וועדת שקד: בצל הטענות לכך שחברי הכנסת החרדים מנסים לעכב את קבלת החוק, הוגשו הסתייגויות רבות אשר מעכבות את אישור נוסח החוק

אתר החדשות החרדי "כיכר השבת" פרסם הבוקר (17.2) שחברי הכנסת החרדים מנסים לדחות את אישור החוק ולמנוע את אישורו כבר בחודש הקרוב, בכך "שהם מגישים אין ספור הסתייגויות". 
בהתאמה, בדיון הוועדה שהתקיים היום הוגשו מספר רב של הסתייגויות, בעיקר ע"י ח"כ מאיר פרוש מסיעת "יהדות התורה". 
כמו כן, הצבעה בנושא מהותי נדחתה בעקבות דרישתם של אריאל אטיאס מסיעת "ש"ס" ושל משה גפני מסיעת "יהדות התורה" להיפגש עם שר הכלכלה, נפתלי בנט, לפני ההצבעה. 

ממשכים הדיונים וההצבעות במסגרת הוועדה לשוויון בנטל, "ועדת שקד", במטרה לאשר את נוסח החוק עד לשבוע הבא לשם הצבעה במליאה. אולם, אתר החדשות החרדי "כיכר השבת" פרסם היום (17.2) שחברי הכנסת החרדים מנסים לדחות את אישור החוק ולמנוע את אישורו כבר בחודש הקרוב, בכך "שהם מגישים אין ספור הסתייגויות, המעכבות בצורה קשה את פעילות הוועדה".

ואכן, בדיון שהתקיים היום בבוקר בוועדה, הוגשו מספר רב של הסתייגויות ע"י חברי הכנסת החרדים ובעיקר ע"י ח"כ מאיר פרוש מסיעת "יהדות התורה". להלן ההסתייגויות העיקריות שהגיש פרוש:
1. להוסיף לאמות המידה שלפיהן מוחלט האם להכיר בישיבה ציונית גבוהה את אלו אשר "מרבית תלמידיה שולחים את בניהם לחינוך תורני, מרבית תלמידיה בעלי זקנים, מרבית תלמידיה ישנים בסוכה, למרבית תלמידיה אין טלוויזיה בבית ונשותיהן של מרבית תלמידיה הן בכיסוי ראש".
2. לשנות את ההגדרה של "יום תחילה" (הכוונה היא ליום תחילת החוק) ל"יום תחילתו של הכרסום במעמד לומדי התורה בישיבות ובכוללים".
3. בהגדרה של שנת גיוס יהיה כתוב "לעניין שנת גיוס שבה ה-1 ביולי הוא ביום שבת, תחל שנת הגיוס בא' בתמוז ולעניין שנה שבה ה-30 ביוני הוא יום שבת תסתיים שנת הגיוס בכ"ט בסיוון".
4. לשנות את ההגדרה של "ישיבה" בחוק מ"ישיבה או כולל שמתקיימים בהם לימודים תורניים, והכלולים ברשימה שגיבש לעניין זה שר הביטחון" ל"ישיבה או כולל שהתורה היא האומנות היחידה של תלמידיה ואשר בגינה הם זכאים לדחייה משירות צבאי, כל עוד הם מתנהגים כך והכלולים ברשימה שגיבש לעניין זה שר הביטחון בהתחשב בהמלצת ועד הישיבות הגבוהות בארץ ישראל". 
5. ש"תקופת ההסתגלות" (משך הזמן שמרגע אישור החוק ועד לשנת 2017) תימשך עד ש"הכנסת תסגל שמדובר במדינה יהודית, ואשר מאפשרת ליהודי שומר תורה ומצוות ללמוד תורה, כל עוד וזו אמונות היחידה וכל עוד לא תבוא הכנסת להכרה זו, לא נזוז אף שעל".
6. ש"תקופת ההסתגלות" תימשך עד ש"בית המשפט העליון יסתגל למציאות שלחברי הכנסת החרדים והדתיים תהיה זכות עמידה לקבוע ולחוקק חוקים".
7. ש"תקופת ההסתגלות" תימשך עד ש"הכנסת, על כל חלקיה יסתגלו להבין שהציבור החרדי לא מחפש להסתגל לאורח חיים שאינו מותאם להלכה".
8. ש"תקופת ההסתגלות" תימשך "כל עוד כוחות נאט"ו יהיו בבקעת הירדן".

בנוסף, חברי הכנסת אריאל אטיאס מסיעת "ש"ס" ומשה גפני מסיעת "יהדות התורה" דרשו לדחות את ההצבעה שהייתה אמורה להיערך היום, לגבי גיל הפטור הסופי, עד אשר הם יפגשו עם שר הכלכלה, נפתלי בנט לדון בעניין בדלתיים סגורות. לאחר וויכוח ארוך בקשתם נענתה בחיוב.

עולה השאלה האם יש אמת בטענות או שאולי מדובר בהסתייגויות של ממש. יש לחכות ולראות מה יהיה בהמשך הדיונים, ומה יעלה בגורל ההצבעה בנושא סעיף הפטור, אותה דחו עד אשר יפגשו חברי הכנסת החרדים עם שר הכלכלה. 

לידיעה בנושא באתר "כיכר השבת" לחץ/י כאן