וועדת העלייה, הקליטה והתפוצות התכנסה לדון בנושא בחינה הכרת הרבנות הראשית לישראל ברבני חו"ל. ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני): " הקיצוניות הזו ושנאת החינם שחשים יהודים כלפי יהודים אחרים

אתמול, שני 28.05.2018 התכנסה וועדת העלייה, הקליטה והתפוצות בראשות ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד) לדון בנושא בחינת הכרת הרבנות הראשית לישראל התכנסה רק פעם אחת, והקרע עם יהדות התפוצות הולך ומעמיק, ביוזמתו של ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד).

מנכ״ל הרבנות הראשית לישראל משה דגן אמר במהלך הוועדה בדבר הקריטריונים להכרה ברבני חו"ל כי הקריטריונים מוכנים והועברו לעיונם של כמה ארגונים רבניים בחו״ל. עם זאת, מנכ"ל הרבנות  סירב לחשוף את התבחינים עד לאישורם במועצת הרבנות הראשית לישראל.

כזכור, בתאריך 19.02.2018 התכנסה ועדת העלייה, הקליטה והתפוצות, וקיימה על פי הצעתו של ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) דיון מהיר בנושא "הוועדה לבחינת הכרת הרבנות הראשית לישראל ברבני חו"ל התכנסה רק פעם אחת והקרע עם יהדות התפוצות הולך ומעמיק". מסקנות הוועדה היו כי לאחר קבלת התייחסותם של ארגוני הרבנים בעולם בחו"ל אל הקריטריונים שנקבעו, הם ידונו ויאושרו במועצת הרבנות.

ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) :"אין יהדות אחת. היהדות של סאטמר היא לא היהדות שלי. אנשים לוקחים את הזכות לבנות חומות במקום לבנות בתים. אנחנו צריכים לחזק את אותם רבנים ולא לשים מעל הראש שלהם ושל האנשים שהם גיירו סימן שאלה. כל יום שעובר המצב הנוכחי מרחיק אנשים מהיהדות וגורם להתבוללות לא רק בתפוצות אלא גם במדינת ישראל".  יותר מפעם הסתבר לנו שהרבנות הראשית לישראל לא מכירה בסמכותם של רבנים מוכרים וידועים בתפוצות לספק שירותי דת לקהילותיהם, נישואין, גירושים וגיורים. מקרה מוכר לכולנו הוא המקרה של איוונקה טראמפ, שהתגיירה אצל הרב לוקשטיין, רב קהילה אורתודוכסית מכובדת וידועה. מזל שאבא שלה נבחר לנשיא ארצות הברית, דבר שכמובן סייע להכיר בגיור שלה. לאור הלחץ על הרבנות והעדר קנה מידה ברור- במי הרבנות בישראל מכירה ובמי לא, הרבנות הבטיחה שתפרסם תבחינים שקופים לכולם. ראינו אותם ונחרדנו. הם באמת מתכוונים שכל רב קהילה מכובד, בא בימים, יסע להיבחן על ידי פקיד ממונה ברבנות הראשית לישראל. אם זה לא היה עצוב זה היה מצחיק.  לא רק שהרבנות תרמה רבות לקרע עם יהדות התפוצות, עכשיו היא גם רוצה להעמיק את אותו הקרע. נמשיך להיאבק כדי שדרכה המפלגת לא תצלח".

ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) : שוב פעם מתכנסים והנושא לא נפתר ואנחנו רק הולכים ומתרחקים מהפתרון. בית המקדש נחרב בגלל שנאת חינם ולא בגלל דברים אחרים. הדיון הזה מחזיר אותי למצוקה עצומה של ניתוק ושבר גדול בעם היהודי. במקום לשאוף לאחדות, דוחקים יהודים החוצה. אנחנו פסיפס קהילות קהילות וזרמים שונים. יהודי זה יהודי והוא מספיק יהודי כדי למות בגולה. הקיצוניות הזו ושנאת החינם שחשים יהודים כלפי יהודים אחרים היא זאת שתפיל אותנו. מדינת ישראל היא מדינה של כל היהודים עלי אדמות וגם כל אלה שכלולים בחוק השבות. בואו נחשבו איך לא להדיר אלא להכיל.

ח"כ רחל עזריה (כולנו): "אתם (הרבנות) לא נותנים תבחינים ולא נותנים לנו תשובות. תפסיקו לפסול רבנים.

ח"כ לשעבר רותי קלדרון: "מאז חורבן הבית ויציאת היהודים לקהילות, הקהילה נותנת את הסמכות לרב שלה. שאנחנו בתור מדינה ריבונית נזיק לכבוד של קהילה לרב שלה זה חילול ה בעייני זאת טעות ונזק נוראי. אני חושבת שהרבנות הראשית צריכה להצניע לכת ולתת כבוד לרב בכל מקום בעולם שהקהילה שלו איננה פונה אליו. אם נקלקל את התבנית הזאת נהרוס את הקהילות כולן. לכל קהילה יש דרכים של גיור בה וחתונה בה".

ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) :"רוב הארגונים ויוזמי הדיון מנהלים פה דה לגיטימציה לרבנות הראשית. אני מחזק את ידם של הרבנות הראשית וקורא לכם לעמוד על המשמר ולא להרפות את ידכם. הרבנות הראשית היא לא רובוט ולא מתכנתים אותה. בירורי יהדות זה מקצוע מאוד מסובך שדורש הרבה ניסיון וידע".

ח"כ ינון אזולאי (ש"ס): "תפקידה של הרבנות להיות שומר הסף על היהדות לאדם אחר שרוצה להיכנס ולהיות יהודי. לכן מי שקובע את התבחינים הם רבנים מוכרים. כן ליהדות יש מונופול ואין עוד יהדות בעם היהודי. אני בעד יהדות התפוצות, יש שם אנשים טובים אבל יש גם זרמים שיש בעיה בגיורים שלהם", הקהילה הרפורמית לא מחשבת לעם ישראל".

מנכל הרבנות הראשית משה דגן:  "העברנו את התבחינים לתפוצות ואני רוצה להתייחס לתגובות שקיבלנו והיו יותר מחמירות מהתבחינים שהצבנו. יש פה תבחינים מגובשים וסגורים, אבל תכנית עדין לא אושרה בוועדה כי היא עדין לא התכנסה. על בסיס התבחינים יש לנו רשימות של בתי דין שמוכרים לנו".

 

יו"ר הוועדה ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד) :"נקים פורום מצומצם בו שלל הזרמים ביהדות יהיו מיוצגים ונקשיב לתבחינים שהרבנות הראשית הציבה. בהתאם לכך נעלה את הדרישות שלנו והתיקונים שלנו לפני שזה יעלה לוועדה של הרבנות הראשית".