וועדת הפנים קיימה דיון בנושא נשות הכותל במסגרתו ביקרו חברי הוועדה בכותל. ח"כ רגב: צריך להכשיר מקום שבו תהיה תפילה מעורבת, שכל אחד יוכל להתפלל על פי מנהגו

במסגרת דיון משותף על נשות הכותל של וועדת הפנים והוועדה לקידום מעמד האישה, התקיים השבוע ביקור של חברי הוועדות בכותל במהלך תפילות ראש חודש של נשות הכותל.

עשרות "נשות כותל" הגיעו לתפילה בכותל המערבי, לאחר שבית המשפט התיר להן לקיים את מנהגן במקום ולהתפלל בטלית. מולן התייצבו אלפי מתפללות חרדיות, שנענו לקריאת הרב עובדיה יוסף ואחרים, במטרה לקיים תפילה המונית ברחבת הכותל ולהאפיל על המניין השוויוני החודשי של נשות הכותל, יחד איתן הגיעו לכותל גם אלפי צעירים חרדי אשר יידו אבנים לכיוון המתפללות.

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) : "אם יסתבר שהייתה התעמרות מיותרת בנשות הכותל, יש לטפל בכך באופן מידי. חלילה שראש החודש הבא, בעוד 10 ימים יהיה עדיין באי ודאות. יש החלטה חדשה של בית המשפט, ועל היועץ המשפטי לממשלה להיענות לפנייתי ולספק חוות דעת עדכנית וברורה עוד לפני ראש חודש. לא נאפשר פגיעה בזכויותיהן של נשים ונדאג שכל אחד ואחת יוכל להגיע ולהתפלל ברחבת הכותל על פי דרכו ואמונתו. ברחבת הכותל היום קיימת מציאות מעוותת. הסדרה מחודשת של הכותל המערבי הוא נושא שאני מטפלת בו זמן רב לפני שנבחרתי לכנסת ואמשיך לטפל בו בכל הכלים העומדים לרשותי.  לעזרת הנשים מוקצה רק רבע מהמקום המוקצה לגברים ויש שם מחיצה שמעולם לא הייתה כל כך גבוהה. זו פגיעה מתמשכת. פניתי לרב הכותל כבר לפני מספר חודשים, ואני שמחה לשמוע כי הוא פועל להזזת המחיצה".

יו"ר ועדת הפנים ואיכות הסביבה ח"כ מירי רגב (הליכוד): "באתי לפה כדי לעקוב מקרוב אחרי מה שקורה כאן, כפי שציפיתי וכפי שעלה בדיונים המקום רוחש. התפקיד שלנו זה למצוא פתרון ופשרה – כפי שהחרדים והמסורתיים רוצים להתפלל פה בנפרד בכותל, כך גם נשות הכותל רוצות להתפלל כמנהגן. כדי למנוע מחזות כאלה בראש החודש הבא צריך להכשיר מקום שבו תהיה תפילה מעורבת, שכל אחד יוכל להתפלל על פי מנהגו".

ח"כ שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי): "הבוקר חוויתי אותה חוויה – לא נתנו לי לעבור עם סידור ובדקו אם שפתי נעות. כשמדברים על זכותה של כל אישה להתפלל בכותל אני רוצה לעורר את הרצון האמיתי של זכות כל יהודי להתפלל בהר הבית. אני שמחה על כל אחת שמחליטה מבחירה לקבל על עצמה חלק בעולם היהודי. לכל אחד זכות לעבוד את ה' בדרכו. אני מאד תומכת במתווה שרנסקי".

ח"כ משה גפני (יהדות התורה): "אין מספיק מחלוקות? אתם רוצים להעלות הכל באש?. אם לא אנחנו, הציבור החרדי, בכלל לא היה כותל. היו אנשים שאמרו שאלה סתם אבנים. אני מציע שיעלו להר הבית. לא יחזרו משם. הערבים לא ינהגו בהן כמונו. אלפי שנים באו אנשים לכותל, רובם המוחלט כאלה שבית הכנסת עבורם זה תפילה שלוש פעמים ביום. כשההגנה רצתה בזמן המנדט הבריטי להראות בעלות על הכותל, היא הציבה שם מחיצה.. יכולים להתנהג באחריות או בפופוליזם. כשאני רואה אישה מניחה תפילין בכותל זה פוצע לי את הלב. מאות אלפי גברים ונשים רואים בזה חילול הקודש. אני מבקש בתחינה – בואו להתפלל ולא לעשות פרובוקציות. תעשו את זה בבית הכנסת ולא במקום שנמצאים כל כך הרבה אנשים".

ח"כ מירב מיכאלי (העבודה): "נשים היום עומדות על זכותן. גברים חרדים שקובעים בשביל הנשים של כל השאר, זה הולך ונעלם. אתה הולך ומאבד את הכוח. תתחילו להתרגל. ברוכים הבאים לעולם חדש וטוב".

ח"כ מיכל רוזין (מרצ): "בחרתי להתחתן בחתונה אורתודוקסית ולחגוג לבני בר מצווה רפורמית. זכותי להחליט מתי להתפלל ומתי לא. זה מקרב ולא מרחיק. השופטת בבלי השוותה את הטענה שנשות הכותל עושות פרובוקציה להאשמת הנאנסת באונס. בית המשפט המחוזי שב וחיזק את זה שהכל ענין פוליטי. יש לחץ פוליטי על המשטרה לעצור את נשות הכותל".

ח"כ משה פייגלין (הליכוד): "כמי שנעצר בעצמו בעוון תפילה לא הרחק משם, אני תומך בסיכום של ח"כ תמר זנדברג להפסיק לעצור את נשות הכותל. אין לי שום בעיה עם תפילת נשים בכותל עם או בלי טליתות, כי הכותל הוא לא בית כנסת אלא אתר מורשת לאומית. צריך לאפשר להתפלל כאוות נפשן. בבית הכנסת האורתודוקסי שלי – לא, אבל הכותל אינו בית כנסת. הוויכוח אינו הלכתי. מותר לפי ההלכה לאישה להתפלל עם טלית. אלא זהו ויכוח הגמוניאלי. הן מנסות לייצר הגמוניה חדשה. כדאי שנבין זאת".