ועדת החוקה, חוק ומשפט קיימה דיון מיוחד בנושא הזכות להורות ומאבק הקהילה הגאה לשוויון

ביום ג', 1 במרץ 2022, כ"ח באדר א' תשפ"ב, במסגרת ציון יום זכויות הקהילה הגאה בכנסת קיימה ועדת החוקה, חוק ומשפט דיון מיוחד בנושא הזכות להורות ומאבק הקהילה הגאה לשוויון. בדיון השתתפו חברי הכנסת, ארגוני קהילת הלהט"ב ונוספים. 

יו"ר הועדה ח"כ הרב גלעד קריב (עבודה) אמר בפתיחת הדיון: 

"בחרנו להעמיד במרכז הדיון את הזכות להורות. זו בעיני בחירה שיש בה מסר. יש כוחות וגורמים שמנסים בצורה מובהקת ומכוונת לבוא ולומר שהזכות לחיי זוגיות, חיי משפחה והורות זו זכות שלא צריכה להיות נחלתם של קהילת הלהט"ב. אמירה שכזו מלווה בשימוש מזויף, בזוי ומניפולטיבי במושג ערכי המשפחה. אנחנו צריכים בצורה מכוונת יחד להעמיד בדיוק את הטענה הנגדית. מי שמאמין בזכות לחיי משפחה צריך להבטיח את הזכות הזו לכל אדם שחי בחברה שלנו. וכל מי שפועל לצמצום הזכות להורות וזוגיות הוא האויב המר של חיי המשפחה". 

שר הבריאות ניצן הורביץ (מרצ) פנה לאילו המגנים את זכותה של קהילת הלהט"ב להורות: 

"לכל החשוכים שבאים ומשמיצים אני אומר תסתכלו על המשפחות, תפתחו את העיניים, החברה התקדמה. מה שנקרא ערכי משפחה על ידי אותם חוגים קיצוניים, הכוונה היא לא רק להלל את הדרך שלהם אלא לגנות דרך אחרת. הם מנסים להשריש נורמה מסוימת שמונעת מאנשים להקים משפחה". 

והדגיש השר כי: 

"הדברים הכי בסיסיים נמנעו מהקהילה במשך הרבה מאוד שנים. פונדקאות לא הייתה מוכרת עבור גברים או זוגות של גברים. במהלך היסטורי אימצנו את פיסקת בג"ץ והחלנו את כלל הליכים בפונדקאות גם על יחידים וזוגות להט"בים. הזכיות האדם הבסיסיות ביותר הן הזכות להורות, לחיות עם בן או בת הזוג כפי רצונך ולהקים משפחה. צריך תעוזה, אומץ ונחישות, ואנו עושים את זה". 

מיוזמי יום זה בכנסת ח"כ איתן גינזבורג (כחול לבן) הוסיף: 

"אני מציע לכל אילו בעלי המוטיבציות המיותרות שרוצים להנדס תודעה אחרת להתחיל להתרגל. גם המשפחה שלי היא משפחה אנחנו קיימים ולא נלך לשום מקום. אבא ואמא, אבא ואבא, הורים יחידניים, חילונים דתיים, משפחה זו משפחה. הזכות להורות היא זכות בסיסית בתוך העולם הזה שנקרא משפחה". 

עוד הזכיר את סוגית הגיור ואמר: 

"עניין הגיור זו גם סוגיה קשה ומורכבת וצריך לבחון אותה. היום מי שעובר גיור במסגרת הליך פונדקאות בחו"ל, זה על סף הבלתי אפשרי". 

ח"כ קריב השיב לדבריו בעניין הגיור: 

"אתה מדבר על גיור אורתודוקסי מטעם המדינה. מדינת ישראל מכירה בגיורים פרטיים גם של הזרמים הליברלים וגם של האורתודוקסי. אל תחכו להתפכחות של הממסד ותדרשו להקים בית דין אורתודוקסי לגיור! ישנם רבנים שישמחו לקחת חלק ולא רק כי צריך אלא כדי לחוגג את ההורות הגאה במדינת ישראל". 

ח"כ יוראי להב הרצנו (יש עתיד) דיבר על היחסים בין אדם ומדינה: 

"אני ביצעתי את כל מה שהמדינה בבקשה ממני. הלכתי לתיכון, שירתי בצה"ל 6 שנים והתנדבתי למילואים. אני פטריוט בכל רמ"ח אברי והמדינה הזו היא ביתי. יש זכויות בסיסיות שהן החוזה הבסיסי בין אדם למדינה. והורות היא אחת מהזכויות הללו".

ובסוף דבריו בירך ח"כ יוראי את החלטתו של שר הבריאות: 

"בזכות ממשלת השינוי והחלטתו של שר הבריאות ליישם פסק הדין אנחנו יכולים להפוך להיות הורים במדינת ישראל. אני שמח שיש בישראל ממשלה שרואה את כל אזרחי ישראל". 

בסיכום הדיון אמר היו"ר הוועדה ח"כ גלעד קריב

"יש לגבש מפת דרכים שתיתן מענה לסוגיות הבוערות בתחום השוויון וזכויות הפרט של קהילת הלהט"ב. הוועדה תבחן האם יש מקום להקמת ועדת משנה שתעסוק בקידום זכויות של חברי הקהילה הגאה". 

והדגיש כי:

"בנושא קידום הזכות להורות לא מדובר רק על הזכות לחיי משפחה של הקהילה הגאה. מדובר על הדרך איך אנחנו חוגגים במדינת ישראל את ערכי המשפחה להורות. אם כל אדם בישראל ייתרם לכך, ממצב שבו ערכי המשפחה המקובלים בישראל יהיו כאלו הכוללים גיוון וקבלה".