התקבלו התשובות מלשכתו של שר האוצר, יאיר לפיד, לשאלות מכון "על משמר הכנסת" בנוגע להסכם עם רשת "מעין החינוך התורני"

לפני יותר משבועיים פורסם שנחתם הסכם בין משרד החינוך לבין רשת החינוך של ש"ס, "מעיין החינוך התורני", בו מתחייבת האחרונה לעמוד בתקנות של משרד החינוך באשר ללימודי ליבה, ניהול ואופן השימוש בכספי התקציב.
אולם, כשבוע לאחר הפרסום הראשוני החלו לעלות טענות סותרות לגבי אמיתות העובדות וקשה היה לקבוע מהי האמת.
מכון "על משמר הכנסת" ערך בדיקה ראשונית שפורסמה בתאריך 8.1.14. בהמשך לבדיקה, פנה המכון ללשכתו של שר האוצר, יאיר לפיד עם מספר שאלות.
קראו את התשובות שהתקבלו. 

להלן השאלות שהופנו ללשכתו של שר האוצר, יאיר לפיד, והתשובות שהתקבלו:

שאלה: חובת לימודי ליבה מלאים חלה על רשת "מעיין החינוך התורני" עוד מלפני ההסכם (לפי נתוני המ.מ.מ.). כלומר, זה לא דבר חדש. אם כך, מדוע השר לפיד רושם בסטטוס שלו שמדובר בפעם הראשונה שעשרות אלפי תלמידים ילמדו אותם? יתר על כן, בהסכם לא נכתב שום דבר בנוגע להיקף וכמות השעות של לימודי הליבה שילמדו ברשת. בנוסף, כתוב שלימודי הליבה יותאמו לייחודיות הרשת. למה הכוונה? האם הרשת לא מחויבת למאה אחוז לימודי ליבה אשר זהים לאלו הנלמדים ע"י שאר תלמידי ישראל?

תשובה: הם אכן היו מחויבים למאה אחוז כבר מלפני ההסכם, אבל לא היה פיקוח. עכשיו יש פיקוח. זה השינוי שמביא ההסכם. רק משרד החינוך יפקח מעכשיו. תלמידי "מעיין החינוך התורני" יחויבו באותו היקף לימודים כמו של כולם. מבחינת תוכן אין הבדל מכל תלמיד אחר בישראל. ההתאמה לאופי החרדי לא אומרת שמורידים להם לימודים. ההתאמה היא לא במהות התוכן אלא יותר בהצגתו. אגב, התאמות כאלה נעשות גם בחינוך הדתי.

שאלה: כמה מפקחים יש? מספיק בשביל ליישם את התוכנית? מי הם מפקחי המחוז החרדי? האם מדובר במפקחי חוץ של משרד החינוך אשר אינם חרדים?

תשובה: לא ידעו להגיד כמה מפקחים יהיו. טענו שזה תלוי במשרד החינוך. יחד עם זאת, נמסר שמדובר באותם מפקחים שאמונים על כל סוגי מוסדות החינוך.

שאלה: כאשר עברנו על ההסכם, שמנו לב כי אין התייחסות למבחנים הבינלאומיים. אולם, השר לפיד רשם בסטטוס שלו שמעכשיו הם מחויבים לכך. מהי האמת, אם כן? כמו כן, למה אין התייחסות בהסכם למבחני המיצ"ב? השאלה עולה מהעובדה שלפי נתונים של המ.מ.מ. הם לא תמיד משתתפים במבחנים. 

תשובה: הרשת מתחיבת למבחני המיצ"ב ולמבחנים הבינלאומיים. אולם, משלכתו של לפיד נמסר לנו שהם לא יודעים להגיד האם זה נסגר בעל פה או בהסכם בכתב. חשוב לציין שבמקומות מסוימים בתקשורת אומרים שזה נסגר בעל פה בלבד. יחד עם זאת, בלשכתו של לפיד התחייבו שבכל מקרה נושא זה סוכם ונסגר. 

שאלה: מה לגבי העובדה שבהסכם כתוב שבחינוך חרדי שמרני לא יתאפשר לימוד של גברים ונשים יחד? האם לדעתכם זהו סעיף ראוי?

תשובה: מלשכתו של לפיד נמסר שהסעיף הנ"ל לא מופיע בהסכם. הם טענו שהנוסח שפורסם בתקשורת (כמו זה שהופיע באתר "שיטבל") לא נכון. אולם, נכון לעכשיו, הם אינם מוכנים לפרסם את הנוסח האמתי. 

בהינתן התשובות שלעיל, ניתן לקבוע כי בעוד שחלק מסימני השאלה נענו, חלקם נשארו ואף התחזקו. חשוב לחזור ולהזכיר שבכל מקרה מדובר בהסכם חשוב ותקדימי שמבקשה לשנות ולתקן בעיות משמעותיות שקיימות כיום במערכת החינוך. השינוים ניכרים בעיקר בתחומי השקיפות, המעקב, הדיווח והבקרה ברשת בתחומים החינוכיים והפיננסים (התחייבות לשקיפות מלאה, לעמידה ברגולציה של משה"ח ועוד). בנוסף, ההסכם מבטיח שדרוג וייעול במערך הניהולי, הארגוני והפדגוגי (מיזוג כיתות, איסור העסקת מורים ללא צורך מוכח ועוד). 
אולם, קשה להתעלם ממספר עניינים מדאיגים שעולים מתשובות לשכתו של לפיד:

1. נשארנו עם שאלת הפיקוח. כאמור, גולת הכותרת של ההסכם (לפי לשכתו של לפיד) היא הגברת הפיקוח. מלשכתו של לפיד נמסר שהקביעה של שר האוצר לפיה מעכשיו עשרות אלפי תלמידים ילמדו לימודי ליבה משמעותה שמעכשיו יהיה פיקוח של משרד החינוך שידאג שחובת לימודי הליבה במתכונת של מאה אחוז אכן תיושם. אולם, מעבר לכך שהובהר עניין זהות המפקחים כאשר נמסר שמדובר באותם מפקחים כמו בכל מגזרי ומוסדות החינוך בישראל, לא ידעו לספר לנו כמה מפקחים יהיו. אם כך, קשה לקבוע שאכן הפיקוח יעמוד ביעדיו. 

2. עניין נוסף הוא העובדה שבלשכתו של לפיד לא התחייבו לכך שההתחייבות למבחני המיצ"ב ולמבחנים הבינלאומיים מופיעה בהסכם. למרות התחיבות הלשכה שעניין זה כן סוכם, בדרך כזו או אחרת, קשה להימנע מהשאלה האם זה אכן מופיע בהסכם ואם לא, מדוע.

3. אמנם בלשכתו של לפיד התחיבו שאין בהסכם סעיף לפי לא יתאפשר לימוד של גברים ונשים יחד, אבל עולה השאלה מדוע ההסכם המקורי לא מפורסם. פרסום ההסכם ימנע טענות סותרות ושמועות ויאפשר לציבור לקבוע האם לדעתו ההסכם טוב או לא. עד פרסום הנוסח, אם וכאשר יתפרסם, הציבור כנראה ימשיך לתהות מהי האמת.

מכון "על משמר הכנסת" החליט לפנות גם למשרד החינוך לשם קבלת תשובות לשאלות שעלו. התשובות יפורסמו במלואן כאשר יתקבלו. 

לידיעה בנושא ההסכם באתר מכון "על משמר הכנסת" לחץ/י כאן

לידיעה בנושא הטענות הסותרות סביב ההסכם באתר מכון "על משמר הכנסת" לחץ/י כאן