וועדת הכספים הודיעה כי בוטל הקיצוץ המתוכנן בתקציב הישיבות לשנה הנוכחית, בעוד שמשרד האוצר מכחיש

יו"ר וועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי, מסיעת "הבית היהודי" כתב אמש (23.1.14) בעמוד הפייסבוק שלו כי הושגה הסכמה סופית עם נציגי משרד האוצר לבטל את הקיצוץ בתקציב הישיבות.
הצהרה זו גררה תגובות רבות, כאשר במוקד משרד האוצר אשר הכחיש בתוקף.
כמו כן, פורסמו ידיעות רבות אשר הציגו נתונים שונים.
מהי אם כן האמת?
מכון "על משמר הכנסת" ניסה לעשות סדר. 

יו"ר וועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי, מסיעת "הבית היהודי" כתב אמש (23.1.14) בעמוד הפייסבוק שלו את הדברים הבאים:

"לאחר מאבק ממושך:
בוטל הקיצוץ המתוכנן בתקציב עולם הישיבות לשנת 2014
ח"כ ניסן סלומינסקי: "נמשיך לדאוג לעולם התורה בכללותו"    
נציגי הבית היהודי בראשות יו"ר ועדת הכספים ניסן סלומינסקי, שר הכלכלה נפתלי בנט וח"כ איילת שקד סיכמו אמש סופית, עם נציגי משרד האוצר, כי גובה התמיכה בתלמיד ישיבה בשנת 2014 יישאר ללא שינוי, ויהיה זהה לזה של שנת 2013, זאת על אף שבתקציב הישיבות המקורי שאושר בכנסת, תוכנן קיצוץ של כ-30 אחוז. השינוי צפוי להיכנס לתוקף כבר השבוע. 
בתקציב המקורי, אשר אושר בממשלה במאי 2013, תוכנן קיצוץ חד של כ-260 מיליון ₪ בתקציב עולם הישיבות לשנת 2013 וקיצוץ נוסף של כ-230 מיליון ₪ לשנת 2014. אולם לאחר מרתון שיחות, שנמשך מספר שבועות, הצליחו נציגי הבית היהודי ונציגי האוצר להגיע להבנות לגבי תקצוב הישיבות בכל המגזרים (ישיבות ההסדר, הישיבות הגבוהות הציוניות והישיבות החרדיות) וכבר השבוע יעבור הסכום שהיה מיועד לקיצוץ, בחזרה לתקציב הישיבות, על מנת לשמר את גובה התמיכה לתלמיד. עתה, הוא יהיה זהה לזה שהיה בסוף שנת 2013.
ח"כ ניסן סלומינסקי יו"ר ועדת הכספים ("הבית היהודי"): "אני מברך את נציגי האוצר על ההבנה וההקשבה, ומודה לחברי לסיעה, השר נפתלי בנט ו ח"כ איילת שקד, על המאמץ הרב שהשקיעו בקידום המאבק. אנו נמשיך לדאוג לעולם התורה בכללותו, על מנת לשמור על אופייה היהודי של מדינת ישראל ולקיים את ערכי הבית היהודי".

משרד האוצר מיהר להשיב, וטען כי סלומינסקי "זורה חול בעיני הציבור. ככל שתינתנה התוספות, יעמוד התקציב בפועל על כ-50% פחות משנת 2012. ובכל מקרה ככל שיינתנו תוספות, הן ייעודו רק לישיבות מגייסות. תקציב הישיבות הכולל קוצץ בשנת 2014 במאות מיליוני שקלים בהשוואה לתקציב 2012. בשנת 2012 תקציב הישיבות עמד בפועל על מעל מיליארד שקלים בעוד שבשנת 2014 הוא צפוי לעמוד על כמחצית, קיצוץ בפועל של כ-50%. לצד זאת, הוחלט לתקן את מבחני התמיכה בישיבות המגייסות, כך שסכום שמקבל תלמיד שמתגייס זהה לסכום שקיבל ב-2012. תיקון זה בנוגע לישיבות המגייסות נועד לבטא את מדיניות הממשלה לעודד גיוס לצה"ל בקרב תלמידי ישיבות. הקיצוץ בפועל בישיבות שאינן מגייסות נותר על כ-50%".

כמו כן, אתרי חדשות רבים פרסמו ידיעות בנושא כאשר בחלק מהמקרים, בין ידיעה לידיעה, ניתן להבחין בטענות שונות, נתונים שונים ולפעמים פשוט דרך שונה להציג את אותם מספרים.
באתר "כיכר השבת", למשל, נכתב כי "ב-2012, תקציב התמיכה בתלמידי הישיבות עמד על קרוב למיליארד שקל. אולם בתקציב הדו-שנתי הנוכחי נעשה בו קיצוץ חד. ב-2013 ירד התקציב ל-650 מיליון שקל. מאוחר יותר, הוא קיבל תוספת של כ-130 מיליון שקל והסתכם בכ-780 מיליון שקל. השינוי האחרון הצפוי בתקציב יעמיד אותו על 450 מיליון, פחות 200 מיליון שקל מהשנה שעברה, אך אמור לעלות ל-580 מיליון שקל עם תוספת הסכום שכמעט קוצץ, כ-130 מיליון שקל".

באתר "בחדרי חרדים" נכתב כי "בוטל הקיצוץ המתוכנן בתקציב הישיבות ל-2014 שאושר כבר בכנסת במסגרת התקציב הדו שנתי. המשמעות: למרות שהתקציב הכולל יהיה נמוך יותר מהשנה שעברה, זאת עקב בפיחות הצפוי במספר תלמידי הישיבות, התקציב פר תלמיד יוותר על כנו".

באתר "הארץ" נכתב כי "בתקציב, שאושר בממשלה בחודש מאי האחרון, נכלל קיצוץ של 260 מיליון שקלים בתקציב הישיבות החרדיות והדתיות־ציוניות לשנת 2013, וקיצוץ של 227 מיליון שקלים ב–2014. לפני כמה חודשים סיכמו המפלגות על הקטנת הקיצוץ בשנה הנוכחית בחצי, וכעת מתברר שבימים האחרונים סוכם על ביטול הקיצוץ שתוכנן ל־2014". 

בנוסף, מבדיקת ספר התקציב שערך האתר "The Marker" לפני מספר חודשים, עולה כי תקציב הישיבות בשנת 2013 עמד על 909 מיליון שקל, כאשר נקבע שבמהלך השנה הוא יקוצץ ב-40%, כלומר ב-260 מיליון שקל, ויגיע ל649 מיליון שקל. כמו כן, נכתב כי בשנת 2014 מוצע לבצע קיצוץ נוסף של 227 מיליון שקל כך שהתקציב השנתי יפחת ל-422 מיליון שקל. 

ריבוי הטענות והידיעות יוצר מצב מבלבל מאד וקשה לדעת מה נכון. עם זאת, לאחר בחינה קפדנית, ניתן לקבוע את הדברים הבאים:
בהסכם התקציבי הדו שנתי שנחתם במאי 2013 נקבע תקציב הישיבות, כאשר תוכנן קיצוץ ראשוני במהלך השנה והוצע לעשות קיצוץ נוסף בשנת 2014. המספרים המדויקים אמנם לא ידועים, אבל סדרי הגודל כן (בכל הידיעות הנתונים נמצאים בטווח מסוים). הקיצוץ הראשוני בוצע, והשני בוטל או בוצע חלקית. בכל מקרה, יש אמת בדברי משרד האוצר שטען כי תקציב הישיבות בשנת 2014 יהיה קטן משמעותית מזה שבשנת 2012, גם אם לא בטוח שהמספרים מדויקים. מעבר לקיצוץ המדובר, עולה מחלק מהידיעות שבכל מקרה תקציב 2014 יהיה קטן מאשר ב-2013, מסיבות של ירידה במספר תלמידי הישיבות. 
בנוסף, חשוב לזכור כי מאחורי כל זה ישנו עולם פוליטי סבוך ומורכב, שבמסגרתו נערכים דיונים רבים ומתבצעות פשרות. חשוב לבחון את המציאות כפי שהיא, מעבר לאופן הצגת הדברים. 

להלן תגובות נוספות:
זהבה גלאון (מרצ): "בדיוק לפני חודש נחשף בפעם הראשונה שלפיד ובנט סיכמו שהקיצוץ שלפיד הבטיח בגובה 230 מיליון ש"ח בתקציב הישיבות ייזרק לפח. באותו יום לפיד שלח למיקרופונים את יו"ר הסיעה שלו, עופר שלח, כדי להכחיש ולומר שמבחינת יש עתיד ביטול הקיצוץ בתקציב הישיבות הוא "ביצה שלא נולדה". אז הנה, כצפוי, היום נודע שהקיצוץ לישיבות בתקציב 2014 בוטל סופית, והביצה של יש עתיד לא רק שנולדה, אלא שהיא מרוחה לכולנו על הפרצוף.
איפה לפיד עכשיו, אחרי שהתקפל שוב בפעם המי-יודע-כמה בפני הדרישות של הבית היהודי? איפה דיבורי הרהב של שר האוצר, שבנאום הראשון שלו בכנסת אמר לחרדים "הגירעון הזה רשום על שמכם, אני רק צריך לפתור את הגירעון שאתם יצרתם" ומאז עבר צד והפך באופן רשמי למאכער מס' 1 של הממסד הרבני? איפה הכסף, יאיר לפיד? בקיצוץ למתנחלים? רק השנה העברת יותר מחצי מיליארד ש"ח לחטיבה להתיישבות. בקיצוץ שהבטחת במערכת הביטחון? במקום קיצוץ קיבלנו תוספת של עוד 5 מיליארד לחור השחור הזה באדיבותך. אצל הישיבות התורניות? רק היום שפכת קרוב לרבע מיליארד ש"ח שהבטחת לקחת משם ולהשקיע בחינוך וברווחה.
אינסוף הבטחות יש לשר האוצר. מה לנו יש? היום יש לנו בעיקר עוד 230 מיליון סיבות לא להאמין לאף מילה שיוצאת לו מהפה".

אריה דרעי (ש"ס): (פונה לבנט) "למרות שעדיין נשאר קיצוץ משמעותי זה מוכיח שכשיש רצון ונכונות אז אפשר להלחם ולבטל קיצוצים, אני מקווה שגם בשאר הגזרות תמשיך לגלות אחריות ותלחם לביטולם".

לסטטוס בנושא בעמוד הפייסבוק של ניסן סלומינסקי לחץ/י כאן

לסטטוס בנושא בעמוד הפייסבוק של זהבה גלאון לחץי/ כאן

לידיעה בנושא באתר "וואלה" לחץ/י כאן

לידיעה בנושא באתר "כיכר השבת" לחץ/י כאן

לידיעה בנושא באתר "בחדרי חרדים" לחץ/י כאן

לידיעה בנושא באתר "הארץ" לחץ/י כאן

לידיעה בנושא תקציב הישיבות באתר "The Marker" לחץ/י כאן