ועדת החינוך דנה ביחס לקהילת הלהט"ב. ח"כ רול: "להטופוביה יכולה להיות כאשר מישהו מהקהילה לא מרגיש בנוח בביה"ס".

היום, שלישי 16.6.2020 התכנסה ועדת החינוך התרבות והספורט בראשות ח"כ רם שפע (כחול לבן) לדון ביחסה של מערכת החינוך לנושא הלהט"ב לציון שבוע הגאווה. אל הוועדה שהתקיימה באפליקציית זום, הצטרפו ארגוני חברה אזרחית שעוסקים בנושא שיוויון זכויות לקהילה הגאה במערכת החינוך.

ח"כ עידן רול (יש עתיד- תל"ם) :

"מערכת החינוך מרגישים צורך להתגונן. להטופוביה זה לא בהכרח להרים יד על נערה טראנסית או להשפיל ולקלל נער הומו בבית הספר. להטופוביה יכולה לבוא לידי ביטוי שמישהו מהקהילה לא מרגיש בנוח פשוט בבית הספר. יש גם פשוט את המקרה של אותה נערה טראנסית שהיא בתחילת השינוי המגדרי  והמורה קצת נבוכה ולא יודעת איך לפנות אליה והילדים לא יודעים איך לאכול את זה ואז התלמידה לא מרגישה בנוח בבית הספר ומתחילה להגיע פחות ופחות ונושרת מהלימודים. חשוב לי שיבינו שאין פה ניסיון לתקוף אלא להסביר שלפעמים היעדר הסברה הוא בעצמו מעודד הדרה של נערים ונערות להט"בים. אני שותף לפרויקטים שנעשים בחינוך לסובלנות מהגיל הרך ועד לתיכון אבל מדבור ביוזמות פרטיות לא מתוקצבות ולא על פי תוכניות של משרד החינוך. אני חושב שיש להוציא חוזר מנכל להכשרה של המורים ומערך בסיסי שיעבור כסוג של לימודי ליבה של סובלנות וקבלת האחר. חינוך מיני בכללותו שלא מטופל טוב במערכת החינוך. כל דבר שונה אנחנו מעדיפים שמישהו אחר ידברר אותו".

יו"ר הועדה ח"כ רם שפע (כחול לבן):

"אי אפשר להתייחס לצורך לאקלים בבית הספר רק על ידי הלימוד הפורמאלי. אנחנו צריכים לוודא שתהיה התחשבות בכל שלבי היציאה מהארון. דיברתי על המחויבות שלנו כמפלגה ואנחנו מחויבים לקהילה באופן הכי עמוק שאפשר. זה לא אומר שנצליח לעשות את כל מה שאנחנו רוצים אבל תאתגרו אותנו. אני חושב שמך הדברים שעלו פה, הנושא המרכזי פה הוא החוסר ודאות של הקהילה הגאה במערכת החינוך ואנחנו לא נסתפק במסמך אלא נצטרך חוזר מנכ"ל מחייב ארוך טווח שאי אפשר יהיה לסטות ממנו. אני מצפה שתנסו לכלול כמה שיותר ארגונים במסמך הזה. חוזר מנכ"ל מיטיב יהיה כזה שפגש כמה שיותר אוכלוסיות. גם הפגישה ש איתן עם שר החינוך גלנט תביא איתה בשורות. אני אציין שכמובן הוועדה שוללת מכל וכל את נואש טיפולי ההמרה וכניסה לבתי ספר תחת הנושא הזה. אנחנו פוסלים את הדבר הזה ולא נותנים לו מקום במערכת החינוך בישראל. נמשיך לחתור להגדלת התקציב לעיסוק בנושא. אני מקווה שאתה רואים בנו בית שהנושא חשוב להם".

ח"כ איתן גינזבורג (כחול לבן):

"צריך להתחיל להעביר נושאי שיעור במסגרת להט"ב ברמה רחבה של סובלנות וקבלה. מערכת החינוך צריכה לתת תמיכה לתלמידים גאים וצריך להעמיק את התחום הזה. אני מקווה שהוועדה תפנה לשר החינוך ונדע לעקבו אחרי הדברים האלה עד שנגיע לשוויון מלא. אנחנו זקוקים לתקציבים וחוזרי מנכ"ל פורמאליים".