וויכוח חריף בין ח"כ ד"ר עליזה לביא לסגן השר לשירותי דת אלי בן-דהן בנוגע ל"מרוץ הסמכויות"

סגן השר לשירותי דת אלי בן-דהן: "כל נושאי דת ומדינה בכנסת הזו מונחים על הכתפיים שלי בלבד. אם רוצים לקדם הצעות בנושאי דת ומדינה המסלול עובר רק דרכי אחרת זה לא יקרה. אין מה לעשות, זה לא נעים אני יודע"
הבוקר (10/12) התקיים דיון  בועדה לקידום מעמד האישה בנוגע להצעת חוק המבקשת לבטל את "מרוץ הסמכויות".
על פי המצב החוקי הקיים כיום בישראל, כאשר בני זוג יהודים מבקשים להתגרש, קיימת סמכות מקבילה הן לבית הדין הרבני והן לבית המשפט לענייני משפחה לדון בעניינים הכרוכים בגירושין [דברים נוספים מלבד לגט ההלכתי עצמו], כגון משמורת ילדים, חלוקת רכוש, מזונות וכדומה. עניינים אלה יידונו בערכאה שאליה אחד מבני הזוג הגיש ראשון את התביעה.
הדיון על הצעת החוק שהוגשה הובילה לחילופי דברים סוערים בין ח"כ ד"ר עליזה לביא, יו"ר הועדה וממקדמות החוק, לסגן השר לשירותי הדת אלי בן-כהן.

דבריו של סגן שר הדתות אלי בן-דהן:
"כל נושאי דת ומדינה בכנסת הזו מונחים על הכתפיים שלי בלבד. אם רוצים לקדם הצעות בנושאי דת ומדינה המסלול עובר רק דרכי אחרת זה לא יקרה. אין מה לעשות, זה לא נעים אני יודע. עלי לא מאיימים, אני לא אלעזר שטרן שבוכה על כל יריקה, גם עלי ירקו ולא בכיתי לאף אחד.
גל החקיקה האחרון בנושא דת ומדינה הוא פופוליסטי, ונראה כמו תכנית ריאליטי תחת השם "המירוץ לקריאה הטרומית". ח"כ לביא טוענת שאני ח"כ "נעלם", רק לביא שכחה שהמציאות בשטח היא שנפגשתי איתה וגם עם כל ח"כ שביקש, עם חלקם אף שעות ארוכות"

ח"כ עליזה לביא בתגובה:
חבל שלא ראינו את הרב בן דהן מופיע בתשדירי הבחירות של הבית היהודי ואומר את הדברים הללו. בבית היהודי העדיפו להציג לנו את בנט אורבך ושקט שהבטיחו לפעול על מנת להחזיר את היהדות לישראלים, אך בפועל הפקידו את כל נושאי דת ומדינה בידיו של הרב בן דהן, שחוסם כל ניסיון לפעול בנושא. הווטו הקודם של הבית היהודי מנע רב ראשי ציוני למדינת ישראל, ובינתיים נראה שבבית היהודי בוחרים להמשיך באותה הדרך. הצעת החוק שהגשתי על ביטול מרוץ הסמכויות, דומה להצעה מהכנסת הקודמת שבין יוזמיה נמנים השר אורי אורבך. כמה סמלי שסיעת הבית היהודי בכנסת הנוכחית הולכת להטיל וטו על הצעה שיזמה סיעת הבית היהודי בכנסת הקודמת.

לגבי ההצעה עצמה אמר סגן השר בן דהן:
ההצעה הזו היא חד צדדית ומבקשת לקצץ בסמכויות בתי הדין הרבניים, הרי לא הייתם מסכימים שהמצב יהיה הפוך וברירת המחדל תהיה בית הדין הרבני. לא הייתם מסכימים שאפשר יהיה לדון בבית הדין הנפלא לענייני משפחה רק בהסכמה בין הצדדים כי כולנו יודעים שבני זוג בסכסוך לא מסוגלים להגיע להסכמה אפילו על חוט מאריך.

ח"כ לביא אמרה:
הצעת החוק באה לתקן מצב אבסורדי זה באמצעות התניית הסמכות לבית הדין הרבני רק כאשר ישנה הסכמה של שני הצדדים. בכך לא יהיה תמריץ לאף צד "לרוץ ולקנות סמכות". המצב הנוכחי לפיו כל הקודם זוכה, מחריף את הסכסוך, מבזבז כספי ציבור, ובעיקר משאיר את הילדים מצולקים בין הורים שמנהלים מאבק מר אחד עם השני . הצעת החוק באה לתקן מצב אבסורדי זה באמצעות התניית הסמכות לבית הדין הרבני רק כאשר ישנה הסכמה של שני הצדדים. בכך לא יהיה תמריץ לאף צד "לרוץ ולקנות סמכות". הצעת החוק זכתה בעבר לתמיכת הקואליציה. מנהל בית הדין הרבניים הרב דייכובסקי ביטא את עמדתו וכינה את מרוץ הסמכויות 'אבי אבות הטומאה".

ח"כ לביא משכה פעמיים את הצעת החוק המדוברת מלהגיע לדיון בועדת שירם לענייני חקיקה במטרה להגיע להסכמות. לדבריה, אחת הסיבות לדיון הבוקר היא לשוב ולנסות לנסח הסכמות. כך או כך, לביא מתכננת להעלות את ההצעה לועדת השרים ביום ראשון הקרוב.
סגן השר לשירותי דת  בן דהן, הנחה את חברי סיעתו, עם סיום הועדה, להגיש היום הצעת החוק נוספת על מנת למנוע את המירוץ המתקיים בין בני זוג הבאים להתגרש. הצעת החוק מבוססת על מסקנות ועדה ממשלתית בראשות השופט יצחק שנהב שעסקה בנושא בשנים האחרונות, והגישה את מסקנותיה בשנת 2005, אולם מאז לא נעשה דבר עם המסקנות.

להצעת החוק המלאה לחצו כאן