וועדת חוקה, חוק ומשפט: דיון בהצעת החוק המבקשת לשריין מקומות לנשים בוועדה למינוי דיינים

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את שתי הצעות החוק שהוגשו המבקשות לשריין מקומות לנשים בוועדה למינוי דיינים.
בדיון המדובר, חברי הכנסת ממשיכים לדון בה ועולים חילוקי דעות בנוגע למטרות ההצעה.

קראו את עיקרי הדברים [פרוטוקול לא רשמי] מישיבת הוועדה הבוקר [13/05/13]

ח"כ משה גפני: "דווקא קריאות הביניים אומרות את האמת. לא מתכוונים לנשים בוועדה למינוי דיינים. מתכוונים למשהו אחר לגמרי. יהדות התורה תמכה בכל הצעות החוק שתמכו בהעדפה המתקנת לנשים. כאן הכוונה משהו אחר. רוצים לשנות את כל המערכת הזאת. נאמר כמה פעמים שאנחנו מחכים שיהיו רבניות ושיהיה דייניות. המציאות היא שפשוט רוצים לשנות את ההלכה ולמצוא חן בעיני החילונים. הכוונה לא להכניס נשים, ח"כ שולי מועלם, שלא יהיה לך טעות. את מתחילה את ההדרדרות של המדינה הזאת כמדינה יהודית."

חברי וחברות כנסת נוכחים:

חברי הוועדה:

דודו רותם – יו"ר הוועדה
משה גפני, אורי מקלב, מרב מיכאלי, אלעזר שטרן, קארין אלהרר, שולי מועלם, עדי קול.

שאינם חברי וועדה:

עליזה לביא, זהבה גלאון

ח"כ מרב מיכאלי: גם אנחנו חילונים וחילוניות כפופים למרותה של הרבנות. ההשוואה לבית המשפט לא נכונה. בבית המשפט יש גם שופטות. בבתי הדין לעת עתה אין דיינות.

יו"ר הוועדה דודו רותם: לא לעת עתה, כך זה יהיה לנצח נצחים. יהיו רק דיינים.

ח"כ משה גפני: אתם רוצים להרוס את היהדות!

ח"כ שולי מועלם: אתה פשוט מופתע מזה שיושבות פה גם נשים שיודעות לצטט את הרב עוזיאל. נשים דתיות שתומכות בהצעת החוק הזו.

ח"כ זהבה גלאון: אני מתנצלת על האיחור אבל אני חייבת לשאול שאלת תם. יש מחלוקת? למה זה לא הגיוני שיהיו ארבע נשים בוועדה למינוי דיינים? הרעיון הוא לאחד את שני החוקים שעל הפרק. ההצעה של חברות הכנסת מועלם ולביא שיהיו ארבע נשים. אם הצעת החוק שלי עלולה למזער את התהליך ולהפחית את כמות הנשים בוועדה אני אמשוך את הצעת החוק שלי. שלא ישתמשו בחוק שלי כדי להפחית את הנשים בוועדה.
הכנסת לא רוצה לשים אישה כדי שתהיה קישוט ועלה תאנה. הרעיון בהגשת הבג"צ היה לאפשר השתתפות אפקטיבית של נשים בוועדה.
לא יעלה על הדעת שיש הצעת חוק העלולה להשפיע על מחצית מאזרחיות המדינה, ופתאום יש שאלות. הכנסת חוקקה עשרות חוקים! מי שמצביע נגד הצעת החוק הזו הוא מצביע בעד הדרת נשים.

ח"כ משה גפני: לפי הקצב הזה בעתיד לא יתנו לי לדבר. אני לוקח בחשבון את מה שמתרחש במדינה. אני הייתי חבר מספר קדנציות בוועדה למינוי דיינים ותמיד ישבה בה אישה. בוועדה למינוי שופטים אתם לא מטפלים.

ח"כ שולי מועלם: ח"כ אורית סטרוק תגיש הצעת חוק בנוגע לוועדה למינוי שופטים. הנה הרב גפני, מלאכתם של צדיקים נעשת על ידי אחרים.

ח"כ משה גפני: בכל הקדנציות שאני הייתי היתה אישה אחת בוועדה. שלבני היתה שרה היו גם שתיים. אין מציאות כזאת של עמדה נשית בוועדה למינוי דיינים. היו השקפות עולם חרדיות, השקפות עולם ציוניות דתית, לא היה עניין נשי. לא יהיו חילוקי דעות גם אם יהיו עשר נשים בוועדה. השקפת העולם הנשית והגברית לא רלוונטית בכלל.
למה עושים את זה דווקא בוועדה למינוי דיינים ולא בוועדה למינוי שופטים?

ח"כ אלעזר שטרן: אני אגיד לך למה, כי שם הנשים נפגעות הכי הרבה.

ח"כ דוד רותם: איפה הן נפגעות?

ח"כ זהבה גלאון: בבתי הדין הרבניים!

ח"כ דוד רותם: לא נכון!

ח"כ זהבה גלאון: נו באמת.

ח"כ משה גפני: דווקא קריאות הביניים אומרות את האמת. לא מתכוונים לנשים בוועדה למינוי דיינים. מתכוונים למשהו אחר לגמרי. יהדות התורה תמכה בכל הצעות החוק שתמכו בהעדפה המתקנת לנשים. כאן הכוונה משהו אחר. רוצים לשנות את כל המערכת הזאת. נאמר כמה פעמים שאנחנו מחכים שיהיו רבניות ושיהיה דייניות. המציאות היא שפשוט רוצים לשנות את ההלכה ולמצוא חן בעיני החילונים. הכוונה לא להכניס נשים, ח"כ שולי מועלם, שלא יהיה לך טעות. את מתחילה את ההדרדרות של המדינה הזאת כמדינה יהודית.

ח"כ שולי מועלם: גפני, למשפט הזה אין מקום בדיבור ביננו. אני שמחה להתחיל את השינוי הטוב. זה שתגיד את זה שוב ושוב וזה לא יהיה אמת.

ח"כ עליזה לביא: זה לא צריך להגיע לרמה הפרסונאלית.

משה גפני: זה לא יעזור לאף אחד. אני אומר את האמת. אני רוצה שזה ירשם בפרוטוקול. מכאן מתחילה ההדרדרות של מדינת ישראל כמדינה יהודית. הוריה של שולי מועלם אם היו חיים היום היו קורעים קריעה על המהלך הזה.
אני מחכה לחוק הזה שתנסו להעביר שלחרדים אסור לדבר בממשלה.

-קריאות-

ח"כ משה גפני: אני חוזר ואומר זו תחילת ההדרדרות של מדינת ישראל כמדינה יהודית. אם הרבנים של הציונות הדתית, מנוחתם עדן, היו חיים היום היו קורעים קריעה.

ח"כ אלעזר שטרן: גפני יצא, אבל דווקא התבטאויות כמו של גפני הן אלה שמדרדרות את היהדות. אי אפשר להתעלם מהוועדה למינוי שופטים ואני בעד שינוי גם שם. אבל הבעיה האמיתית במקרה של הרבנות והדיינים היא של נשים עגונות ומסורבות גט.

ח"כ עדי קול: כחילונית שנכנסה לבית כנסת בגיל 27 בפעם הראשונה ועוד בניו-יורק, אני חושבת שגפני ושכמותו הם אלו שמדרדרים את היהדות ולא הצעת החוק הזה שבאה לקרב.

ח"כ קארין אלהרר: גפני פוחד מהצעד הבא. אבל קודם בואו נדבר על השינוי הקטן הזה שגפני לא רואה בו חשיבות רבה. אך אני חושבת שהוא יועיל לכל הצדדים.

ח"כ אורי מקלב: אנחנו לא נגד הנשים ונגד המינוי וכו'. אנחנו נגד הדרך. יש ארגונים שמה שעומד כנגד עיניהם זה כרסום במעמד בית הדין. למה הכנסת לא שלחה אישה? למה עורכי הדין לא שלחו אישה?

ח"כ שולי מועלם: שאני אגיד לך למה? כל הדילים שנעשו אחרי הגב! אתה מפספס את העניין.

חברי וחברות הכנסת החברים בוועדה הצביעו על מיזוג שתי ההצעות והמשך טיפול ודיון בהן לקראת קריאות נוספות ולקראת ההליך המקובל.
על-מנת לעיין בנתוני ההצבעה לחצו כאן.

שינוי גודל גופנים