקן" בקיבוץ חולדה אשר העביר עובדים יוצאי אתיופיה מתפקידם במילוי בקבוקי היין מכיוון שכשרות בד"צ העדה החרדית אינה מקבלת את יהדותם של יוצאי אתיופיה.

 

יו"ר הוועדה ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), מתח ביקורת קשה על כך שנציגי היקב והנהלת הרבנות הראשית לא הגיעו לדיון ואמר:

 "זאת חוצפה ועזות מצח . אם יש מישהו שחושב שאחינו האתיופים לא אחינו שיקום ויאמר. זה הסיפור שמונח כאן ולא כל ההתפלפלויות המשפטיות והרבניות. יש קבוצות בחברה היהודית שעדיין מסרבות לראות באחינו האתיופים אחים וזו האמת ואין בלתה וכל ההתפלפלויות של מכתבים כאלה ואחרים לא מקובלות. אין אולי אין חצי אין שליש. אני רוצה לדעת איך הרבנות הראשית מתייחסת ליהודי אתיופיה האם לדעתם הם יהודים לכל דבר ועניין. שיהיה ברור, ידעו החברה מברקן – אני אותם לא שותה יותר והייתי מצפה מכל ישראלי לעשות זאת לאות הזדהות" .

ח"כ מיכל רוזין (מרצ):  "אנשי יקבי ברקן אמרו 'ביזנס זה ביזנס' ואנחנו פה להגיד שגם לביזנס יש גבולות. הבעיה היא בעירוב בין פוליטיקה ודת וכי אנשי יקבי ברקן שיקרו כשאמור שהדברים חזרו לקדמותם".

ח"כ אכרם חסון (כולנו): "מה היה קורה אם היה מדובר במפעל בטוסקנה שהיה עושה אותו דבר לעובד יהודי".

ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד): "מדובר בקהילה שהייתה וחזרה כמו כל היהודים מהתפוצות לישראל, ומתמודדת עם אפליה בתחומים שונים. פעם בגן פעם בבית ספר ופעם במקום העבודה. עד מתי נמשיך להתעלם מקהילה שלמה? יש פה במדינה חוקים וסדר. אם אנחנו לא עומדים ומחויבים לחוקים הקיימים ומפלים בגלל צבע עור שונה אנחנו בבעיה קשה".

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו): "אנחנו צריכים להבין מאיפה זה נובע. זה נובע מחוסר בהירות של הכשרות. בא משגיח כשרות כזה או אחר ולכל אחד יש דרישות אחרות משלו. יש לנו אליטה אשכנזית שהם הכי יהודים והכי כשרים אח"כ באים ספרדים שהם פחות. אח"כ באים רוסים- גם אנחנו בספק. אח"כ באים יוצאי אתיופיה. בואו כולנו נתאחד ונפיל את השלטון הזה. אני לא רוצה יהדות סוג א' וסוג ב'.

ח"כ יוסי יונה (המחנה הציוני): "אנחנו ככנסת צריכים לעסוק בסוגייה הזאת של בקרה פיקוח וסנקציות. יש את הרבנות הראשית שעשוה חטא גדול לעם ישראל, אבל למדינה יש יד בזה כי היא המממנת. מה היא לא יכולה להתנות את עניין ההטבות?".

ח"כ פנינה תמנו-שטה (יש עתיד): "אני מבקשת ממועצת הרבנות הראשית שיתכבדו ויתכנסו  לדון בסוגיה הכ"כ קשה שגם אנחנו בני הקהילה התקשינו להתמודד איתה. כמות האפליה לא השתנתה. אנחנו בני הקהילה השתנינו. אנחנו מחפשים מעשים וסנקציות".