ועדת החוקה חוק ומשפט לקריאות שנייה ושלישית את הצעת חוק העונשין (השחתת פני מקרקעין במטרה להדיר נשים)

ביום ב', 24 במאי 2021 כ"ג באייר תשפ"ב, אישרה ועדת החוקה חוק ומשפט לקריאות שנייה ושלישית את הצעת חוק העונשין (השחתת פני מקרקעין במטרה להדיר נשים) , התשפ"ב-2022 – שיזמו חברי הכנסת יוליה מלינובסקי, יבגני סובה ואלכס קושניר (ישראל ביתנו). לפי הנוסח שאישרה הוועדה, ביצוע עבירת איומים, תקיפה או עבירה נגד רכוש במטרה להגביל את הגישה החופשית של נשים במקום ציבורי או במטרה למנוע הצגת דמויות נשים במקום ציבורי – מהווה נסיבה מחמירה לעניין חוק העונשין, ועל כן, דין העבריין לעניין הקנס – כפל הקנס הקבוע לעבירה. 

יוזמת הצעת החוק ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) אמרה בדיון:  

"עשינו פה פריצת דרך. זו הצעת חוק תקדימית במשפט הישראלי כשלראשונה המדינה מכירה בכך שהדרת נשים מהמרחב הציבורי היא עבירה בנסיבה מחמירה". 

במהלך הדיון קיבלה הוועדה את הסתייגותו של ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) בשם חברי האופוזיציה, לפיה הנסיבה המחמירה לא תחול במקרה שהעבירה נעברה במקום שבו מותר לפעול בהפרדה בין גברים לנשים. כמו כן, קיבלה הוועדה את הסתייגותו לפיה, הנסיבה המחמירה לא תחול על עבירת "מטרד לציבור":

"אני נגד כל מעשה אלימות. אין עוד ציבור שמחנכים אותו נגד אלימות כמו את הציבור שאני מייצג. כמובן שיש דברים חריגים שלא עולים בקנה אחד עם התפיסה הזו. זה דבר שאינו בתרבות או בערכים שלנו. החוק במהותו מחזק סטיגמה מול ציבורים שלמים, לוקח מעשה של קיצונים יחידים ומתסיס, מכפיש ומשמיץ ציבורים שלמים, לצרכים אלקטוראליים. יו"ר ישראל ביתנו קרא ערב הבחירות לקחת את כל החרדים במריצה למזבלה, עד היום האמירה הזו עושה לי צמרמורת. רודפים את הציבור החרדי בתוך ביתו, בתוך תרבותו באורח החיים שלו. יש ארגונים שלמים שזו פרנסתם. תמצא חוק אחד שמחמיר או מרחיב הדרת נשים? אנחנו לא שם, אבל על הופעה של זמר חסידי בעפולה הלכו לבג"ץ כי היה בהפרדה. 60% מהנשים חוו הטרדה מינית בתחב"צ. פרסומת לא צנועה זה דבר שמכבד אותן? זה מפריע לנשים לא פחות".

ח"כ שמחה רוטמן (הציונות הדתית):  

"החוק היה עדיף שלא בא לעולם כי הוא נתפר בצורה מדויקת להביא סכסוך במקום להביא שלום בעם. היה חשש מאוד גדול שהתגבר בגלל דיבורים שעלו בוועדה שעלולים לעשות שימוש בחוק הזה גם כאשר ההפרדה על פי חוק מותרת כדין".

מ"מ היו"ר ח"כ סימון דוידסון (יש עתיד) סיכם את הדיון: 

 "ח"כ מלינובסקי ואני הגענו מאותו מקום. נולדתי בווילנה, שורשיי מאוד דתיים, סבי היה הרב של קובנה. אנחנו משפחה חילונית אך אני אוהב את הדת והמסורת. השעה האחרונה כאן בוועדה הראתה לי שאפשר להגיע להסכמות. ברביעי שעבר עברתי הארה- הוזמנתי ע"י האדמו"ר לקרית צאנז בנתניה להדליק בל"ג בעומר וזה היה מעמד מיוחד ומרגש עם 10,000 איש דתיים וחילוניים. רקדתי עם האדמו"ר ואמרתי לעצמי שכולנו רוצים לחיות יחד ואם נדע לחיות יחד למטרות טובות, יהיה לכולנו יותר טוב".