וועדת העבודה, הרווחה והבריאות קיימה דיון בנושא הדחיפות שבהעלאת יהודי אתיופיה. ח"כ אברהם נגוסה: "שר הפנים אריה דרעי צריך להוביל את הנושא וללכת בדרכו של המר"ן".

היום, רביעי 13.06.2018 התקיים בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות בראשות ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) דיון בנושא הדחיפות בהעלאתם של יהודי אתיופיה. בשבוע הבא אמורה הממשלה להתכנס ולדון על המשך העלאתם של יהודי אתיופיה.

נכון לשנת 2018, עדיין ישנן אלפי משפחות יהודיות בישראל המחכות ליום בו יוכלו להתאחד עם קרוביהן אשר רובם מדרגה ראשונה, הממתינים בקהילות היהודיות באתיופיה כבר עשרות שנים. משפחות אלו, הופרדו כאשר חלקן עלו ארצה עם הבטחה ששאר בני המשפחה יעלו בקרוב, אך ההבטחה לא מומשה וכיום ישנם הורים שחיים בנפרד מילדיהם, ילדים אשר חיים ללא הוריהם, ואחים ואחיות שלא נפגשו אלה עם אלה במשך שנים רבות.
 

יו"ר הוועדה ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) : "אני שמח שהשדולה למען יהודי אתיופיה מתכנסת היום במתכונת מיוחדת מכיוון שהממשלה אמורה לדון בשבוע הבא על המשך העלאתם של יהודי אתיופיה ואני חושב שהסיכום של דברי הועדה יגרמו לממשלה לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר בנושא הזה. היום אם מישהו מפריז ירצה לעלות לארץ לא יגידו לו לא לעלות כי אין תקציב או כי הסתיימה המכסה. תפסיקו לספור את יהודי אתיופיה ולהגביל אותם במכסות".

ח"כ אברהם נגוסה (הליכוד) : "אחינו בגונדר ובאדיס ממתינים מזה שנים רב בתנאים לא תנאים על מנת להגיע לישראל ולהתאחד עם בני משפחתם. מאז המשלחת של חברי הכנסת באתיופיה עלו 1400 אחינו. למרות זאת, אחינו ממשיכים לסבול שם על אף החלטת הממשלה שהתקבלה בשנת 2105. מה שיפתור את הבעיה זה ביצוע החלטת הממשלה 716 משנת 2015 ולהביא אותם בהקדם האפשרי. זה מה שאנחנו דורשים ממשלת ישראל. חשוב לציין שהיום הנושא נמצא בדיון ויהיה בדיון בוועדת שרים בראשות ראש הממשלה אבל המפתח בעניין זה הוא שר הפנים. זה לא בעיה של תקציב ואריה דרעי שר הפנים שהוא ממונה מטעם ממשלת ישראל בעניין אשרות כניסה ואישור עלייה למדינת ישראל, הוא צריך להוביל את הנושא וללכת בדרכו של המר"ן , הרב עובדיה יוסף. לא יתכן שאריה דרעי עוצר את העלייה מאתיופיה ומדצמבר 2017 לא עלה אף אחד מאתיופיה".

ח"כ חיליק בר (המחנה הציוני) : "הפרשה הזו של 8000 הנוספים שנמצאים עדין ומחכים בגונדר ובאדיס, אנחנו נסתכל עליה אח"כ והיא תיזכר בתור אחת הפרשניות הגזענית ביותר בתולדות ההיסטוריה של מדינת ישראל. המדינה לא יודעת לזהות איזה מס של ממתינים נשארו באתיופיה למרות שהם רשומים במשרד הפנים. נניח שיש ספק לגבי יהדותם של חלק מהאנשים, למרות שבפרקטיקה הם יותר דתיים מדאר האזרחים פה. אני שמח שעלו למעלה ממיליון יהודים מרוסיה, אשר לא הייתה בדיקה לגבי יהדותם כמו שיש לגבי אותם 8000 ממתינים בגונדר ובאדיס. ולמה? מה ההבדל בין אלה מאתיופיה לאלה שמרוסיה? התשובה ברורה לכולם".

ח"כ רויטל סוויד (המחנה הציוני) : "שוב אנחנו נפגשים, שנה אחרי שנה וכל פעם מתווספים אלינו עוד אנשים למאבק הכ"כ חשוב הזה. אני לא מצליחה להבין איך יכול להיות ממשלה במדינת ישראל שלא מאפשרת לאותם אנשים לעלות לארץ? משרתים פה חיילים בצה"ל שבני המשפחה שלהם עדין נמצאת באתיופיה ומחכה לעלות. יש פה סוגיה שנגועה בגזענות. אנחנו לא נרפה מהמאבק הזה, והקול שלנו צריך להיות חד וחלק, כמו שמעלים יהודים מכל העולם לא יכול להיות שחייל ישרת פה בארץ וסבתא שלו עדין באתיופיה. איפה נשמע האבסורד הזה? זה אטימות המערכת והבירוקרטיה ואנחנו חייבים לשים לזה סוף".

ח"כ נורית קורן (הליכוד) : "לא ייתכן שמדינת ישראל לא עושה הכל כדי לקצר את הסבל של הממתינים לעלייה באתיופיה".

ח"כ פנינה תמנו (יש עתיד) : "אני לא חושבת שיש סוגיה שתשתווה בסדר היום של הכנסת לסוגיה הזאת שדנה בדיני נפשות. השאלה היא כבר לא לשאול מיהו יהודי כי בעצם מי שיצר את הבעיה של מי רשאי לעלות והאם ישנם בכלל את אותם הקריטריונים ולא נוהגים ללא משוא פנים וגזענות זה מדינת ישראל. גם אני חרדה לצביונה של מדינת ישראל ויהדותה אבל כעת שאנחנו נמצאים כבר עם רשימות, אנחנו לא יכולים להגיד שבשם העובדה שישראל היא מדינה יהודית אנחנו לא נתמוך באיחוד משפחות. אנחנו צריכים לבוא ולבקש החלטת ממשלה אבל לא אחת כזו שתאשר מכסה מסוימת שמתרחשת רק בהעלאת יהודי אתיופיה אלא, שבתוך שנה אחת אנחנו מעלים את כולם".