וועדת החינוך דנה בביצוע דו"ח ועדת ביטון להעצמת מורשת יהדות המזרח. ח"כ כהן: "חובה עלינו לקבל דיווח מה התקדם ומה לא".

היום, שני 7.9. התקיים דיון בוועדת החינוך התרבות והספורט של הכנסת בראשות ח"כ רם שפע (כחול לבן), דיון מהיר בנושא סקירה על ביצוע דו"ח ועדת ביטון להעצמת מורשת יהדות המזרח וספרד במערכת החינוך.

הדיון התקיים ביוזמת חברי הכנסת מאיר כהן (יש עתיד- תל"ם), מאי גולן (הליכוד), יעקב מרגי (ש"ס) ומיכאל מלכיאלי (ש"ס).

יו"ר הועדה ח"כ רם שפע (כחול לבן) פתח את הדיון ואמר:

"ועדת ביטון הוקמה בזמנו כשנפתי בנט היה שר החינוך. היו בועדה בשני עשר חברים מחודש פברואר 2016 עד יולי 2016 והציגה מסקנות משמעותיות וניסו לייצר שינוי. אנחנו עושים עכשיו ישיבת מעקב היות ולא כל המסקנות אומצו".

ח"כ מאיר כהן (יש עתיד) מיוזמי הדיון אמר:

"אנחנו ארבע שנים אחרי מסקנות ועדת ביטון. אנחנו נמצאים בתקופה של קורונה ואני לא מצפה שזה יהיה בראש סדר העדיפויות. אני הייתי מנהל בית ספר בתקופה הזאת וח"כ מרגי היה יו"ר הועדה, חובה עלינו לקבל דיווח מה התקדם ומה לא. מעיקרי התוכנית היו שינויים מהותיים והכנסת חומרים בספרי הלימוד בכל התחומים בהיסטוריה בספרות באזרחות ובלימודי ארץ ישראל להכניס יצירות של היהדות הספרדית. גם בנוגע להשכלה גבוהה ומוסדות אקדמאים, לתמוך המחקר בתחום ולדאוג לאיזון בנציגות במל"ג. לכן אני ביקשתי את הדיון הזה עם חברי אנחנו רוצים לשמוע משר החינוך מה התקדם בנושא".

ח"כ מאי גולן (הליכוד): אמרה

"אומרים שזה לא מתבצע כרגע בגלל הקורונה שדברים מתעכבים. יש דברים שחשובים ומתבצעים מהרגע להרגע. הדבר הזה היה צריך להתקיים ממזמן בלי שום תירוץ כי הם לא תופסים במקרה הזה בטח לא באיחור כזה גדול של ערך מהותי נפשי יש לציין. אני מדברת כאן בתור מי שהייתה ילדת אינטגרציה בין אותה תרבות מזרחית  לבין התרבות שהייתה משויכת לאליטה. עצוב לי שהיום עדין לא תוקנה העוולה הזאת כלפי יהדות המזרח. אותה אליטה שאני הייתה כפויה תחת מערכת החינוך שלה שהייתי תלמדיה לא הרשתה לי לדבר על משהו שאמי סיפרה לי על פרעות הפרעוד. הסתכלו עלי בבוז ולא ידעו על מה אני מדברת. במשך השנים הרצון האישי שלי היה כמובן ללמוד על שירה של יהדות ספרד וספרות יהדות ספרד ועשיתי את זה כמעט בסתר, ובלימוד עצמי. היום למרות השינוי ורמת המודעות האקדמיה לא מקבלת תקציב ולא מדבור על טכני חובה אלא טכני רשות ותלמיד שסיים שתיים עשרה שנות לימוד לא ידע כלום על יהדות ספרד. אני פונה לשר החינוך לשריין את הסעיף התקציבי הנדרש".

ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) טען:

"אני בא ממקום של שאר חלקי הסיפור הישראלי. שהוקמה ועדת ביטון תמכנו שלא להיכנס לחרדות וחששות. רצינו להשלים את הסיפור הישראלי. אני מצפה כמו שבדוח העוני יצא דו"ח אלאלוף הוא מסמך עבודה לכל שרי הרווחה מאז ועד היום ואני אומר יש לכם מסמך אנחנו נגזלנו ולא קיבלנו את הסיפור. מה יעשו אחיי שלא באו מארצות יהדות המזרח, איך הם ישמעו את הסיפור? גזלנו את זה מהחברה הישראלית. כל השיפוטיות וחוסר האחדות בעם זה בגלל שמנעו את זה מהדורות הקודמים. אני מצפה שמהדיון הזה תצא הצהרה ממשרד החינוך וכל שנה ייקחו עוד פלח מהדו"ח עד שזה יושלם".

ח"כ יאיר גולן (מרצ):לח מהדו"ח עד שזה יושלם".

"אני רוצה לומר כמה מילים בכבודה של יהדות תימן. תוכנית החינוך בבתי הספר היסודי צריכה להמחיש את ההיסטוריה של ככל סוגי היהדות שיש בעמינו העשיר. כמו שאנחנו מציינים את יום השואה יש לציין את יום השנה ליהדות ארצות האסלאם".

יובל אוליבסטון נציג משרד החינוך מנהל  אגף מקצועות המורשת אמר:

"המשרד מייחס חשיבות רבה לנושא. הדברים שהוזכרו נוספו השני האחרונות ונמצא בתוכנית הלימודים. אנחנו גיבשנו תוכנית עבודה מערכתית בשם הסיפור השלם והיא מאורגנת בהתאם לוועדת ביטון. אנחנו רוצים לגרם לתלמידים להיחשף לתרבות של יהדות המזרח ואנחנו פועלים כד לוודא שהסיפור יהיה בלתי נפרד לסיפורה של מדינת ישראל.

ח"כ קטי שטרית (הליכוד) סיכמה את הדיון במקומו של ח"כ רם שפע ואמרה:

"לסיכום הועדה דורשת במשרד החינוך את התקציב הנדרש ליישום ועדת ביטון ויש להטמיע את מסקנות הודעה בכל מקצועות הלימוד".