ועדת החוקה אישרה את הקמתה של ועדת המשנה לזכאי חוק השבות וקשר עם התפוצות

ביום ג', 08 במרץ 2022 ה' באדר ב' תשפ"ב, אישרה ועדת החוקה, חוק ומשפט את הקמתה של ועדת משנה לזכאי חוק השבות וקשר עם התפוצות. זאת בעקבות סירובה של האופוזיציה להפעיל את ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות של הכנסת. בראשות הועדה יעמוד ח"כ יום טוב כלפון (ימינה). חברי הוועדה יהיו: ח"כ ענבר בזק (יש עתיד), ח"כ סימון דוידסון (יש עתיד), ח"כ גבי לסקי (מרצ) וח"כ צבי האוזר (תקווה חדשה).

יו"ר הועדה ח"כ הרב גלעד קריב (עבודה) אמר בפתיחת הישיבה:

"ועדת משנה לזכאי חוק השבות והקשר התפוצות הוועדה מוקמת מכוח האחריות של וועדת חוק השבות המשימה העיקרית שלנו היא לפעול אל מאות זכאי חוק השבות והקהילות התפוצות. ועדה נעשית בעקבות המאורעות הקשים על אדמת אירופה שבמסגרתם חייהם של מאות זכאי שבות נמצאים תחת סכנה. לנוכח העובדה שהמשבר מייצר הזדמנות לישראל למלא את תפקידה כמדינה השוקדת על קיבוץ גלויות ופותחת את שעריה בפני זכאי השבות, וגם כמדינה המחויבת לפעול למען רווחתם ועוצמתם של הקהילות היהודיות בתפוצות".

עוד הוסיף ח"כ קריב כי הינו מקווה שתוקם בקרוב ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות:

"ועדת המשנה תיבחן כל העת למול פעילותן של ועדות אחרות ואנחנו מקווים שבמהרה תוקם ועדת העלייה הקליטה והתפוצות, שתפעל כסדרה, אבל עד אז ברוח האמירה "במקום שאין אנשים השתדל להיות איש" במסכת אבות, אנחנו לא יכולים בעת הזו להיוותר בלי כלי פרלמנטרי חשוב כזה".

יו"ר הכנסת ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) הדגיש בדבריו את הצורך לסייע ליהודים וזכאי השבות באוקראינה:

"מעל 200,000 יהודים ואחרים, חלקם ישראלים נמצאים כרגע בלב המלחמה באוקראינה. העם היהודי למוד סבל, זו העת להושיט להם את היד, זו העת לסייע. צורך השעה בהקמת ועדת העלייה והקליטה מוכח מעל ומעבר לכל ספק. לצערי קיבלתי כתף קרה ותשובות שליליות למרות בקשות חוזרות ונשנות שלי לאופוזיציה. צורך השעה דוחק בנו להגיש יד לאחינו היהודים הנמצאים בלב התופת".

ח"כ ולדימיר בליאק (יש עתיד) הוסיף:

"בפני מדינת ישראל ניצב אתגר משמעותי של קליטת 300,000-250,000 זכאי חוק השבות באוקראינה ועוד יותר ברוסיה ולכן בשנתיים שלוש הקרובות אנו צפויים לקלוט מאות אלפי עולים, אירוע שישראל לא חוותה עשרות שנים. מול הטרגדיה האנושית על אדמת אוקראינה יש לנו חובה מוסרית כמדינת ישראל לפתוח שערינו ולקבל את הפליטים. אנחנו לא נראים טוב עם הדרישה לערבות ונכון אנושית לבטל את הדרישה הזו. אברך על החלטת ממשלה כזו".

ח"כ שמחה רוטמן (הציונות הדתית) ביקר את ההחלטה להקים את ועדת המשנה:

"ח"כ כלפון ראוי לעמוד בוועדה העוסקת בעליה וקליטה כמי שמכיר חוויות של עולה וחשוב שתקום ועדת עליה וקליטה. אם אתם לא מוכנים להפסיק עם הגזל, יותר ראוי שכבר תקימו את הוועדה המלאה במקום ועדת משנה וכשתסיימו עם הגזל תשיבו גם אותה".

כשח"כ הרב אורי מקלב (יהדות התורה) הוסיף ביקורת על חוק השבות החל דיון בנושא:

"לצערנו חוק השבות מאפשר לאנשים שנולדו למשפחות נוצריות לחלוטין להגיע לארץ ישראל. הם לא חלק מהעם ישראל על פי ההלכה, רוב העולים היום הזכות שלהם בחוק השבות היא קשר קלוש לסבא רחוק שהיה קשור ליהדות. ללא כל קשר ממשי לעם ישראל".

ח"כ קריב השיב: "הבית הזה חשב אחרת ממך מ-1950. זו האמירה הראויה כשמאות אלפי אחים ואחיות הם פליטים? אנו מקיימים את הציווי מקבצים את נדחי ישראל".

ח"כ מקלב אמר: "הם לא נדחי ישראל".

ועל המתרחש בין יהודי התפוצות אמר ח"כ גלעד קריב:

"בניגוד למה שקורה במדינת העם היהודי יושבים ביחד בתפוצות יהודים חרדים, רפורמים, קונסרבטיבים ודתיים אורתודוקסים בשולחן ומשתפים פעולה וגם מתווכחים. רבים שצריך ופועלים יחד שצריך".

ח"כ איתן גינזבורג (כחול לבן) פנה לח"כ מקלב:

"הצטערתי על הדברים שלך, נאמת נאום בדלני, אני לא בטוח שאתה מייצג את הקונצנזוס. הייתי מציע לפתוח את הפריזמה ולהפסיק להיות בעולם הבדלני שגורם לפילוג בעם היהודי. אני חושב שטוב שמקימים את וועדת המשנה הזו. יש עכשיו מצב קשה באוקראינה וצריך לטפל בוא גם ברוסיה וגם בבלרוס. באתיופיה יש גם אנשים שאנחנו צריכים לחץ לא פחות מאירופה, יש צורך לחלץ גם את אחינו בתיגראי שנמצאים שם במלחמת אחים כשכל ממשלות ישראל סירבו להעלותם".

ח"כ טטיאנה מזרסקי (יש עתיד) הוסיפה:

"לאחרונה היינו עדים לפרשנות נוספת ושונה לחוק השבות. ואנחנו לא נאפשר שזה יקרה. כל מי שזכאי עלייה וזרע ישראל יבואו לכאן וזו חובתנו. אני מסכימה שלא כל העולים מגיעים ממשפחה שיש מסורת יהודית אבל המדינה צריכה לדאוג לחינוך למורשת הזו ואם אנחנו רוצים אזרחים טובים אנחנו צריכים לדאוג לכך".

ח"כ יום טוב חי כלפון (ימינה) אמר לאחר היבחרו:

"אני מקבל בצניעות את כובד האחריות והמשקל על כתפיי בהתמודדות עם מצב החירום באוקראינה וקליטת העולים לישראל. הגעתי לכנסת בכדי לדאוג לציבור העולים לישראל שקרוב מאוד לליבי, לא שיערתי בנפשי שנגיע למצב מורכב כ"כ של מלחמה באירופה שכנראה עתידה להוביל לאחד מגלי העליה הגדולים והמבורכים שידעה מדינת ישראל. לאורך ההיסטוריה מדינת ישראל ידעה להתמודד בהצלחה יתרה בתוך מצבים מורכבים כדי לממש את חזונה, היא הבית של כל יהודי העולם. דוד בן גוריון ביטא זאת טוב ממני ב-1950 עם חקיקת חוק השבות: "לא ביטחון ולא פיתוח הארץ הם עיקרה של המדינה. הם אינם אלא תנאים חיוניים מוכרחים לעיקר… ייחוד תקומתה הוא פרי ייחוד יעודה לקיבוץ גלויות, ומשאתה וייעודה ושליחותה של מדינת ישראל. בלי ייעוד זה היא מתרוקנת מתוכנה ההיסטורי ומתכחשת לעם היהודי בימינו, בדורות שקדמו לנו ובדורות שיבואו".